Bibliotéka
od 9. do 11. novembra v bratislavskej Inchebe
Prezentáciu domácej aj zahraničnej literárnej tvorby, knižné novinky a tradične aj bohatý literárny sprievodný program pre dospelých a deti prináša v poradí už 30. ročník medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka. Pripravená bude široká ponuka knižných titulov od viac ako 100 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Poľska, Rumunska a z Ukrajiny.
Oliver Pötzsch, autor úspešnej historickej detektívnej série o Hrobárovi, na Bibliotéku prinesie nové pokračovanie s názvom Hrobár a dievčina a knihu osobne predstaví hneď v prvý deň veľtrhu. Ďalším zvučným menom zo zahraničia je ruský autor žijúci vo Švajčiarsku, Michail Šiškin. Vo svojej novej knihe Moje Rusko: Vojna či mier pátra po skutočnom príbehu Putinovho režimu a invázie na Ukrajinu. Návštevníkom Bibliotéky čaká aj beseda s autorkou trilerov Dokonalé stopy či Dokonalá korisť, Helen Fields.
Bibliotéka myslí aj na deti: predstaví sa Braňo Jobus, Vanda Rozenbergová a pavúčia rodinka Websterovci 4, Babča Kardošová a Traja kamoši, Miriam Bielichová a jej príbeh o kamarátovi Trpaslíkovi, Zuzana Štelbaská a jej Tarzanky a škriatkovia či spevák a autor Peter Nagy.

Tonko, Slávka a kúzelné svetlo
v kinách od 9. novembra
Hrdinom celovečerného debutu českého režiséra Filipa Pošivača a scenáristky Jany Šrámkovej je 11-ročný Tonko, ktorý má jedinečnú vlastnosť - od narodenia svieti. Jeho príliš starostliví rodičia sa ho snažia držať doma, aby ho ochránili pred vonkajším svetom. Keď sa do ich domu pred vianočnými prázdninami nasťahuje tajuplná Slávka, Tonkov svet sa obráti naruby. Získava prvú naozajstnú kamarátku a vydáva sa s ňou na dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy, ktoré vysávajú z ich domu slnečný svit.
Zimný Uprising
12. novembra v bratislavskom Majestic Music Clube (MMC)
Hlavná hviezda večera, jeden z najväčších jamajských hitmakerov Capleton, sa do Bratislavy vráti po desiatich rokoch. "Reggae a dancehallový umelec, známy tiež ako Prophet, King of Fyah alebo King Shango, sa zhostí pódia spolu so svojou kapelou The Prophecy Band," avizuje festival umelca, ktorý má na konte vyše 25 albumov a viacero hitov. Patria medzi ne napríklad skladby Jah Jah City, That Day Will Come, Who Dem, Raggy Road.
Na zimnej verzii festivalu nebude chýbať jamajský dub, džezová flauta a "smoky voice" speváčky Seny Dagadub, ktorá je aj členkou maďarskej kapely Irie Maffia.

Koncert pre všímavých
17. novembra na Primaciálnom námestí v Bratislave
Koncert pre všímavých sa koná tradične od roku 2006 v deň výročia začiatku Nežnej revolúcie. Symbolickým bude vystúpenie legendárneho Michaela Kocába či ukrajinských Go_A.
Český hudobník Michael Kocáb zo slávnej kapely Pražský výběr bol aktívnym účastníkom Nežnej revolúcie. Sprostredkúval stretnutia disidentov so štátnou mocou a ako 35-ročný rocker sa stal šéfom parlamentnej komisie na odsun ruských vojsk z územia Československa. Na Koncerte pre všímavých s ním odohrajú pesničky Pražského výběru muzikanti z kapely Karpatské chrbáty okolo Braňa Jobusa, pridajú aj niekoľko svojich pesničiek.
„Koncert pre všímavých získava vďaka výsledku nedávnych volieb opäť aktuálnosť prvého ročníka. Zároveň na Námestí SNP budú tento najdôležitejší moment našej novodobej histórie haniť prívrženci Komunistickej strany Slovenska - aj odpoveďou na ich míting bude náš koncert. Verím, že sa na Primaciálnom námestí stretne čo najviac všímavých ľudí,“ hovorí organizátor koncertu, šéf Pohody Michal Kaščák.
Začiatok je o 17.00, vstup je voľný.

Atlas depresie
Viac ako 600-stranová kniha Atlas depresie spisovateľa Andrewa Solomona vyšla v Spojených štátoch amerických už pred dvadsiatimi rokmi, ale doposiaľ nestratila nič zo svojej aktuálnosti a intenzity. Ide o memoár plný vedeckých poznatkov a osobných výpovedí o prežívaní choroby, ktorej nie je ľahké porozumieť. Autor aj vydavatelia veria, že kniha obohatí slovenské laické aj odborné čitateľstvo, ktoré sa témou depresie zaoberá a prispeje aj k ďalšej destigmatizácii tohto vážneho duševného ochorenia.

Reedícia albumu Pavol Hammel Prúdy
Album Pavol Hammel Prúdy na etikete vydavateľstva Opus vychádza v reedícii. Po debutovej LP platni Zvoňte, zvonky (1969) bol druhým vydaným albumom slovenskej hudobnej legendy. Album pôvodne vyšiel v roku 1970 a Hammel na ňom predstavil novú zostavu Prúdov s talentovaným gitaristom a skladateľom, vtedy 17-ročným Františkom Griglákom. Autorsky sa na albume podieľali v hudobnej zložke predovšetkým Hammel a Griglák, pričom autormi väčšiny textov sú Kamil Peteraj a Boris Filan, ktorí s Hammelom spolupracovali počas celej jeho hudobnej kariéry. Výsledkom ich vtedajšej spolupráce sú dnes už legendárne piesne Kráľ slnečných hodín, Koče plné ruží, Mechanická bábika, Princezná zlatovláska, Hermína, V záhrade ružového zámku či Medulienka, ktorá sa na album ani nedostala.
"Tento album vznikal za dvojnásobne pohnutých okolností. Už som mal hotový a na vydanie pripravený album Pokoj vám (1969), ale neprešiel cez schvaľovací proces pre prílišný pesimizmus textov, odrážajúcich situáciu v okupovanej krajine. Skupina Prúdy sa rozpadla, názov mi ako spevákovi zostal a Marián Varga si založil Collegium Musicum. Mal som šťastie a oslovil som na spoluprácu mimoriadne talentovaného gitaristu a skladateľa Františka Grigláka. Podarilo sa nám v krátkom termíne zostaviť novú skupinu a nahrať silnú kolekciu piesní, aj keď žánrovo trochu rozhodených, ako napríklad Princezná zlatovláska, Koče plné ruží, Stromy, Abraka dabraka, ktoré doteraz hrávam, a už teraz sa teším na budúcoročné turné skupiny Prúdy, kde odohráme výber toho najlepšieho, čo skupina vytvorila a nahrala počas 54-ročnej existencie," vyjadril sa spevák, skladateľ, gitarista a hudobný producent Pavol Hammel, ktorý 7. decembra 2023 oslávi životné jubileum 75 rokov.
