BRATISLAVA. Petícia za odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS) sa stala doposiaľ najväčšou celospoločenskou odozvou na arogantný výkon súčasnej vlády, tvrdia jej iniciátori.
Dokazuje to aj výsledný počet signatárov a signatárok po kontrole podpisov - 188 494.
V pondelok výzvu odovzdali na podateľni na ministerstve kultúry - v štyroch škatuliach s vytlačenými podpismi. Zároveň ju dávajú na vedomie prezidentke, predsedovi vlády, predsedovi parlamentu a predsedovi SNS.
Petícia týkajúca sa Šimkovičovej je najúspešnejšou v histórii online petícií.
„Ministerka nie je kráľovnou kultúry na Slovensku, ale jej slúžkou,“ vyhlásila v pondelok Námestí SNP jedna z iniciátoriek výzvy, výtvarníčka Ilona Németh. Za chrbtom mala desiatky podporovateľov, stáli medzi nimi aj bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová, herečky Magda Vášáryová, Zuzana Fialová, herci Alexander Bárta, Ady Hajdu, Ľuboš Kostelný, Richard Stanke, režisér Juraj Nvota a ďalší.
Organizátori zverejnili otvorenú výzvu 17. januára a ukončili ju 26. januára. Už počas prvých dvoch dní sa pod ňu podpísalo vyše stotisíc ľudí, aj množstvo osobností z oblasti kultúry a umenia, ako napríklad Eva Pavlíková, Kamila Magálová, Ady Hajdu, Zuzana Szatmáry, Marek Ormandík či Viliam Klimáček.
Vlna kritiky sa zdvihla po ministerkiných útokoch proti LGBTI+ organizáciám, ako aj pre aktuálne návrhy úprav zákonov z oblasti kultúry. Umelecká obec ich vníma ako snahu vlády o väčší vplyv nad kultúrnymi inštitúciami.
Németh hovorila aj o ďalších výhradách, ktoré majú iniciátori výzvy k vedeniu ministerstva kultúry. Medzičasom k nim pribudlo napríklad obnovenie kultúrnej spolupráce Slovenska s Ruskom a Bieloruskom, ktoré podľa Ilony Németh odporuje solidarite voči napadnutej Ukrajine.
„Kultúra ľudí zo Slovenska musí byť otvorená a žiadna iná,“ ukončila Németh svoje vystúpenie slovami, ktorými reagovala na Šimkovičovej výrok, že kultúra tunajšieho ľudu musí byť slovenská a žiadna iná.
Samotní organizátori výzvy nečakali taký masívny záujem ľudí.
"Keď sme spúšťali otvorenú výzvu, vôbec sme nepredpokladali taký veľký nárast ohlasov a že sa zdvihne taká silná vlna nevôle voči súčasným praktikám ministerstva kultúry. Myslím si však, že to už presiahlo hranice kultúry a že je to masové vyjadrenie nespokojnosti s touto vládou," povedala pre SME rektorka Vysokej školy výtvarných umení Bohunka Koklesová.

Iniciátori výzvy vyčítali ministerke najmä to, že pristupuje k výkonu moci autokraticky.
„Rozhodnutia sú realizované bez akejkoľvek verejnej diskusie alebo rokovaní s odbornou verejnosťou. Účelové aktivity ministerstva pod Vaším vedením sú nesystematické, deštruktívne, netransparentné, vykonávané výlučne z pozície moci, bez odborných kompetencií či reflexie,“ adresujú svoje výhrady.
„Navyše, oficiálne komunikačné kanály ministerstva sa zneužívajú na šírenie zavádzajúcich, diskriminačných, homofóbnych a transfóbnych obsahov, čo je nielen za hranicou profesionálnej i ľudskej etiky, ale potenciálne tiež zákona.“
Kritizujú aj legislatívne úpravy v oblasti kultúry. Napríklad úpravu zákona o múzeách a galériách, kde sa ruší povinnosť verejných vypočutí kandidátov na riaditeľov inštitúcií a zároveň sa zavádza možnosť odvolať ich bez udania dôvodu. Takýmto spôsobom si chce podľa nich ministerstvo posilniť svoj vplyv v kultúrnych inštitúciách.

Ministerka podala trestné oznámenie
Rezort kultúry už počas priebehu výzvy spochybňoval jej vierohodnosť. Podľa neho mohla byť zmanipulovaná.
„Čísla a podpisy v petícii nereprezentujú vo všetkých prípadoch skutočne overené fyzické osoby. Čísla hlasujúcich kontinuálne narastajú lineárnym spôsobom, aj počas nočných hodín. Počet neidentifikovaných hlasujúcich a duplicitných adries hlasujúcich je rádovo v tisícoch,“ vyjadrilo sa ministerstvo.
Zároveň podalo trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie na „poškodzovanie cudzích práv, na neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi, neoprávnený prístup do počítačového systému, manipuláciu s hlasovaním, marenie alebo sťažovanie plnenia dôležitej úlohy štátneho orgánu“.

Ilona Németh pre SME uviedla, že nevedia, na koho bolo trestné oznámenie podané.
Pred odovzdaním podpisov na ministerstve kultúry iniciátori výzvy všetky podpisy skontrolovali. V prvej fáze boli s pomocou odborníkov na informačné technológie vyradené podpisy z nedôveryhodných serverov, ako i očividne falošné podpisy. Tieto sa pohybovali v počte niekoľkých desiatok, informovali. V druhej fáze kontroly koordinačný výbor manuálne skontroloval vzorku podpisov, z ktorej vyvodil percento nedohľadateľných signatárov a signatárok. "Touto štatistickou metódou sme vyhodnotili 99 percent podpisov ako dohľadateľných," uviedli.
Šimkovičovú chceli odvolávať
Hnutie Progresívne Slovensko a strana Sloboda a Solidarita podali v piatok návrh na odvolanie Šimkovičovej.
Sto dní ministerky vo funkcii podľa opozičných poslancov odhalilo aspoň sto dôvodov, prečo sa do čela rezortu kultúry nikdy nemala dostať.
Ako pre TASR uviedla poslankyňa za SaS a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková, z ministerstva kultúry sa pod vedením Šimkovičovej stalo ministerstvo nekultúry, polarizácie a nenávisti.

„Nemôžeme ignorovať podpisy viac ako 180-tisíc ľudí, ktorí majú čo povedať do kultúry a vyjadrujú sa k jej nekompetentnosti a tomu, ako nenávistne a polarizujúco vedie tento rezort. Preto je nevyhnuté, aby sa táto téma dostala aj na pôdu parlamentu,“ povedala.
Podľa Zory Jaurovej nejde iba o Šimkovičovej poburujúce vyjadrenia, nekompetentnosť či nebezpečné zámery.
„Ministerka, ktorá nekomunikuje s nikým v kultúrnej obci, nevníma jej problémy a necíti sa jej súčasťou, nemá čo na tejto pozícii robiť."
Predseda parlamentu Peter Pellegrini však v pondelok oznámil, že mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky Šimkovičovej nezvolá. Pod návrhom opozičných strán PS a SaS je podľa neho len 28 podpisov, pričom potrebných je 30.
Podľa PS išlo o administratívny omyl a návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu ministerky kultúry podajú s SaS opäť v utorok.
"Smutné je, že Pellegrini sa vytešuje z jedného strateného hárka a točí si o tom videá. Namiesto toho stačilo slušné upozornenie a omyl by bol odstránený, prípadne by sa Pellegrini mohol konečne vyjadriť, či schvaľuje nenávistné prejavy a diletanstvo ministerky Šimkovičovej, ktorú vo funkcii kryje," uviedlo PS v stanovisku.
Predseda SNS a podpredseda Národnej rady Andrej Danko už minulý týždeň vyhlásil, že Šimkovičová má jeho plnú podporu.
"Som rád, že peniaze nedáva na dúhové pochody, ale na opravu strechy filharmónie. Martina Šimkovičová poukazuje na mnohé veci," uviedol podľa TASR Danko.
Ministerka reagovala, že iniciatívu na jej odvolanie považuje za bežnú súčasť politického boja.
Na stránke peticie.com, kde bola zverejnená aj výzva na odstúpenie ministerky Šimkovičovej, figuruje od 20. januára petícia na jej podporu a za jej zachovanie vo funkcii, doteraz ju podpísalo zhruba 11 600 ľudí.
Ilona Németh si myslí, že stretnutie s ministerkou Šimkovičovou by v súčasnosti nemalo zmysel. „Som zástancom dialógu, ale podľa mňa je teraz naše stanovisko, ktoré sme tlmočili výzvou, dôležitejšie ako diskusia. Očakávam, že pri takomto veľkom nátlaku zo strany kultúrnej obce aj ľudí, ktorým na kultúre záleží, dôjde k nejakej sebareflexii.“
Na tlačovom brífingu pred odovzdaním výzvy zároveň jej iniciátori informovali, že vzniká platforma Otvorená kultúra!, ktorá chce poukazovať na širšie problémy kultúrnej politiky a prepájať aktérov rôznych odvetví kultúry naprieč Slovenskom. K jej memorandu sa v krátkom čase pripojilo takmer 150 organizácií.