Divoké Slovensko s Nigelom Marvenom
1. januára na Dvojke RTVS
Nigel Marven je britský tvorca filmov o divokej prírode, scenárista, prezentátor a dobrodruh, známy po celom svete. Medzi jeho najznámejšie filmy patrí napríklad Prehistorický park a Putovanie s dinosaurami, 12 rokov spolupracoval aj s Davidom Attenboroughom. Natočil viac ako 150 dokumentárnych filmov, navštívil všetky kontinenty a sprostredkoval divákom príbehy úžasných divokých zvierat. Tentoraz zavítal na Slovensko, aby v spolupráci s našimi prírodopisnými filmármi predstavil prírodné krásy Slovenska celému svetu.

Slovenské impresie II.
do 28. januára v Danubiana Meulensteen Art Museum
Výstavný projekt spája dve významné slovenské autorky - Katarínu Vavrovú a Jacqueline Rudavskú. Obe umelkyne inšpirovali slovenské kroje, ktorých detaily, fragmenty a časti invenčne vnášajú do svojich diel. Oživujú tak originalitu ľudových krojov, spájajú minulé so súčasným. Katarína Vavrová sa predstavuje súborom malieb, v ktorých prevažuje folklórna téma. Šperky Jacqueline Rudavskej vznikajú invenčnou kombináciou viacerých netradičných materiálov. Do nádherných a nadčasových fotografií Karola Plicku, výtvarníka, ktorý invenčne odkryl podoby Slovenska, vnáša svoj moderný šperk.

Wonka
v kinách
Keď nádejný Willy Wonka dorazí do sveta výroby čokolády, nemá nič iné ako pár mincí, vrecko a klobúk plný snov – jedným z nich je otvoriť si vlastný obchod s čokoládou. Jeho sny však prekazí čokoládový kartel a ziskuchtivá pani Drhná. No vďaka jeho dôvtipu, talentu a novým kamarátom sa Willy vydáva na veľké čokoládové dobrodružstvo a zistí, že kým väčšina ľudí uprednostní chamtivosť pred dobrom, všade sa nájde svetielko nádeje.

BA 60 – 69. Šesťdesiate roky v Bratislave
do 19. mája 2024 v Múzeu mesta Bratislavy, v Apponyiho paláci
V šesťdesiatych rokoch 20. storočia sa na svetovej scéne objavila prvá povojnová generácia s jasne vyhraneným postojom k životu. Študentské nepokoje v Paríži, hipisácky a bítnický protest proti etablovanej spoločnosti v USA, nástup nových médií - to všetko prinieslo spochybnenie dovtedy platných tradičných hodnôt Západu.
V Bratislave v socialistickom Československu ešte pretrvávala pamäť na predvojnové kultúrne a spoločenské tradície. Celkovú atmosféru však výrazne formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto sa postupne prebudúvalo na priemyselné a kultúrne centrum Slovenska.
Cieľom výstavy je priblížiť desať legendárnych rokov v dejinách mesta prostredníctvom originálnych dobových artefaktov a fotografií vypovedajúcich o každodennom živote. Výrazné miesto patrí plagátu, jednému z nosných médií slúžiacemu aj propagande, zároveň prezentujúcemu i súčasné výtvarné umenie.
„Či už ste 60. roky zažili na vlastnej koži alebo si ich pamätáte z rozprávania svojich rodičov a známych, ponúkame vám možnosť nahliadnuť na toto obdobie cez optiku urbanistických, priemyselných, ale aj kultúrnych zmien, ktoré sa v Bratislave udiali,“ pozývajú organizátori.

Daniel Hevier: Starí ľudia voňajú ako orechové listy
Daniel Hevier je známy najmä ako básnik mladosti a hovorca detí. Napriek tomu – alebo práve preto – vzdáva vo svojej najnovšej knihe poctu starým ľuďom. Dvojica súrodencov, veľká sestra a malý brat, pozoruje starých ľudí, neznámych i svojich starých rodičov, a odhaľuje ich svet. Niekedy sa im zdá, že starí ľudia sú nervózni, uhundraní, pomalí, chorľaví, ale aj neopatrní a ľahkoverní. Mnohé z týchto charakteristík sú však predsudkami, ktoré vyvracajú konkrétne príbehy starých ľudí.

Nikolaj Nikitin: Normal
Po desiatich rokoch – obdobia spoluprác s rôznymi komornými aj väčšími zostavami – prichádza Nikolaj Nikitin so sólovým albumom Normal. Nikolaja Nikitina má naša hudobná scéna zafixovaného hlavne ako saxofonistu. Na štvrtom štúdiovom albume Normal sa vrátil ku klarinetu.
Nazbieral podnety pri počúvaní rómskeho folklóru a štylizovaného folklóru z okolitých krajín, taktiež objavil tvorbu slovenských autoriek – Niny Kohoutovej a Katarzie. Vyústením tohto záujmu je album Normal, o ktorého zvukovú rôznorodosť sa postarali zahraniční aj slovenskí hostia.
