Kráľovná Alžbeta sa pomaly nakláňala nad tisíckami miniatúrnych figúrok rozložených na dlhom stole. Rýchlo pochopila, na aký výjav sa pozerá. Model zobrazoval kráľovské stráže na panovníckom pohrebe a tam niekde vpredu, medzi nimi, bol pohrebný koč.
Prizrela sa bližšie, či uvidí aj dovnútra. Vedela, že raz na tom mieste v sprievode bude skutočná rakva a že vnútri bude ležať ona.
Jej manželovi Filipovi vôbec neprekážalo, keď ho protokol oslovil s otázkou, ako si svoj pohreb predstavuje. Tešil sa z lapajskej idey, že ho povezú v jeho obľúbenom Land Roveri. Po večeroch krúžil okolo Alžbety a ponúkal sa, že aj jej pohreb môžu spolu rozobrať, ak jej to pomôže.

No ona nemala na takú diskusiu chuť. Hoci už bola dávno v dôchodkovom veku, vôbec nebola pripravená predstavovať si svoju smrť.
Príbeh britského seriálu Koruna odštartoval v roku 2016 epizódami, keď mala ešte pred svadbou aj korunováciou. Jeho autori v piatich sezónach strhujúco vyrozprávali jej osobný život, roky jej vlády aj dejiny európskej politiky.
Bolo to dielo, ktoré si oprávnene získalo veľkú popularitu a nebolo ľahké ani pre nich, ani pre divákov, že raz ho bude treba ukončiť. To sa stalo práve koncom minulého týždňa - a prinieslo to so sebou aj jednu dobrú správu.
Na rozdiel od prvých štyroch častí záverečnej sezóny (sprístupnených už 16. novembra), ktoré boli venované smrti Diany, sa týchto posledných šesť vrátilo svojou kvalitou na úroveň, ktorú seriál dlhodobo mal.
Vyrástli v nezdravých podmienkach
Čiernou morou kráľovnej po roku 2000 bolo, že ju Briti detronizujú a kráľom sa stane Tony Blair, ktorý bol v prvých rokoch vo funkcii premiéra mimoriadne obľúbený.
Že sa jej o tom v noci snívalo, je, samozrejme, iba fantázia filmárov. No pravda tiež je, že v Británii v tom čase silnel prúd antimonarchistov.
Nekritizovali len vysoké výdavky kráľovstva, prekážalo im aj to, že rodina, ktorá moc dedí, symbolicky zatieňuje to, že britský ľud si vládne sám pomocou tých, čo uspejú vo voľbách.
Nie sme vaši poddaní, znelo z ich strany. Berte to tak, že Spojené kráľovstvo je akciová spoločnosť - a my všetci sme jeho akcionári.
Scenáristi nechceli tento konflikt vyhrocovať. Áno, prešli aj cez neho, ale skôr diplomaticky, s pochopením pre obe strany a najmä s obdivom voči kráľovnej a tradíciám, ktoré celé roky ochraňovala ako vzácne dedičstvo britskej civilizácie.
Ďalším z dôvodov, prečo Koruna vôbec vznikla, bol tušený dramatický potenciál, ktorý v sebe členovia kráľovskej rodiny mali. Je v zásade jedno, či sú charakterovo zaujímavejší ako zvyšok populácie, podstatné je, že vyrástli v zvláštnych a do istej miery až nezdravých podmienkach a to sa prejavilo na ich psychologickom profile aj na ich vzťahoch.
Všetkých šesť sezón bolo vďaka tomu skvelým filmovým predstavením.
Ani jedna herečka kráľovnú nezradila
So svojou pozíciou v kráľovskej rodine sa trápili zrejme všetci. Aj tí, čo boli vyvolení na to, aby raz prevzali moc, a aj tí, čo vyvolení neboli, a mohli si užívať väčšiu slobodu a zdanlivo znášali menší tlak z toho, akým nárokom a očakávaniam sú vystavení.
Alžbeta II. sa po celý čas zdala najviac vyrovnaná s tým, čo jej rola zahŕňa. Vždy vedela, čo treba urobiť a čo zo svojho vnútra prejaviť. Zároveň bola expertkou na nepriepustnosť, a teda nikto nevedel poriadne odhadnúť, čo si myslí.
Koruna - 6. sezóna
- Veľká Británia, 2023.
- Tvorca koceptu a scenárista: Peter Morgan.
- Režiséri: Christian Schwochow, Alex Gabassi, May el-Toukhy,
- Kamera: Adriano Goldman, Sophia Olsson, Rasmus Videbæk. Hudba: Matin Phipps.
- Hrajú: Elizabeth Debicki, Imelda Staunton, Jonathan Pryce, Lesley Manville, Bertie Carvel, Dominic West, Erin Richards, Khalid Abdalla, Olivia Williams.
- Premiéra prvých štyroch častí na Netflixe: 16. novembra, premiéra posledných šiestich 14. decembra.
To nás drží v neustálej pohotovosti, komentoval William, keď bol prvýkrát na návšteve u Kate.
Keďže samotní členovia rodiny na seriáli nespolupracovali, aj toto možno považovať za čistú umeleckú fantáziu.
No žiadna z herečiek, ktoré kráľovnú v troch rozličných vekoch hrali (Claire Foy, Olivia Colman a Imelda Staunton), nezneužila svoju moc. A ak aj na tvári vyjadrili emócie, ktoré by ona nikdy verejne neukázala, urobili to s majstrovskou subtílnosťou a citlivosťou.
V seriáli pritom neraz cítiť, že autori si pri modelovaní niektorých neverejných scén a dialógov pomohli známymi špekuláciami alebo informáciami uniknutými z bulváru. Niektorým miestam preto chýbala originalita a rozmaznané publikum by chcelo viac.
Príkladom bola práve smrť Diany, ktorú oveľa lepšie ako tu zachytil film Kráľovná režiséra Stephena Frearsa z roku 2006.
Naopak, takým momentom, keď záverečné časti Koruny priniesli aj iný pohľad a originálnu emóciu, bol rozhovor, v ktorom chápajúci a jasnozrivý Filip dohovára Williamovi, aby sa prestal hnevať na otca a priznal sám sebe, že v skutočnosti sa hnevá na mamu. Hnevá sa, pretože ho tu nechala samého. A hnevá sa, pretože sa na ňu podobá a v ľuďoch vyvoláva mylný dojem, že má rád pozornosť, ako ju mala rada ona.

Koruna potrebuje poznanie a čas
V posledných rokoch bol miláčikom médií princ Harry a Meghan. Dokonca aj Netflix s nimi uzavrel zmluvu na viacero programov. Popri jeho temperamente a ochote hovoriť o súkromí na verejnosti vyznieva William a Kate ako nudný pár.
No záver Koruny je venovaný najmä jemu, pretože on raz bude kráľom, hoci nikto nevie, v akých podmienkach. Tvorcovia seriálu zatiaľ na jeho živote aspoň demonštrujú to, ako veľmi sa časy od nástupu Alžbety na trón zmenili a ako sa tomu prispôsobuje monarchia.