Ferrari
Michael Mann je skúsený a oslavovaný režisér. Tvorca filmov Neľútostný súboj, Dymová clona, Ali či Collateral. Michael Mann je zároveň milovník rýchlosti. A dlho chcel nakrútiť film o inom milovníkovi rýchlosti – Enzovi Ferrarim. Urobil to až v osemdesiatke.
Manna dlhodobo zaujímajú situácie spojené s napätím, postavy, ktoré sa púšťajú do niečoho veľkého a sú ťažko skúšané. Projekt o Ferrarim bol na stole od deväťdesiatych rokov, keď vznikol scenár Troya Kennedyho Martina.
Režiséra to lákalo, ale súčasne ho od toho stále čosi odťahovalo. „Mohol som to urobiť kedykoľvek ako malý nezávislý film za 25 – 30 miliónov dolárov, ale cítil som, že tento film by tak nemal vzniknúť,“ povedal Mann. Navyše, na americkom trhu prevládal názor, že pretekárske filmy tam nikdy nezarobia.
V Amerike totiž dlho nebudila veľký záujem ani formula 1. Situácia sa však podľa Manna trochu zmenila v posledných štyroch-piatich rokoch a zásluhu na tom má aj dokumentárny seriál Netflixu Drive to Survive. Zdalo sa mu, že konečne prišiel ten správny čas na jeho Ferrari.
Tak ako to je?
Ferrari
- USA 2023, 130 min.
- Réžia: Michael Mann.
- Scenár: Troy Kennedy Martin podľa knižnej predlohy Brocka Yatesa.
- Hrajú: Adam Driver, Penélope Cruz, Patrick Dempsey, Shailene Woodley, Sarah Gadon.
- Slovenská kinopremiéra: 4. januára 2024.
To však neznamená, že jeho film je primárne o pretekaní na rýchlych autách slávnej značky. Samozrejme, že preteky sa v snímke nachádzajú. Veď Enzo Ferrari mal pretekanie v krvi a sám vyhlasoval, že jeho fabrika bola na ňom postavená. Ale Enzo mal aj dramatický osobný život a to je niečo, čo Manna zaujíma prinajmenšom v rovnakej miere.
To by mohlo zvádzať k myšlienke, že nakrútil životopisný film, ktorý zachytáva rozsiahle peripetie Ferrariho osudu. Je to však inak.
Príbeh Mannovho filmu sa odohráva v krátkom časovom úseku, zameriava sa na niekoľko mesiacov roku 1957, ktorý bol jedným z najnáročnejších v živote Enza Ferrariho. Krátko predtým zomrel jeho syn a automobilka zápasila s finančnými problémami.
No konanie postáv výrazne formuje aj dávnejšia minulosť.
Čo teda Manna najviac priťahovalo? Sám tvrdí, že postavy, ktoré riešia konflikty v sebe i medzi sebou. Enzo pre neho niesol potenciál v tom, že na jednej strane bol perfektným konštruktérom, ktorý fungoval ako metronóm – s obdivuhodným načasovaním a racionálnym prístupom. No v súkromí sa prejavoval opačne –chaoticky a impulzívne.

Mann chcel rovnako čerpať z Enzovho napätého vzťahu s manželkou Laurou. Ona je uväznená v minulosti, on myslí najmä na budúcnosť. Obaja sú silné osobnosti, každý je však iný. Nemôžu žiť spolu, nedokážu žiť ani od seba.
Laura je zatrpknutá tvrdá žena, pretože trpí pre stratu syna, ktorý je pre ňu zároveň symbolom čias, keď fungoval aj jej vzťah s Enzom. Vzťah, ktorý je už v troskách. Vyčerpaný, studený, plný odcudzenia a výčitiek.
Enzo tiež trúchli za synom. Má však ešte jedného, utajovaného potomka s inou ženou. Stará sa o nich, ale tápa v neistote, ako ďalej. Lauru si rozhnevať nemôže, pretože má podiel vo firme a on ju potrebuje pri obchodovaní. Firma je totiž na hrane prežitia. Enzo by mal nájsť veľkého obchodného partnera, zvýšiť produkciu áut a vyhrať veľké preteky Mille Miglia, aby podporil predajnosť.

Odolať tlakom tlaky
Enzo je pod enormnými tlakmi z rôznych strán. Vyvíjajú ho aj médiá, ktoré mu vyčítajú smrť jazdcov Ferrari.
Adam Driver stvárňuje ústrednú postavu ako muža, ktorý napriek všetkým tlakom nestráca rozhodnosť, s chladnou tvárou napreduje, nenecháva si strhnúť masku silného manažéra. Čo okrem iného znamená, že z tlačovej besedy nekompromisne vyhadzuje novinárov, ktorí o ňom píšu nevhodne – teda tak, ako sa mu to nepáči.
Driver zvláda túto polohu rešpektovaného a zanieteného vodcu, hoci je podstatne mladší ako postava, ktorú stvárnil. No v jeho Enzovi sa nachádza aj čosi iné. Na jednej strane bez mihnutia oka prijíma smrť svojho jazdca, akoby to s ním nič nerobilo. Vyhlasuje, že kedysi dávno takto zomreli jeho dvaja priatelia a on sa musel proti tomu obrniť, inak by túto prácu nemohol robiť.
Na strane druhej sa však až s dojemnou ohľaduplnosťou vytráca ráno z bytu svojej milovanej priateľky, aby nezobudil ju a ich spoločného syna. A práve pri nich vzniká niekoľko vzácnych okamihov, keď sa Enzo dokáže uvoľniť, byť bezprostrednejší a otvorenejší.
V prítomnosti Laury je to celkom iná situácia. Ich osobnosti do seba narážajú. Obsadenie Penélope Cruz do úlohy ženy, v ktorej to vrie a zároveň je unavená zo sklamaní a strát, bolo dobrou voľbou. Jej Laura je zlomená, no pre Enza je hrozbou, z ktorej má obavu. Stále má nad ním veľkú moc.

Efektná dravosť
Režisér rozohráva dramatickú hru v Enzovom súkromí i pri záchrane firmy, ktorá závisí aj od pretekárskych úspechov, čo zahusťuje rivalitou so značkou Maserati. To všetko sa zlieva do záverečnej scény pretekov Mille Miglia. Sú rozhodujúcou udalosťou aj preto, že v ich pozadí dozrievajú ďalšie veľké rozhodnutia.
Michael Mann sa pri akčných pasážach všemožne snaží o efektnú dynamickosť a dravosť, ale nie vždy sa mu to darí bez výhrad. Viac sa však dá pozastaviť nad tým, že v momentoch, ktoré mali byť vyhrotené, kde malo plynúť napätie z kombinácie vonkajšej akcie s vnútornou drámou, nedochádza až k takému pnutiu, na aké bol divák zvyknutý v režisérových najlepších filmoch.
Obrazne povedané, Ferrari má dobre zvolené súčiastky, len by sa od neho očakával ešte o trochu väčší výkon. Michael Mann si však stále dokáže získať a udržať divácku pozornosť, akurát že vo svojej novinke úplne nedostihol svoju povesť.