Jeden svet
3. až 9. novembra v bratislavských kinách a online
Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet láka divákov a diváčky siedmimi dňami plnými svetovými aj domácimi dokumentárnymi filmami. Tie ich prenesú z bratislavských kinosál do iných životov, krajín a realít. Mottom aktuálneho ročníka je slogan Svet je láska.
Návštevníci a návštevníčky po celom Slovensku si budú môcť pozrieť vybrané filmy online.
Vyberáme filmové tipy z programu 24. ročníka festivalu.
Sedem zím v Teheráne
3. november o 18.00, kino Lumière v SNG,
réžia: Steffi Niederzoll
Otvárací film festivalu nadväzuje na Sacharovovu cenu za slobodu, ktorú Európsky parlament prednedávnom udelili zosnulej Iránke Jine Mahse Aminiovej, ktorú minulý rok zatkli za porušenie predpisov o zahalení vlasov, a tri dni po tom zomrela.
„Sacharova cena tento rok ocenila odvahu, za ktorú sa v Iráne platí aj tou najvyššou cenou - stratou života. Týmto filmom si chceme uctiť ženy, bojujúce za slobodu, a upozorniť na to, že tu stále máme krajiny a spoločnosti, v ktorých musia ženy bojovať o tie najzákladnejšie práva a spravodlivosť,“ hovorí umelecká riaditeľka festivalu, Diana Fabiánová.
Snímka prináša príbeh devätnásťročnej Rejhaneh Ďzabbarí, ktorú sa na obchodnom stretnutí pokúsi znásilniť klient. V sebaobrane ho bodne. Ešte v ten deň ju zatknú za vraždu. Súdny proces s ňou sa skončí rozsudkom smrti. Film sleduje prostredníctvom súkromných videzáznamov, ktoré tajne urobili členovia Rejhanehinej rodiny, ich svedectiev a listov z väzenia osud ženy, ktorá sa stala symbolom odporu a ženských práv aj za hranicami Iránu.

Little Richard: Som všetkým
4. november o 21.00, A4 - Priestor súčasnej kultúry
réžia: Lisa Cortes
Film rozpráva príbeh o černošskom queer pôvode rokenrolu. Búra predstavy o belošskom kánone americkej populárnej hudby a odhaľuje inovátora Richarda Pennimana, zakladateľa žánru.
Aj prostredníctvom archívnych materiálov zavedie film do Richardovho komplikovaného vnútorného sveta a odkryje životný príbeh ikony so všetkými jeho zvratmi a rozpormi. V rozhovoroch s jeho rodinou, s hudobníkmi a so špičkovými černošskými a queer vedcami odhaľuje, ako Richard vytvoril a dal svetu umelecký žáner na dokonalé sebavyjadrenie, ale nikdy ho nedokázal úplne dať sám sebe.

Aurorin úsvit
5. november o 18.00, Kino KLAP (Filmová a televízna fakulta VŠMU)
réžia: Inna Sahakjan
Iba štrnásťročná Aurora prišla pri hrôzostrašnej genocíde Arménov o všetko. O štyri roky neskôr sa jej podarilo utiecť do New Yorku, kde sa jej príbeh stal mediálnou senzáciou. Aurora si zahrala seba samu v ranom hollywoodskom trháku Auction of Souls (Dražba duší) a stala sa tvárou jednej z najväčších charitatívnych kampaní v dejinách Ameriky.
Na premietanie pozýva festival aj ľudí so sluchovým a zrakovým znevýhodnením. Film obsahuje špeciálne titulky a audio komentár cez slúchadlá.

20 dní v Mariupoli
6. november o 17.00, kino Mladosť
réžia: Mstyslav Černov
Tím ukrajinských novinárov tlačovej agentúry AP uviazol v obliehanom meste Mariupoľ, kde sa snaží pokračovať v dokumentovaní krutosti ruskej invázie. Poslední medzinárodní reportéri v meste zachytávajú zábery, ktoré sa neskôr stanú tvárou vojny: umierajúce deti, masové hroby, bombardovanie pôrodnice a ďalšie.