Patrik Vrbovský, známy ako raper Rytmus, pridáva na instagram množstvo obsahu, ten zaujíma až 759-tisíc sledovateľov. Podobne vysokým číslom sa nemôže pochváliť žiaden iný slovenský hudobník.
Svoju záľubu v špecifickom a nekorektnom zmysle pre humor potvrdil aj prvý januárový týždeň, keď na „stories“ zdieľal ironizujúcu koláž Volodymyra Zelenského.
Ukrajinský prezident má na nej umelo zväčšené prosiace oči a pod nosom biely prášok evokujúci kokaín. Textová bublina v češtine hlása: „Chci tanky, rakety, letadla a 7 miliard $ měsíčně. Chci, chci a chci.“
Člen zoskupenia Kontrafakt obrázok publikoval v čase masívneho bombardovania hlavného mesta Ukrajiny Kyjev.
Vyjadrenie Patrika Vrbovského sme v čase uzávierky nezískali. Na naše pokusy o rozhovor nezareagoval.

Kým „storka“ z profilu rapera zmizla, screenshot koloval po sociálnej sieti. Odsúdil ju raper Boy Wonder, herec Juraj Kemka, moderátor Rastislav Iliev či bývalý hokejista Dominik Hašek. Urážlivý príspevok neunikol ani Jakubovi Godovi z komunikačného tímu prezidentky Zuzany Čaputovej, venuje sa sociálnym sieťam a dezinformáciám.
„Máločo je smutnejšie, ako keď sa najslávnejší raper v štáte vysmieva človeku, ktorému práve padajú bomby na hlavu,“ napísal na facebooku.
Godu na Rytmusovom poste najviac vyrušilo jeho načasovanie v čase najväčšieho bombardovania ukrajinských miest od začiatku vojny.
„Líder Ukrajiny prosí o pomoc, aby chránil svojich ľudí a koniec koncov aj svoju rodinu. V tomto kontexte sa mi vysmievanie z toho zdá obzvlášť cynické,“ hovorí pre SME, pričom dodáva, že je možné, že Rytmus aktuálny kontext bombardovania nezachytil.

Rytmusov post nie je podľa Godu hoaxom ani konšpiráciou. Je to posmech, ktorý je v danom kontexte cynický.
„Neriešim Rytmusovu motiváciu a nehodnotím ho ako osobu. Je to však vplyvný človek, ktorého sleduje a počúva veľa ľudí. Má právo na názor, ale ja ho mám tiež. Mojou snahou je vecná kritika a pripomenutie kontextu, ktorým bolo práve to masívne bombardovanie a to, že Ukrajina sa dlhodobo bráni a ľuďom tam ide o život,“ hovorí Goda.
Rytmus sa pýta prečo, odpoveď je jednoduchá
Zdieľanie nekorektného obrázku prišlo len krátko po vydaní nového Rytmusovho albumu Bengoro 2. Z obsahového hľadiska zaujala sloha z tracku Prečo 3. Rytmus tu rapuje: „ Prečo sa covid z médií vyparil zo dňa na deň? V sekunde ho vymenil Zelenskyj, aha, tak to chápem.“
Podľa Jakuba Godu je idea o úmyselnom a koordinovanom nahradení témy koronavírusu vojnou na Ukrajine bežná a na internete rezonuje veľmi silno, pričom vychádza z konšpiračného videnia sveta.
„Predstava o nariadenom pláne, keď všetky médiá ,vypli covid‘ a začali písať o vojne, je populárna a rozumiem, že sa to tak môže javiť. Záujem o covid však klesal kontinuálne už od konca roku 2021. Keď Ruská federácia zaútočila na Ukrajinu, bolo to prirodzene vo všetkých médiách rovnako ako naposledy útok Hamasu na Izrael,“ hovorí Goda.

V rovnakej skladbe sa Rytmus ďalej pýta: „Prečo sa zrazu presadzujú nové pohlavia? Môj malý sa ma pýta, ja neviem, čo mám rozprávať. Prečo ten, čo je za tradičnú rodinu, je vlastne za k***ta, ktorý sa dopúšťa omylu?“
Podľa Jakuba Godu raper opäť odkazuje na početné debaty na internete, ktoré sú lživé alebo minimálne prekrútené.
Svojské názory sú na scéne časté
To, že Rytmus lavíruje medzi nekorektným humorom a trollingom, potvrdil v septembri aj v ankete Refresheru, keď pred voľbami ironicky povedal, že bude voliť komunistov z KSS.
O obľube konšpiračných teórií, ako napríklad v prípade Michala Dušičku alias Majka Spirita či Lukáša Lacka zvaného Suvereno, však nie je v Rytmusovom prípade dosť dôkazov.
Majk Spirit minulý rok na instagrame označil klimatickú krízu za „obrovitánsky hoax“. Svojim sledovateľom odporúčal klimatoskeptickú knihu False Alarm od Bjørna Lomborga. Preslávil sa aj úvahami o vplyve mimozemšťanov na život na Zemi.

Suvereno sa počas pandémie koronavírusu pripomenul piesňou Mazaný trik, kde spochybňuje účinnosť vakcín. V roku 2016 sa objavil aj vo vysielaní rádia Slobodný vysielač.
K priaznivcom konšpiračnej scény sa nedávno verejne pridal iný vplyvný raper. Koloman „Kali“ Magyary sa pred minuloročnými voľbami v medzičasom vymazanom videu postavil na obhajobu trestne stíhaného Daniela „Dannyho Kollara“ Bombica.
Tvrdil, že je vraj stíhaný neférovo a len preto, že má iné „názory“ ako mainstream. Bombic je známy podporou režimu Vladimira Putina, pričom Zelenského označil za „b**nu“, „Sorosovu predkožku“ či „potkana dosadeného nosatým režimom“.

Jakub Goda si v prejavoch raperov všíma dôkazy, že kontrariánske či konšpiračné naratívy sa v ostatných rokoch dostávajú priamo do mainstreamu. Súvisí to vraj s „brutálnou mierou nedôvery“ k všetkému od médií po verejné inštitúcie.
Goda predpokladá, že vplyv prejavov interpretov na mentálne nastavenie sledovateľov môže byť masívny. „Vzhľadom na ich dosah je jasné, koľko ľudí ich môže považovať za autority a vzory. Ak niečo zdieľajú, má to veľkú šancu dostať sa do mainstreamu.“
Schopnosť influencerov a raperov vplývať na publikum konšpiračným či nenávistným obsahom je v súčasnosti veľmi silná. Slovenská verejnosť je podľa tzv. konšpiračného indexu mimoriadne náchylná veriť dezinformáciám a hoaxom.
Fakt, že úroveň kritického myslenia je dlhodobo nízka, nedávno potvrdili aj výsledky testovania PISA, podľa ktorých nemá tretina stredoškolákov základné čitateľské zručnosti.