i/o
Keď v lete zomrela speváčka Sinéad O'Connor, z mnohých pesničiek sa mohli v mysli vynoriť aj jej duetá s Petrom Gabrielom. Intímne a krehké, silné a naliehavé zároveň.
Come Talk to Me a Blood of Eden sa objavili na Gabrielovom albume Us z roku 1992. Druhom v poradí albumov s dvojpísmenovými názvami. Prvý sa volal So (1986), tretí Up (2002).
A po nich dlho nič, žiadna kolekcia nových pesničiek. Až teraz, po 21 rokoch vydáva Peter Gabriel novinku. Ako inak, s kratučkým názvom – i/o.
Dnes má 73 rokov a vyzerá ako ušľachtilý muž z historického filmu Ridleyho Scotta. Má v sebe kus tajomnosti, v textoch sa neraz vyjadruje obrazne, hoci hudba je často komunikatívna.
Celý ten čas nezaháľal
Z rečí, že album s novými skladbami mu trval akosi pridlho, si ťažkú hlavu nerobí. Hovorí, že 21 rokov je z pohľadu motýľa síce celá večnosť, ale z pohľadu hory je to iba krátky záblesk. A on celý ten čas nezaháľal. Chcel sa síce venovať viac aj samotnému životu, no hudbu neodsunul. Stále na nej pracoval, len si dával načas s dokončovaním vecí.
Za ten čas stihol vydať dva albumy bez pesničkových noviniek. Jeden (Scratch My Back) obsahoval Gabrielove cover verzie skladieb od takých interpretov, ako sú napríklad David Bowie, Paul Simon, Lou Reed, Arcade Fire či Radiohead. Druhý (New Blood) zostavil z orchestrálnych úprav svojich starších skladieb.
Pri tvorbe úplne nového materiálu však nechcel nič unáhliť. Je to perfekcionista a trvá mu, než dostane text pesničky do štádia, že je s ním sám spokojný. Vekom je k sebe kritickejší ako kedysi.
A čo ho ešte starnutie naučilo? Lepšie sa spoznať, naučiť sa byť tým, kým je, a takisto naučiť sa povedať nie.
Smrť je jednou z tém
Album i/o je napokon vonku a Peter Gabriel z neho spravil niečo, čo nie je úplne všedné.
Dvanásť nových piesní totiž ponúka v dvoch verziách, v bright-side a v dark-side mixe. No a každú skladbu ešte spojil so špeciálnym vizuálom od rôznych svetových autorov. Patrí k nim aj Ai Weiwei, ktorý ponúkol Gabrielovi obraz plný zdvihnutých prostredníkov. Tento motív sprevádza pesničku Road to Joy a pokojne by to mohlo byť gesto adresované smrti.
Jednou z tém, ktorej sa Peter Gabriel na novom albume venuje, je totiž aj smrť, či lepšie povedané - plynutie času a s tým spojený kolobeh života.
Pesnička And Still napríklad odkazuje na Gabrielovu matku, ktorá v roku 2016 zomrela. Odišla, no súčasne ostáva. „Cítim ťa všade, ponesiem ťa v sebe na každom mieste, kde budem,“ spieva.
Pesnička trvá takmer osem minút, je najdlhšou na albume. No hneď niekoľko skladieb tam prekračuje šesťminútovú hranicu. Gabriela zjavne netrápi trend krátkych a úderných songov, aby v zrýchlenej spotrebnosti udržali pozornosť poslucháča.