Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili
„Táto inscenácia by nevznikla bez vojny,“ stojí v bulletine k inscenácii hneď pod jej názvom.
Príbeh o hádke dvoch susedov, ktorá znamenala skazu celého okolia, otrávila vzťahy a priniesla so sebou biedu, je univerzálny. Ukazuje, ako zlo plodí ďalšie a ďalšie zlo, zaslepenosť znemožňuje vidieť realitu a ako omyly či drobné klamstvá dokážu rýchlo začať žiť vlastným životom.
Lavínu, ktorá so sebou stiahne všetko a všetkých, pritom dokáže spustiť jediný zhodený kamienok, jeden výkrik. Alebo jedna urážka.
Činohra Slovenského národného divadla uviedla ako prvú inscenáciu novej sezóny adaptáciu poviedky Nikolaja Vasilieviča Gogoľa Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili v réžii Olega Liptsina. Ide o priam rukolapne zrozumiteľnú inscenáciu s jasným posolstvom a výbornými hereckými výkonmi.
Gogoľ nie je ruský autor
Oleg Liptsin je oceňovaný ukrajinský herec a režisér s mnohými medzinárodnými skúsenosťami s rôznymi typmi tvorby. Režíroval, hral, vytváral aj viedol vlastné vzdelávacie systémy a počas celej svojej kariéry prepájal svet východného a západného umenia. Pôsobil v Rusku, Spojených štátoch amerických, Kanade aj vo viacerých európskych krajinách.
Bezprostredne potom, ako začalo Rusko okupovať Krym, už s Ruskom spolupracovať nedokázal a upevnil sa jeho postoj v podporovaní ukrajinskej kultúry. Aj to je jeden z dôvodov, prečo v Činohre SND inscenuje práve adaptáciu Gogoľa - autora mylne považovaného za ruského spisovateľa.