BRATISLAVA. Keď prišla reč na Ježiša Krista, americký herec Shia LaBeouf si ho vždy predstavoval ako nežnú, krehkú bytosť. Ako muža, ktorý je plný lásky a pozornosti, ale v ktorom nie je žiadna divokosť, žiadny zmysel pre dobrodružstvo.
To sa zmenilo, keď prijal hlavnú úlohu vo filme Padre Pio a počas prípravy sa začítal do Písma a diel z raného kresťanstva. Dnes už vidí Krista ako stelesnenie maskulinity.
A to nie je jediná vec, čo sa v jeho nazeraní na vieru zmenilo. Shia LaBeouf sa po zážitku z nakrúcania s režisérom Abelom Ferrarom v roku 2022 zmenil.

Zamiloval som sa do katolíckej cirkvi, povedal. Vzápätí sa pustil do intenzívneho štúdia katechizmu a na konci minulého roka, sprevádzaný kapucínskym bratom Alexandrom Rodriguezom, absolvoval sviatosť birmovania.
Nechce byť pritom len radovým veriacom. V cirkvi by chcel urobiť kariéru, plánuje sa stať diakonom.
Už tu viac nechcem byť, vravel
Katolícka cirkev v americkom štáte Kalifornia prijala medzi seba mladého muža s neľahkou minulosťou a otáznou budúcnosťou.
Keď sa rozhodol pre filmovú profesiu, nikoho nemusel dlho presviedčať o tom, aký veľký talent má. Vďaka filmom Transformers, Disturbia, Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky či Wall Street: Peniaze nikdy nespia sa stal hviezdou.
Súčasťou jeho príťažlivosti bol zaujímavý mix výbušnosti a zraniteľnosti, ktorý podporoval jeho herecký výraz.
Nie vždy to bola výhoda, v súkromí mu to život evidentne komplikovalo.
Spájali sa s ním výtržnosti páchané pod vplyvom alkoholu, urážlivé správanie voči policajtom alebo necitlivé správanie v intímnom vzťahu, z ktorého ho obvinila jeho bývalá priateľka.
„Už tu viac nechcem byť,“ hovoril, keď sa cítil najhoršie.
Shia LaBeouf
- Narodil sa v Los Angeles v roku 1986.
- Hral vo filmoch Transformers, Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky, Wall Street: Money Never Sleeps, Nymfomanka, American Honey, Borg/McEnroe, Honey Boy, Úlomky ženy.
- Zásadným sa stal preňho film Padre Pio z roku 2022, ktorý nakrútil s Abelom Ferrerom a ktorý ho donútil uvažovať o viere.
Mal neľahký vzťah s otcom a diagnostikovali mu posttraumatickú poruchu, na to sa však nechcel vyhovárať. Aj keď mal napríklad, peknú príležitosť po boku Vanessy Kirby vo filme Úlomky ženy od maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa, v posledných rokoch bol trochu v úzadí.
Dnes vníma čisto symbolicky, že práve vtedy, keď tak veľmi túžil, aby sa jeho kariéra znovu poriadne rozbehla, dostal ponuku hrať vo filme Padre Pio. Navliecť na seba kostým kňaza, ktorý celý život venoval pomoci slabým a v roku 1918 sa mu na rukách zjavili stigmy, považuje za nastúpenie na „cestu hojenia“.
Počas nakrúcania býval s mníchmi v kláštore v skromných podmienkach. Cítil veľkú zodpovednosť aj tlak, no nič by na tom nemenil.
„Nikdy v živote, v žiadnom bode svojej kariéry som sa na pľaci necítil tak dobre a taký uvoľnený ako teraz,“ citoval ho server Catholic News Agency.

Niekedy v budúcnosti
Shia LaBeouf vyrastal v zmiešanej kresťansko-židovskej rodine. Jeho mama sa hlásila k židovskej viere, čo viedlo k tomu, že v trinástich rokoch absolvoval Bar Micva - náboženský prechodový rituál z chlapca na dospelého muža. To však bolo z jeho strany všetko, čo sa týka náboženstva, a celé roky sa považoval za agnostika, vraví.
Kapucíni, s ktorými sa v poslednom čase stretáva, sú nadšení z toho, ako sa nechal opantať učením Ježiša Krista. „Zrazu len tak spontánne povedal, že sa chce stať diakonom,“ cituje Hollywood Reporter Alexandra Rodrigueza.

Dôležitú úlohu v tomto procese pritom Shia LaBeouf pripisuje kolegovi Melovi Gibsonovi, hercovi a režisérovi, ktorý v roku 2004 prekvapil publikum výrazne explicitnou drámou Umučenie Krista.