Club Zero
od 11. januára v kinách
Slečna Novaková prichádza do prestížnej internátnej školy, aby študentom ukázala najnovšie stravovacie trendy. Novým „udržateľným“ životným štýlom sa majú oslobodiť od všetkého, čomu doteraz verili. Medzi slečnou Novakovou a partiou študentov sa čoskoro vytvorí nebezpečne silné puto. Režisérka Jessica Hausner natočila surový a veľmi aktuálny triler o zničujúcej sile autority a jej magnetizujúcej moci v období krehkého dospievania.
Hlasovanie na Radio_Head Awards
Verejnoprávne Rádio_FM spustilo už 16. ročník oceňovaní Radio_Head Awards a začalo hlasovanie na webovej stránke radiohlavy.sk. Fanúšikovia slovenskej hudby tak môžu vyjadriť svoju podporu obľúbeným interpretom v kategóriách Album roka, Skladba roka, Debut roka a Objav roka. Prvé kolo hlasovania prebieha do 2. februára. Z prvého kola hlasovania vzíde v každej kategórii päť nominovaných, ktorí postúpia do druhého kola. Postupujúci budú oznámení v pondelok 5. februára v Ráne na eFeMku, keď sa poslucháči dozvedia aj nominácie v žánrových kategóriách World Music, Folková hudba, Elektronická hudba, Hard & Heavy, Experimentálna hudba, Jazzová a Klasická hudba. Následne odštartuje druhé kolo hlasovania. Slávnostné vyhlásenie výsledkov bude 15. marca.

Umenie na plátne
13. januára v kine Nostalgia Nivy v Bratislave
Pútavý film Klimt & Bozk sa ponára do detailov ikonického umeleckého diela Bozk škandalózneho maliara dekadencie Gustava Klimta. Bozk je jedným z najznámejších a najreprodukovanejších obrazov na svete a už od svojho vzniku v roku 1908 uchvacuje svojou tajomnosťou a zmyselnosťou. Čo sa skrýva za príťažlivou maľbou? A kým vlastne bol umelec, ktorý ju vytvoril?
Ľudovít Feld: Bol som pri tom
do 16. februára v Galérii 19 v Bratislave
"Je to námet na film. Čudujem sa, že po ňom dosiaľ nik nesiahol. V Košiciach kultová postava, má tam sochu aj múzeum, zvyšok Slovenska ho takmer nepozná," hovorí kurátor Miro Procházka o maliarovi Ľudovítovi Feldovi. Narodil sa pred 120 rokmi v rodine židovských robotníkov s deviatimi potomkami. Ako osemročný prestal rásť. Odmala sa venoval maľovaniu, na živobytie si zarábal kreslením portrétov, zachytával malebné košické ulice, dvory a zákutia. V roku 1935 si založil súkromnú školu. Pred transportmi do koncentračných táborov mu chceli pomôcť jeho bývalí žiaci, on však chcel zostať s rodinou. V Osvienčime mu zahynulo devätnásť príbuzných. Jeho zaradili do baraku pre deti. Pokusy na ňom robil neslávne známy doktor Mengele. Keď odhalil jeho talent, stal sa jeho osobným kresliarom dokumentujúcim pokusy na dvojičkách a hendikepovaných. Na konci vojny sa mu podarilo zachrániť pätnásť detí. Po holokauste sa vrátil do Košíc, opäť si otvoril súkromnú školu, v ktorej vychoval rad výtvarných osobností. Zomrel v roku 1991 vo veku 87 rokov.

Marek Ormandík: Druhý breh
do 17. marca v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne
Ťažiskom výstavy je najnovšia maliarska tvorba Mareka Ormandíka, pričom mnohé obrazy ešte neboli na Slovensku vystavené: od veľkoformátových (Tanec smrti má dĺžku až 7,2 m) cez cykly Kytice, Busty či Stáda koní až po kolekciu menších kresieb a malieb na papieri Popíjači. Na výstave Druhý breh sa vzdáva aj pocta sochárovi Milanovi Ormandíkovi, ktorý minulý rok skonal. Jeho diela sú výtvarne komentované synom Marekom, Marekovou manželkou Renatou a ich deťmi Mišom a Maximom. Klasické sochárstvo sa tak dostáva do inšpiratívnych multimediálnych interakcií a naznačuje, že aj na Druhom brehu je živo.

Dvadsať rokov divadla Skrat
18. januára v A4 - Priestor súčasnej kultúry v Bratislave
Prvou reprízou novej inscenácie Punctum contra punctum v réžii Rastislava Balleka oslávi divadlo Skrat svoje dvadsiate výročie v domovskej Áštvorke, ktorá tento rok tiež oslavuje jubileum. Po predstavení bude nasledovať program a oslava v sprievode Požoň sentimentál.
