Nový rok sa v kinách začína zhurta, novinkami dvoch slávnych filmárov po osemdesiatke. Michael Mann vysiela 4. januára na plátna Ferrari. A Woody Allen, ktorý už v posledných rokoch nebol v takej forme ako kedysi a dostal sa aj do nemilosti pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania, sa predstaví s filmom Zásah šťastím.
V prvých mesiacoch roka sa pritom pripomenú aj ďalšie veľké mená. A nielen tie režisérske.
Na ceste do neznáma so starým známym
Premiéru bude mať aj niekoľko animovaných filmov. Mnohí diváci budú po skúsenostiach s prvou časťou určite zvedaví na pokračovanie amerického titulu V hlave, ktorý sa začne premietať v júni.
Animovaná udalosť však príde do kín už oveľa skôr, 18. januára. Volá sa Chlapec a volavka. Ide o film legendárneho Hajaa Mijazakiho.
Má 82 rokov a na konte filmy ako Laputa: Nebeský zámok, Môj sused Totoro, Princezná Mononoke či Cesta do fantázie (získal zaň Oscara). Mijazaki už viackrát avizoval odchod do dôchodku, vždy sa však k tvorbe vrátil. Aj o Chlapcovi a volavke sa hovorí ako o jeho poslednom filme. Čakalo sa naň desať rokov a mnohí hovoria, že ide o jeho najosobnejší film.
Jeho premiére nepredchádzala žiadna reklamná kampaň, čo v divákoch povzbudzovalo zvedavosť. Stačila im váha mena jeho tvorcu, ktorý si ľudí získal svojimi imaginatívnymi svetmi a bytosťami, zasahujúcimi do tých skutočných. Sú to svety, ktoré pohlcujú detských aj dospelých divákov.
Príbeh Mijazakiho novinky sa vracia až do obdobia druhej svetovej vojny. Chlapec Mohito prišiel o svoju matku a spolu s otcom sa presťahujú na vidiek, ďaleko od Tokia. Tam Mohito natrafí na hovoriacu volavku, ktorá ho nahovára, aby preskúmal opustenú vežu. Chlapec podľahne a objavuje nový, magický svet.

Ďalšia hudobná hviezda vo filme
Zdá sa, že filmy o hudobných legendách sú stále v kurze. Popularita britskej kapely Queen stúpla po premiére filmu Bohemian Rhapsody, ktorý mal obrovskú návštevnosť a Ramimu Malekovi, predstaviteľovi Freddieho Mercuryho, vyniesol Oscara (film získal aj ďalšie tri sošky). Režisér Dexter Fletcher, ktorý sa na ňom podieľal, vzápätí nakrútil Rocketmana o Eltonovi Johnovi.
No a slávny Baz Luhrmann preniesol na plátno Elvisa. Jeho film získal osem oscarových nominácií. Žiadnu z nich síce nepremenil, ale predstaviteľ titulnej úlohy Austin Butler si odniesol nejednu trofej vrátane Zlatého glóbusu.
Teraz má krátko pred premiérou film o inej legende – Bobovi Marleym.
Režisér Reynaldo Marcus Green vedel, že verejný obraz Marleyho je jedna vec, ale zaujímavejšie by bolo preniknúť k jeho osobnosti cez poznanie, ako sa správal a o čom komunikoval v súkromí, v kontakte so svojimi blízkymi. Preto bolo pre neho dôležité získať pre svoj projekt Marleyho rodinu. Otvorilo mu to prístup k živým spomienkam.
Spevákov syn Ziggy sa stal producentom snímky. Tá sa podľa neho venuje aj množstvu vecí, ktoré ľudia o Bobovi nevedeli. Vrátane rozmanitých emócií, ktorými si prechádzal.
Sám režisér vysvetľuje, že nechceli urobiť len životný príbeh Marleyho, od narodenia po jeho smrť v roku 1981. A tak sa vo veľkej miere zamerali najmä na druhú polovicu 70. rokov, ktorá bola pre jeho život určujúca. Jamajský rodák sa snažil uzmierovať protichodné politické tábory, čelil pokusu o atentát a získaval si celosvetový úspech.
„V tom čase sa toho udialo v Bobovom živote veľa. Bolo to obdobie tvorivého génia, ale zároveň sa musel vyrovnávať s mnohými vecami vrátane rakoviny. Bol skúšaný ako človek, ako manžel a otec, aj ako hudobník," cituje režiséra stránka Entertainment Weekly. „Sú tam aj okamihy z jeho skoršieho života. Podľa nás je to však film o tom, ako Bobova hudba naďalej prežíva spolu s jeho odkazom.“
Green si myslí, že každý pozná Marleyho hudbu, ale málokto rozumie textom jeho pesničiek. Preto v snímke ponúka aj širší politický kontext, ktorý ozrejmuje, akým búrlivým obdobím prechádzala Jamajka. To podľa neho umožní, aby divák Bobove pesničky nielen počul, ale aby ich naozaj počúval.
Hlavnú úlohu stvárňuje Kingsley Ben-Adir, ktorý sa nedávno objavil aj v diváckom hite Barbie.
Duna a tí druhí
Titul Bob Marley: One Love sa začne na Slovensku premietať 15. februára. Dva týždne pred premiérou ďalšieho očakávaného projektu – druhej časti veľkofilmu Duna v réžii spoľahlivého Denisa Villeneuva.

Ten bude v kinách „nasávať“ publikum vo veľkom, ale v tom jeho dunení netreba prehliadnuť subtílnejšie filmy, ktoré majú takisto svoju silu.
Jedným z takých môže byť titul Dokonalé dni (premiéra 29. februára). Na scénu sa ním vracia nemecký režisér Wim Wenders. Tvorca pamätných snímok Paríž, Texas alebo Nebo nad Berlínom svojou novinkou potvrdzuje, že nestratil zmysel pre poetické nachádzanie krásy v prežívaní každodennosti. Tentoraz rozpráva o upratovačovi toaliet v Tokiu, ktorý sa vo voľnom čase venuje knihám, hudbe a fotografovaniu a žije harmonickým životom. Doň však zasiahnu nečakané stretnutia.
No a maďarský režisér Gábor Reisz dokazuje, že silný film sa dá nakrútiť aj s malým rozpočtom, ak má tvorca čo povedať a vie, ako na to. To je prípad snímky Vysvetlenie na všetko, ktorá vznikla v slovenskej koprodukcii.
Je to Reiszova správa o stave súčasnej maďarskej spoločnosti - politicky rozpoltenej, nasiaknutej „blbou náladou“. Krajiny, kde sa mnohí ublížene sťažujú na to, že z nej západ robí outsidera a kde si každý hľadá nejakú zámienku nenávidieť, ako hovorí jedna z postáv.
Iná zase tvrdí, že existujú len dva druhy ľudí – patrioti a zradcovia. Dva póly, medzi ktoré sa nič nezmestí.