SME

Kde je ten škandál, prosím vás? Obávaná inscenácia v SND je láskavá a konvenčná

SND uviedla inscenáciu režisérky Špinar.

Sme v pohode: atraktívna šoková terapia, pozitívna provokácia, ktorá má v hre podobu „stand-up comedy“.Sme v pohode: atraktívna šoková terapia, pozitívna provokácia, ktorá má v hre podobu „stand-up comedy“. (Zdroj: Radovan Dranga)

Hodnotenie

6 / 10

Sme v pohode

Zhrnutie: Sme v pohode je nanajvýš bezproblémová, zábavná a v mnohých ohľadoch až príliš konvenčná inscenácia.

Staršia žena si na javisko prinesie tašku plnú ručných prác. Nekonečne dlho, podrobne a monotónne opisuje všetko, čo vyrobila. Hovorí napríklad, ako za pomoci teplovzdušnej pištole na „jednu obzvlášť peknú mikinu naaplikovala celú kolonialistickú dedinku vrátane zamrznutého rybníčka“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predvádza prezdobené kuchynské chňapky, gýčové spomienkové knižky, plsť, priadzu, krepový papier a koráliky. Kým táto žena s pochybným vkusom rozpráva o svojich výtvoroch, publikum sa bizarnosti jej výstupu nahlas smeje. Potom sa však znenazdajky rozhovorí o tom, ako jej syn zomrel na AIDS. Nálada sa mení a pred publikom už nestojí len výstredná ženská, ktorá objednáva veci z teleshoppingu a každý centimeter svojho bytu má pokrytý volánikmi.

SkryťVypnúť reklamu

Prihovára sa mu osoba s otvorenou mysľou, usporiadanými hodnotami a úprimným srdcom. Tak ako ostatní výstredníci a exoti, ktorí v novej inscenácii Slovenského národného divadla vystupujú a ktorých sa týka, aj ona je v pohode.

Neviem, či verím v Boha. Verím v krásu a lepidlo

Hru amerického autora Paula Rudnicka v SND režírovala Daniela Špinar a jej uvedeniu predchádzali veľké očakávania, obavy a otázky. Aj preto, že česká režisérka je trans žena, aj preto, že inscenácia hovorí o témach LGBT+ komunity.

Pôjde o kontroverzný kus? Budú tvorcovia a tvorkyne v bezpečí? Uvidíme na javisku prvej scény niečo neprístojné?

Žiadna z obáv sa však nenaplnila.

Sme v pohode je nanajvýš bezproblémová, zábavná a v mnohých ohľadoch až príliš konvenčná inscenácia.

Súvisiaci článok Daniela Špinar má po tranzícii premiéru v SND: Zaujíma ma, či je ministerka kultúry normálna Čítajte 

Hra s pôvodným názvom The New Century, teda Nové storočie, vznikla v roku 2008 na pôdoryse troch stand-upových výstupov. „Porodila som ti tri dokonalé deti – čo si s nimi urobil?“ pýta sa v prvom z nich dobre situovaná staršia židovka Helen (Zuzana Fialová). Vo výborne gradujúcom vystúpení odhaľuje, ako sa o postupne dozvedá o orientáciách, identitách a sexuálnych výstrednostiach svojich detí.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že počas prijímania týchto správ prechádza viacerými nervovými zrúteniami, svoje deti stále oddane miluje.

Druhý výstup je ligotavou šou pána Charlesa (Ľuboš Kostelný). Stereotypný gej v ohurujúco elegantnom ružovom obleku, s dokonalým účesom, chrupom aj mihalnicami, je natoľko „teplý“, že jeho jediný pohľad dokáže na geja premeniť kohokoľvek z publika. Teraz, keď sa však aj od mužov ako on vyžaduje normálnosť, je jeho prejav nežiaduci a jeho „buznabrejky“ pohoršujú aj LGBT+ menšinu.

„Miláčik, to som prestrel stôl,“ reaguje na kritiku, že extrovertní homosexuáli ako on sú dôvodom, prečo spoločnosť neberie LGBT+ komunitu vážne.

A napokon je tu remeselníčka Barbara (Gabriela Dzuríková), ktorá všetok svoj žiaľ z choroby a smrti svojho homosexuálneho syna pretaví do ručných prác. „Neviem, či ešte verím v Boha. Ale verím v krásu. Verím v lepidlo. Verím v sýtoružovú plsť,“ povie na záver svojho dojemného výstupu.

SkryťVypnúť reklamu

Iritujúce spôsoby, ako nebyť samy

Všetky tri postavy sa napokon nečakane stretávajú v pôrodnici, pri postieľkach detí. Dívajú sa na nemluvňatá, deti zajtrajška, tvorcov a tvorkyne nového storočia. Rovnako ako týchto troch výstredných dospelých, aj ich čakajú výzvy, hľadania vlastnej identity aj boj proti predsudkom. Ale aj oni budú v pohode. Pretože nech si hovorí, kto chce čo chce, ľudia sú rôznorodí.

Text je síce plný sebairónie, uťahuje si zo zadubenosti majority a podpichuje aj komunitu LGBT+, zároveň je však skutočnou oslavou diverzity.

V bratislavskej inscenácii ale nesmierne cítiť, že hra vznikla v inej spoločenskej atmosfére, v inom prostredí a doslova v inom kultúrnom kóde.

Režisérka Daniela Špinar aj s dramaturgičkami Martou Ljubkovou a Darinou Abrahámovou sa bezpochyby mohli pokúsiť aspoň niektoré z jednoznačne amerických reálií preniesť do nášho kontextu, neurobili to však. Stále sa tu teda prihovára židovská matróna, ktorá v našom kontexte nemá ekvivalent a terorizmus má stále podobu zrúteného Svetového obchodného centra, hoci Slovensko je poznačené iným druhom teroru.

SkryťVypnúť reklamu

Režisérka teda inscenáciu pripravila o možnosť hlbších spoločenských a kultúrnych prienikov. Všetku pozornosť obracia na osobný až intímny rozmer hry. „A vtedy som si pomyslela, že všetky moje deti, so všetkými tými mešuge nápadmi, sa možno len snažia hľadať veľmi individuálne, nesmierne novátorské a extrémne iritujúce spôsoby – ako nebyť samy,“ zaznie z úst jednej z postáv.

Potreba lásky a spolupatričnosti sa tak stáva hlavným posolstvom inscenácie.

Takto vyzerá inscenácia o láske

Túto myšlienku sa inscenácia snaží tlmočiť najmä cez tri individuálne príbehy podávané formou stand-upových výstupov. Akcent je na hereckej práci a treba povedať, že v tomto smere je inscenácia mimoriadna. Trojica Fialová, Kostelný a Dzuríková podávajú skvelé výkony, ktoré idú neraz proti ich naturelu, vyžadujú svojskú štylizáciu, a predsa sa ani v jednom prípade nemenia na vyprázdnenú karikatúru.

SkryťVypnúť reklamu

Asi v najnáročnejšej situácii stál Ľuboš Kostelný ako pán Charles. Jeho postava by spomedzi všetkých mohla najľahšie skĺznuť do stereotypnosti alebo prekročiť znesiteľnú mieru výstrednosti.

Herec ju však precízne udržiava v mantineloch, je vtipný na nečakaných miestach, najmä však cielene buduje jej rozmanitosť. Po kúskoch skladá aj vážne a hlboké časti jeho osobnosti a v istej chvíli ho divák môže vidieť nielen ako primadonu, ale aj ako človeka s bolestivými životnými skúsenosťami. Šikanovanie v detstve či odvrhnutie vlastnej komunity ho však nezatvrdili. Iba povzbudili k tomu, aby bol hrdý na to, kto je a aký je.

Nemenej silné sú však aj výkony Zuzana Fialovej a Gabriely Dzuríkovej. Fialová ako blazeovaná žena pôsobí ako vytesaná z kameňa. Zdrojom humoru jej postavy je to, ako sa bizarným životným situáciám stavia čelom, ironizuje sama seba a všetko, čo sa v živote jej rodiny deje.

SkryťVypnúť reklamu

Protiváhou je spomalená a prosto pôsobiaca Dzuríková, ktorá však vo viacerých momentoch vyvolá svojou úprimnou nehou a absolútnou ľudskosťou vlnu hlbokého dojatia.

Inscenácia Sme v pohode nie je provokácia. Je to inscenácia o rozmanitosti a o hľadaní seba samého. O humore, s ktorým to vždy ide lepšie, aj keď je nekorektný aj sebaironický. Je to inscenácia o láske a ľudskosti a tie predsa provokovať nemôžu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 245
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 247
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 580
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 517
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 202
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 709
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 326
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 033
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 22 336
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 629
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 981
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 695
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 558
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 202
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 345
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 489
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťZatvoriť reklamu