BRATISLAVA. Slovenská národná galéria mi zruinovala život, sťažuje sa architekt Vladimír Dedeček v dokumentárnom filme Pozor, padá SNG!.
Autor galerijného Premostenia, ktoré vyvolalo toľko rozruchu, hovoril, že navrhol stavbu pre 21. storočie, nie pre to predchádzajúce, keď vznikala. Pocítil to aj z reakcií ľudí. Od odmietavých postojov k jeho riešeniu po „fušerinu“ pri výstavbe.
Svoje si so stavbou užila aj súčasná riaditeľka SNG Alexandra Kusá, ktorá galériu vedie od roku 2010. Práve pod jej vedením sa realizovala rekonštrukcia stavby a priestorov. Plánovala sa však už od roku 2001, keď sa pre havarijný stav zavrelo Premostenie.

Nikdy viac
Rekonštrukcia bola pre Kusú skúsenosťou, ktorú by si už podľa vlastných slov rozhodne nechcela zopakovať. A jej trápenie vidno aj z nového filmu, ktorý prichádza do kín rok po otvorení zrekonštruovanej galérie. Úplne prirodzene je jeho hlavnou protagonistkou práve Kusá.
Jana Durajová a Lena Kušnieriková začali film nakrúcať ako študentský projekt pred desiatimi rokmi, mysleli si, že to potrvá dva, nanajvýš tri roky. Viacnásobné a viacročné odkladanie rekonštrukcie však spôsobilo, že sa z ich filmu stal ich profesionálny celovečerný debut.
Pozor, padá SNG!
- Slovensko, 2023, 80 min.
- Réžia: Jana Durajová, Lena Kušnieriková
- Scenár: Jakub Medvecký
- Kamera: Ivo Miko
- Hudba: Jonatán Pastirčák, Martin Štefánik
- V kinách: od 14. decembra
Nie je to investigatívny dokument, ktorý by podrobne skúmal peripetie plánovania, financovania a realizácie rekonštrukcie galérie a všetky zákruty projektu, odklady, politické doťahovačky, verejné obstarávania, dodatky zmlúv a stavebné ťažkosti. Je to skôr pohľad na prežívanie Alexandry Kusej a jej otca Martina Kusého, ktorý je s Pavlom Paňákom autorom projektu rekonštrukcie a dostavby SNG.
Ich návrh zvíťazil dávno pred tým, ako sa stala Kusá riaditeľkou inštitúcie. Napriek tomu sa objavili narážky na konflikt záujmov a „rodinný rozpočet“.
Takúto kritiku vzniesla na adresu Kusých aj Natália Milanová (OĽaNO), ešte v čase, keď nebola ministerkou kultúry.
„Toto bol zhodou okolností pekný príbeh,“ hovorí Kusá. „Natália Milanová mi totiž po tejto kritike zavolala, nechala si celú vec vysvetliť a napokon sa mi ospravedlnila. So žiadnym iným politikom sa mi nič také nestalo. S Natáliou Milanovou už ako s ministerkou sme napokon galériu aj otvárali,“ rozpráva.
V snímke sa dajú zahliadnuť aj ďalší bývalí ministri – Marek Maďarič a Daniel Krajcer, ale len krátko, aby bolo vidieť, že plné spustenie rekonštrukcie stále niečo brzdilo. Aj Kusá v istom momente filmu konštatuje, že po toľkých sklamaniach sa nezdary naučila lepšie manažovať.

Nemyslí si však, že čosi také ako dlhá dvadsaťročná rekonštrukcia SNG je len špecifikom slovenského prostredia a jeho podmienok. Pripomína aj všemožné problémy spojené s operami v Sydney alebo v Hamburgu. Veľké kultúrne projekty majú podľa nej často „zvláštnu karmu“.
Keď sa rekonštrukcia SNG napokon rozbehla naplno, z filmu pekne vidieť vzrušenie jej riaditeľky. Chodí po stavbe a pozoruje, čo sa deje. Občas je aj rozladená z toho, ako sa to deje. A napokon prenecháva stavebný dozor inej kolegyni, lebo to berie príliš emotívne.
Vo filme pôsobí Kusá neraz zadumane a unavene, sem-tam utrúsi ironickú poznámku, ale nerezignuje a so stavbou je stále prepojená. Filmárky ju sledovali aj doma, pri debatách s otcom, ktorý bol s projektom podobne spätý.
Spokojnosť
No a zachytávajú aj spomenutého architekta Vladimíra Dedečka, ktorý si so Slovenskou národnou galériou odtrpel svoje. Zomrel v roku 2020 a prezentácie zrekonštruovaných priestorov sa už nedožil. Keď vo filme otvára Kusá jeho „list na rozlúčku“, neubráni sa slzám pri zmienke o tom, ako sa Dedečkovi robilo zle.
Jeho pôvodné návrhy sa v niečom líšili od finálnej stavby a to všetko plánuje SNG osvetliť na budúci rok výstavou, ktorá bude i poctou architektovi.
„Stretávam sa väčšinou s dobrými reakciami na rekonštrukciu galérie. Dokonca mi veľmi veľa ľudí, vrátane známych osobností z kultúrneho života, hovorí, že nikdy nechápali, prečo tak obhajujeme to Dedečkovo Premostenie, ale že po rekonštrukcii už tomu porozumeli. Tá reputácia sa stavbe dostáva až teraz.“

V jednom okamihu Kusá v snímke spomína, že jej ambíciou nie je ani tak to, aby ľudia chodili do výstavných priestorov galérie, ale najmä to, aby jej areál vnímali ako príjemný priestor na oddych.
„Začína nám to fungovať a pekne to bolo vidieť najmä v lete. Návštevníci si pochvaľovali, že máme v areáli stromy a že je tam dobrá mikroklíma,“ hovorí Kusá s tým, že sa od stavby nevie odosobniť, a tak stále sleduje všetko, čo sa tam deje. Po budove nachodí aj päť kilometrov denne a niekedy si vo vzťahu k návštevníkom pripadá ako špehúň.
„Druhá zaujímavá vec je, že k nám začali chodiť aj ľudia, ktorí nemajú galerijné návyky. Musíme im vysvetľovať, čo sa môže a čo nie. Ale celkovo si myslím, že výchova samotnou budovou naozaj funguje. A že sa nám darí napĺňať ambíciu, aby areál SNG slúžil ako príjemný priestor na trávenie času,“ dodáva riaditeľka.
Ďalšia rekonštrukcia
Je však jasné, že galéria bude musieť nalákať ľudí aj na výstavný program. Aktuálne sa tam končí výstava Hvězdy. Česká moderna zo súkromných zbierok – neveľká, ale s veľkými menami, ako sú Toyen, František Kupka, Jan Zrzavý a ďalší.
Expozícia Moderna zase prezentuje príbeh slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v zastúpení mnohých výrazných autorov.
„Vždy sme hovorili, že tento rok budeme potrebovať na zžívanie sa s novými priestormi. Iba v nich začíname vystavovať a je to vyšší level, ktorý nás núti k väčšej profesionalite. Dlho sme totiž boli len majstri sveta v hraní na jednu strunu,“ poznamenáva Kusá, ktorá vníma dopyt ľudí po väčšom počte výstav.

V prvých mesiacoch budúceho roka chcú predstaviť nový výstavný program.
„V roku 2024 už chceme mať budovu zabehnutú a sústredíme sa na jej prevádzku. Fungovať bude v normálnom režime, kým v súčasnosti máme otvorené len od štvrtka do nedele. Ale pracuje sa tu stále, aj v dňoch, keď máme pre verejnosť zavreté. Konajú sa tu napríklad školské exkurzie. Záujem zo strany škôl je taký veľký, že máme vybookované termíny do mája budúceho roka.“
Film Pozor, padá SNG! mal šťastný koniec v podobe začiatku života zrekonštruovanej galérie. A hoci jej riaditeľku rekonštrukcia poriadne potrápila, medzi svoje plány na budúci rok zaradila ďalšiu rekonštrukciu. Tentoraz Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku.