Podivné rozhodovanie verejnoprávnych fondov o podporených projektoch, nejasné kritériá, vágne odôvodnenia aj uprednostňovanie niektorých skupín žiadateľov pred inými. Takéto výhrady k fondom formulovala v stredu ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) s predsedom parlamentného výboru pre kultúru a médiá Romanom Michelkom a so štátnym tajomníkom ministerstva kultúry Tiborom Bernaťákom. Vyjadrili sa, že štát by mal mať väčšiu kontrolu nad verejnoprávnymi fondmi.
Riaditeľ Fondu na podporu umenia (FPU) RÓBERT ŠPOTÁK hovorí o zmätku. Na jednej strane je na stole poslanecký návrh úpravy zákona o FPU, ktorý hovorí o navýšení počtu členov dozornej komisie fondu. "No zároveň zaznievajú z ministerstva iné zámery a plány, ktoré však nikde nie sú sformulované a nie je možné sa k nim vyjadriť.“
Špoták reaguje na kritiku ministerstva, vysvetľuje, že fond by stratil svoju nezávislosť, ak by ministerstvo zasahovalo do výberu projektov, ozrejmuje činnosť odbornej komisie fondu a zároveň kritizuje spôsob, akým sa do parlamentu dostal poslanecký návrh úpravy zákona o FPU.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo si myslí o predloženom návrhu zmeny zákona o FPU a čo ho vo vzťahu k ministerstvu kultúry mätie,
- či má dozorná komisia alebo Rada FPU nejaký dosah na výber fondom podporených projektov,
- kedy by stratil fond svoju nezávislosť a čo by to v praxi mohlo znamenať,
- či prebieha nejaká komunikácia medzi ministerstvom kultúry a fondom,
- v čom vidí nedostatky fondu a ako ich rieši.
Aké signály ste odčítali z tlačovej konferencie ministerstva kultúry k otázke verejnoprávnych fondov?
Pripadá mi to trochu chaotické. Na jednej strane tu máme predložený poslanecký návrh na zmenu zákona o Fonde na podporu umenia, ktorý obsahuje jedinú úpravu – zvýšenie počtu členov dozornej komisie. Úprimne, nerozumiem dôvodu takejto zmeny.
No zároveň zaznievajú iné zámery a plány, ktoré však nikde nie sú sformulované a nie je možné sa k nim vyjadriť. To mi chýba.
Cítite to tak, že predložená úprava zákona o FPU nekorešponduje so skutočnými zámermi ministerstva?
Na základe tých vyhlásení áno.
Fond na podporu umenia
- Podporuje pätnásť oblastí umenia a kultúry od hudby a literatúry cez múzeá a galérie až po kultúrne centrá,
v roku 2023 mal fond na prerozdelenie 20 100 000 eur, kým žiadaná suma presiahla výšku 65 200 000 eur,
v rozličných výzvach rozhoduje počas roka vyše 70 odborných komisií.
Napríklad verejné knižnice získali v roku 2023 takmer 2 200 000€ na rozvoj infraštruktúry, nákup kníh a organizovanie podujatí. Zároveň sú jednou z najviac podporovaných oblastí vôbec.
Výrazne je zastúpená aj podpora tradičnej kultúry, kde bolo prerozdelených viac ako 1 600 000€.
- V parlamente je poslanecký návrh zmeny zákona o FPU, ktorý hovorí o rozšírení počtu členov dozornej komisie zo súčasných troch na päť,
- Róbert Špoták je riaditeľom fondu od júla 2023.
V predloženej zmene zákona je doplnenie dozornej komisie FPU o dvoch nových členov, ktorých by volila rada fondu. Na stredajšej tlačovej konferencii však odzneli výhrady k výberu podporených projektov, ktorý je podľa ministerstva diskutabilný a neraz nevhodný. Lenže doplnením členov dozornej komisie, ako je to v predloženej zmene zákona, nebudú môcť ovplyvniť výber podporených projektov. Má dozorná komisia fondu nejaký vplyv na hodnotenie a výber podporených projektov?
Nemá. Jedine v prípade, ak je podaná oficiálna sťažnosť na postup odbornej komisie, ktorá tie projekty hodnotí. Vtedy sa k tomu vyjadruje dozorná komisia.
Inak nemôže ovplyvňovať hodnotenie žiadneho predloženého projektu, podobne ako to nemôže robiť riaditeľ ani Rada FPU.
Na ministerkinej tlačovej konferencii zároveň odznelo, že v odborných komisiách, ktoré o projektoch rozhodujú, nesedia nespochybniteľné profesijné autority. Ako to vnímate?
Práve preto vysvetľujeme, že členov do odborných komisií navrhujú samotné kultúrne organizácie. Iste, naše rozhodnutia môžu byť predmetom verejnej diskusie, oponentúry či kritiky.
Ale tá kritika musí byť podložená jasnými argumentmi. Ak sa na základe nich ukáže, že niektorý člen odbornej komisie nie je dostatočný odborník alebo k posudzovaniu projektov nepristupuje zodpovedne, môže v tej komisii skončiť.
Takéto rozhodnutie môže urobiť Rada FPU, ale musí na to byť naozaj relevantný dôvod. Preto by som privítal, aby boli kritici vždy konkrétni a povedali, kto nie je odborníkom a ktoré rozhodnutie bolo neodborné. Lebo na všeobecné konštatovanie sa nedá nič povedať.
Takže ak by chcelo ministerstvo siahnuť na posudzovanie projektov, muselo by vymenúvať svojich členov odborných komisií?