Mal podľa vlastných slov najlepšiu prácu na svete, v nej skvelých kamarátov, päťciferné honoráre, a to sa iba rozbiehal. David Holmes, kaskadér známy najmä z filmovej série o Harrym Potterovi.
Za Daniela Radcliffa, ktorý v nej stvárnil hlavnú rolu, roky robil všetky tie divoké saltá a pády, finty v metlobalových zápasoch a ďalšie nebezpečné fyzické akcie, ktoré boli súčasťou čarodejníckeho príbehu.
Chcel poraziť strach
Dnes David Holmes v dokumente Chlapec, ktorý prežil predstavuje vlastný príbeh. Opisuje v ňom, ako počas kariéry posúval svoje hranice, vysvetľuje, že čím väčší tlak cítil, tým lepší bol.

„Strach je prirodzený, ale ja som ho chcel vždy poraziť,” hovorí, zatiaľ čo zábery z nakrúcania ilustrujú jeho kaskadérske výkony. Tie, vďaka ktorým aj predstaviteľ Harryho Pottera chvíľu túžil po rovnakej profesii.
Len o niečo starší dablér ho učil a inšpiroval, čo však fungovalo aj v opačnom smere – obaja protagonisti zhodne tvrdia, že počas hodín a rokov na pľaci sa spriatelili. Znie to ako zo sna. Alebo z filmu.
Zvrat v ňom nastal v roku 2009 počas príprav prvej z dvoch častí projektu Harry Potter a Dary smrti, ktorý celú sériu uzatváral.
David Holmes sa vtedy pri nácviku jednej kaskadérskej scény vážne zranil a ochrnul. Bol to najhorší deň v živote, zaznie v dokumente. Práve tento deň je jednou z kľúčových tém dokumentu.
K nešťastnej udalosti sa vracia nielen Holmes, ale aj jeho rodičia, Daniel Radcliffe a kamaráti z kaskadérskej brandže. A tiež Greg Powell, koordinátor kaskadérov na filmoch o Harrym Potterovi, človek, ktorý pri nehode bol.
Film o priateľstve
Ako sa to vlastne mohlo stať? Dalo sa niečo spraviť inak? Potrestali niekoho? Na otázky, ktoré sa pri sledovaní filmu vynárajú, publikum postupne dostáva odpovede. Lenže dokument neprináša iba analýzu Holmesovej nehody.
David Holmes: Chlapec, ktorý prežil
- David Holmes: The Boy Who Lived, dokument.
- USA, 2023, 83 minút.
- Réžia: Dan Hartley.
- HBO Max.
Je to najmä film o priateľstve. Štúdia empatie a blízkosti, ktorá ukazuje, ako sa dá v každodennosti realizovať fráza, že život ide ďalej.
Daniel Radcliffe v scéne nakrúcanej v jeho obývačke hovorí, že to je prvýkrát, čo verejnosť takto púšťa dovnútra svojho príbytku. Film je naozaj osobný a intímny, zverejňuje množstvo súkromných obrazových materiálov.
Okrem toho sprístupňuje atraktívne zábery zo zákulisia slávnej popkultúrnej ságy a nazerá na dablérsku prácu.
Respondenti v ňom otvorene rozprávajú o Holmesovom úraze a jeho zdravotnom stave, reagujú na otázky, na ktoré sa odpovedá len ťažko. To sa nezaobíde bez emócií, tvorcovia sa však vyhýbajú citovému vydieraniu.
Na jednej lodi
David Holmes, ktorý musel skončiť s milovaným povolaním, si postupne našiel nové formy realizácie. Tvorí podcast o kaskadérskom umení Cunning Stunts, organizuje dobročinné projekty.
Na dokumente, v ktorom účinkuje, pracoval spoločne s Radcliffom ako výkonný producent. Priestor v ňom nevyužíva na motivačný mentoring, nepotrebuje prvoplánovo inšpirovať. Vo filme neskrýva svoju zraniteľnosť, kamera ho sníma aj v zložitých situáciách.
„Mám šťastie na ľudí, ktorí mi pomáhajú žiť môj život, a sú mojimi rukami a nohami,” vyjadruje sa s láskou o svojich osobných asistentoch a priateľoch.
Ambíciu režírovať dokument mal pôvodne Daniel Radcliffe. Uvedomil si však, že nevie, ako na to, priznal magazínu Variety.
Ponuku režírovať potom prijal Dan Hartley, ktorý pracoval ako asistent kamery na filmoch o Harrym Potterovi. Vďaka tomu vedel, čo niekoľkoročné nakrúcanie tohto hitu pre zainteresovaných ľudí znamenalo, takže s hlavnými aktérmi bol na jednej lodi.
„Aj keď máš najhorší deň, stále si lepší spoločník než väčšina ľudí,” povie v jednom momente Radcliffe Holmesovi. On mu poďakuje a zaklincuje ironickou hláškou. Tak, ako to len dobrí kamoši vedia.
Recenzia písaná pre programový magazín TV OKO/TV SVET.