BERLÍN. Cenu Európskej filmovej akadémie (EFA) pre najlepší film získala dráma Anatómia pádu francúzskej režisérky Justine Trietovej.
Film na slávnostnej ceremónii v Berlíne úplne dominoval, Trietová zaň dostala tiež cenu za najlepšiu réžiu a scenár, ktorý napísala spoločne s Arthurom Hararim.
O titul najlepšieho európskeho filmu sa uchádzala tiež dráma Hranica poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej. Snímka, ktorá vznikla v koprodukcii Poľska, Česka, Francúzska a Belgicka, ale nomináciu nepremenila.
Film po Cannes ovládol aj Berlín
Trietová sa s Anatómiou pádu presadila v konkurencii Hranica od Hollandovej, komédia Karaoke blues od fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho, snímka Io capitano (Som kapitán) od talianskeho režiséra Mattea Garroneho a filmu Zóna záujmu, za ktorý britský režisér Jonathan Glazer dostal Veľkú cenu na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes.
Anatómia pádu ovládla aj festival v Cannes, kde za neho režisérka dostala Zlatú palmu za najlepší film.
Snímka rozpráva o spisovateľke Sandre, ktorá sa ocitne v podozrení, či nestojí za smrťou svojho manžela Samuela. Počas vyšetrovania navyše vyplávajú na povrch podrobnosti o búrlivom spolužití dvojice.
Berlínsky úspech Anatómia pádu podčiarkuje aj cena pre najlepšiu európsku herečku, ktorú dostala Nemka Sandra Hüllerová. Tú akadémia ocenila za výkon práve v tejto dráme. Ako najlepšieho herca potom akadémia vybrala Madsa Mikkelsena z Dánska za hlavnú úlohu v historickej dráme Bastard režiséra Nikolaja Arcela.
O cenu pre najlepšieho režiséra či režisérku, ktorou sa stala Trietová, sa uchádzala tiež Hollandová za film Hranica.
Snímka, na ktorej vzniku sa podieľali producentka Šárka Cimbalová, Česká televízia a Štátny fond kinematografie, sa venuje dramatickým osudom utečencov na poľsko-bieloruskej hranici a ich snahe dostať sa za lepším životom do Európskej únie. Hollandová s nomináciou neuspela ani v sekcii najlepší európsky scenár, kde zvíťazila tiež Trietová.
Slovenské sci-fi neuspelo
Ako prvá v sobotu večer EFA oznámila cenu za najlepší dokumentárny film, ktorým sa snímka Sestry z dymovej sauny estónskej režisérky Anny Hintsovej. Hintsová za dokument, ktorý vznikol v koprodukcii Estónska, Francúzska a Islandu, už získala cenu na festivale Sundance.
Ocenenie Prix Fipresci za objav roka dostala dráma Ako mať sex britskej režisérky Molly Manningovej Walkerovej. Tá so snímkou tento rok uspela na festivale vo francúzskom Cannes, kde zvíťazila v sekcii venovanej novátorským počinom menej známych tvorcov.
Cenu pre najlepší animovaný film si z Berlína odváža španielsky režisér Pablo Berger za snímku Robot Dreams. Maďarsko-slovenské postapokalyptické sci-fi White Plastic Sky, ktoré bolo na cenu rovnako nominované, neuspelo.
Európske filmové ceny sú považované za jedny z najprestížnejších ocenení vo filmovej brandži, kritici ich prirovnávajú k americkým Oscarom.
O víťazoch mohlo hlasovať 4600 členov EFA, medzi ktorých patria okrem iného herci, režiséri, kritici, novinári, maskéri alebo scenáristi. Prezidentkou akadémie je od roku 2021 režisérka Hollandová.
Prehľad víťazov Európskych filmových cien 2023
Najlepší film: Anatómia pádu - réžia Justine Trietová
Najlepšia réžia: Justine Trietová - Anatómia pádu
Najlepší herec: Mads Mikkelsen - Bastard
Najlepšia herečka: Sandra Hüllerová - Anatómia pádu
Najlepší scenár: Justine Trietová a Arthur Harari - Anatómia pádu
Najlepší dokument: Sestry z dymovej sauny - réžia Anna Hintsová
Najlepší animovaný film: Pes a jeho kamarát Robot - réžia Pablo Berger
Najlepší krátky film: Ťažko pracujúci - réžia Susanna Flocková, Robin Klengel, Leonhard Müllner a Michael Stumpf
Najlepšia výprava: Emita Frigatoová - Chiméra
Najlepší strih: Laurent Sénéchal - Anatómia pádu
Najlepší zvuk: Johnnie Burn a Tarn Willers - Zóna záujmu
Najlepšie vizuálne efekty: Félix Bergés a Laura Pedroová - Snežné bratstvo
Najlepšie masky: Ana Lópezová-Puigcerverová, Belén Lópezová-Puigcerverová, David Martí a Montse Ribéová - Snežné bratstvo
Najlepšie kostýmy: Kicky Ilanderová - Bastard
Európska filmová cena za objav roka (cena FIPRESCI): Ako mať sex - réžia Molly Manningová Walkerová
Cena za celoživotný prínos európskej kinematografii: Vanessa Redgraveová
Čestné ocenenie: Béla Tarr