SME

Režisérky dokumentu o SNG: Nechceli sme spraviť len záznam rekonštrukcie, ide najmä o ľudský príbeh

Film nakrúcali desať rokov.

Lena Kušnieriková (zľava) a Jana Durajová nakrútili film o Slovenskej národnej galérii. Je to ich celovečerný debut.Lena Kušnieriková (zľava) a Jana Durajová nakrútili film o Slovenskej národnej galérii. Je to ich celovečerný debut. (Zdroj: Ivan Hrušovský )

Do slovenských kín prichádza dokument Pozor, padá SNG!, ktorý mapuje snahu a odhodlanie riaditeľky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej zachrániť túto kultúrnu inštitúciu a premeniť ju na skutočný verejný priestor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Režisérky Jana Durajová a Lena Kušnieriková začali film nakrúcať v roku 2013, pôvodne ako študentský projekt. Mysleli si, že to potrvá dva či tri roky.

„Následne sme však spadli do rokov viacnásobného odkladania rekonštrukcie. Najmä tie roky čakania rozhodli, že sme napokon nakrútili celovečerný film,“ vysvetľujú.

SkryťVypnúť reklamu

„Postupne sme začali bližšie spoznávať pozadie toho, čo všetko zahŕňa, aby sa na Slovensku jedna kultúrna inštitúcia dostala do dôstojnej podoby a bola znovu sprístupnená verejnosti. Videli sme osobné rozhodnutia a boje konkrétnych ľudí, ktorí za tým stáli,“ dodávajú. Ich film preto nie je len záznamom rekonštrukcie.

„Hovorí aj o význame umenia v našej spoločnosti. Umenie je nástrojom kultivácie spoločnosti. Nejde len o jednu konkrétnu galériu, ale aj o to, akú dôležitosť dávame vzdelávaniu umením. V období, keď Vladimír Dedeček dostavoval galériu, sa umenie zneužívalo na propagandu. Rovnako dnes je kultúra často zneužívaná,“ upozorňuje Durajová.

Aký je váš vzťah k Slovenskej národnej galérii? Kedy vám vstúpila do života?

Jana Durajová: Nevyrastala som v Bratislave, národnú galériu som preto začala vnímať najmä cez kultúrne exkurzie, na ktoré sme chodili zo školy. Počas strednej som už v hlavnom meste bývala, a tak sa pre mňa stalo bežným galériu navštevovať. Pôvodne som k nej však nemala špeciálny vzťah.

SkryťVypnúť reklamu

Začal sa meniť, až keď sme v nej začali filmovať. Spoznávala som totiž vnútorný príbeh galérie, ktorý sa odohrával za premostením budovy, architektonicky dotvorenej Vladimírom Dedečkom. Pomaly sme sa oboznamovali aj s ďalšími príbehmi ľudí, ktorí v galérii fungovali. Dovtedy som vnímala, že veľká časť galérie je zatvorená, čo mi v tom čase prišlo normálne. Ale čím viac som spoznávala celý príbeh, tým viac som začala chápať, že to normálne nie je a nemalo by to tak ostať. Keď to poviem nadnesene, ako národ sme boli roky o veľkú časť národnej galérie ochudobnení.

Lena Kušnieriková: Ja mám na galériu spomienky ešte z detstva, keďže som v Bratislave vyrastala. Chodila som na Základnú umeleckú školu na Kulíškovu. Pamätám si, že sme boli v galérii na jednej z posledných výstav v premostení, než túto časť pre návštevníkov uzavreli. Bola to výstava obrazov striech. Moji rodičia doma žartovali, či sa to pod nami neprepadlo. Následné návštevy galérie sa stali pre mňa súčasťou dospievania.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste sa dostali k filmovaniu rekonštrukcie SNG? Koho to bol nápad?

JD: To, že sme sa dostali k tejto téme, je viac-menej náhoda. S Lenou sme spolužiačky z filmovej fakulty Vysokej školy múzických umení. Jedného dňa prišiel za nami ročníkový vedúci Milan Balog. Oslovila ho riaditeľka SNG Alexandra Kusá, že hľadá študentov, korí by natočili rekonštrukciu galérie. Celé to malo trvať dva, maximálne tri roky. Lena sa prihlásila a potom do toho projektu zavolala aj mňa. Do filmovania sme šli s tým, že natočíme len samotnú rekonštrukciu.

V prvý deň nakrúcania akurát sťahovali depozitáre na Zvolenský zámok a administratívu do bratislavských Hurbanových kasární. Všetko vtedy pôsobilo pozitívne, keďže sa zdalo, že rekonštrukcia je na spadnutie. To bolo v roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Následne sme však spadli do rokov viacnásobného odkladania. Najmä tie roky čakania rozhodli, že napokon sme natočili celovečerný film. Postupne sme začali bližšie spoznávať pozadie toho, čo všetko zahŕňa, aby sa jedna kultúrna inštitúcia na Slovensku dostala do dôstojnej podoby a bola znovu sprístupnená verejnosti. Videli sme osobné rozhodnutia a boje konkrétnych ľudí, ktorí za tým stáli.

Je teda váš film viac príbehom boja jej riaditeľky o uskutočnenie rekonštrukcie galérie alebo záznamom premeny budovy? Dá sa to vôbec oddeliť?

LK: Toto bola naša večná otázka. Aký pomer filmu venovať premene budovy a koľko času venovať osobným príbehom ľudí, ktorí za rekonštrukciou stoja. Snažili sme sa, aby to šlo ruka v ruke. Na pozadí rekonštrukcie sme paralelne sledovali konkrétnych ľudí. Vyplynulo to úplne prirodzene. Alexandra Kusá bola našou vstupnou bránou do celého príbehu. A my sme s ňou veľmi rady trávili čas.

SkryťVypnúť reklamu

Nechceli sme, aby bol film len záznamom rekonštrukcie. Chceli sme, aby to bol súčasne ľudský príbeh, ktorý môže byť nejakým spôsobom univerzálny. Veľkou výzvou pre nás bolo, ako v jednej hodine a dvadsiatich minútach skĺbiť tieto dve časti.

JD: Na Slovensku sú to často práve jednotlivci, ktorí svoj boj dokážu dobojovať do konca. Oddeľovať rekonštrukciu galérie od riaditeľky bolo pre mňa nereálne, pretože celý proces bol najmä o jej motivácii a vytrvalosti. Riaditeľka Kusá ako predstaviteľka inštitúcie vždy vedela, za čím ide. Vo svojom hodnotovom nastavení rozumela, aký je cieľ, ktorý sledovala a nepoľavila z neho.

Prečo sa ministerstvo kultúry podľa vás jasne nepostavilo za takú vlajkovú loď, akou je SNG a rekonštrukcia trvala tak dlho?

LK: Myslím si, že je to neodbornosťou a nevzdelanosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Akoby si ministri a ministerky kultúry neuvedomovali, v akej pozícii stoja a aké majú možnosti. Keby to boli ozajstní odborníci a rozumeli problematike, tak by si boli vedomí, aké skvelé veci zo svojej pozície na ministerstve môžu nastaviť. Nebol by to nekonečný boj, ale mohla by to byť úzka a prosperujúca spolupráca.

Peniaze na rekonštrukciu galérie ministerstvo nakoniec síce odkleplo, ale trvalo to neúmerne dlho. Neviem, prečo iba v prípadoch, keď sa vyvinie nejaký odboj, dokáže niečo vzniknúť. Nerozumiem, prečo by to nemohol byť kultivovaný dialóg. Na to by však ľudia na oboch stranách museli byť otvorení a tolerantní. Všetci by sme sa mali naučiť rozumieť súčasnému svetu a najmä kriticky rozmýšľať. To je podľa mňa nevyhnutné.

Vynovená SNG je už rok otvorená pre verejnosť. Čím váš film prehovára do súčasnosti?

SkryťVypnúť reklamu

LK: Samotný fakt, že sa galériu podarilo dostavať, je dôkazom, že na Slovensku stále existuje veľký ľudský potenciál. Zaráža ma, že súčasnej ministerke kultúry prekáža konkrétny obraz Andreja Dúbravského. Podobne je úplne nepochopiteľná „kauza“ cenzúry výstavy s LGBTI+ tematikou Doroty Holubovej. Mohli sme byť už úplne inde. Mohli sme byť ukážkou toho, ako vieme vedľa seba žiť tolerantne. Aj Dedeček hovoril, že peniaze sú vždy, len nie vždy idú tým správaným smerom. Nie je to však iba o peniazoch, ale aj o spravovaní vecí verejných.

Načítavam video...

JD: Náš film hovorí aj o význame umenia v našej spoločnosti. Umenie je nástrojom kultivácie spoločnosti. Nejde len o jednu konkrétnu galériu, ale aj o to, akú dôležitosť dávame vzdelávaniu umením.

V dobe, kedy Dedeček dostavoval galériu, sa umenie zneužívalo na propagandu. Rovnako dnes je kultúra často zneužívaná a tak mi počas dokončovania filmu chodila hlavou otázka, akú závažnosť vlastne prikladáme na Slovensku celej tejto oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Rekonštrukciou galérie sme nezískali len nové a krajšie výstavné priestory, ale aj priestor, ktorý je súčasťou ochrany nášho kultúrneho dedičstva. Túto ochranu nám ukladá aj zákon.

Je dobré si to uvedomovať. Veď umelecké diela sú tiež obrazom toho, ako ľudia v istých dobách mysleli, čo ich trápilo. Kultúrne dedičstvo je potrebné ochraňovať, je to zrkadlenie vývoja spoločnosti z minulosti doposiaľ. Iba týmto spôsobom dokážeme zabezpečiť kontinuitu v nazeraní na našu minulosť či uvedomenie si národnej identity, a to, kým vlastne sme.

Súvisiaci článok Otvára sa vynovená Národná galéria. Už sa môžeme porovnávať s Prahou či Viedňou, hovoria odborníci Čítajte 

Aké prekážky ste museli zvládnuť počas práce na dokumente?

JD: V prvom rade treba povedať, že film vznikal desať rokov. To je naozaj veľmi dlhá doba. Začínali sme ako študentky a bola to pre nás úžasná príležitosť. Do projektu sme išli s tým, že sa niečo naučíme. A naučili sme sa naozaj veľa. Pri filme sme doslova vyrástli.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku sme mali každá svoje prístupy, ktoré sa nám začali viac a viac formovať. Bolo dôležité, aby sme našli spoločný tvorivý prístup. Čo filmom chceme povedať, sme mali vždy jasné. Práve to bolo pre nás zjednocujúce a vďaka tomu sa nám podarilo dielo dokončiť. Nepochybovali sme, čo je v tomto galerijnom príbehu pre nás zásadné.

Film Pozor padá SNG! ste venovali Vladimírovi Dedečkovi, Kornelovi Földvárimu a Petrovi Krištúfkovi. Architekt Dedeček je autorom premostenia a Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov je už viac ako štyri roky súčasťou galérie. Aké je prepojenie galérie so spisovateľom Petrom Krištúfkom?

LK: Peter Krištúfek prišiel s myšlienkou knižnice ako prvý. Po jeho predčasnej tragickej smrti v roku 2018 nám prišlo úplne samozrejmé, že dokument bude venovaný aj jemu.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujala ma zvolená hudba, ktorá celý film podfarbuje. Pjoniho (Jonatána Pastirčáka), jedného z autorov hudby, ste oslovili vy?

LK: My sme od začiatku pracovali s tzv. pracovnou hudbou. V tomto prípade sme používali klasiku Obrázky z výstavy od Musorgského, ktorá sa nám veľmi páčila. Vedeli sme, že vo finále by sme mali použiť niečo iné. Jonatánovu hudbu poznám a veľmi sa mi páči. Robil už množstvo hudby do filmov, tak to bola automaticky prvá voľba. Oslovili sme ho, či by mal čas a záujem. Nakoniec do spolupráce prizval aj Martina Štefánika. Hudbu skomponovali spoločne.

Skladateľská dvojica najprv film videla a až na výsledný zostrih skomponovala hudbu?

LK: Myslím, že Jonatán najprv film videl bez referenčnej hudby. Potom nám dal konkrétne návrhy o svojich hudobných predstavách. Veľa sme o tom komunikovali. Po každej konzultácii sa to posúvalo dobrým smerom. Jonatán oslovil Martina, pretože komponuje klasickú hudbu. Spolu vytvorili fúziu elektroniky a klasiky, ktorá film výstižne dokresľuje.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 423
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 138
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 299
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 915
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu