SME

Nebola dostatočne tradičná. Country robil aj Ray Charles, môže ho robiť aj Beyoncé

Je Amerika otvorená country hudbe od umelcov a umelkýň čiernej pleti?

Beyoncé zverejnila dve nové skladby: Texas hold 'em a 16 Carriages.Beyoncé zverejnila dve nové skladby: Texas hold 'em a 16 Carriages. (Zdroj: Youtube/ Beyoncé - 16 CARRIAGES (Official Visualizer) )

Kým jej predchádzajúci album Renaissance bol oslavou klubov vytvorených Afroameričanmi a queer ľuďmi, nové piesne sú ladené do štýlu country. A práve preto si speváčka Beyoncé vyslúžila vlnu kritiky.

Po tom, čo na americkom Super Bowle predstavila dve nové skladby, naštartovala sa opäť diskusia, či je Amerika otvorená country hudbe od umelcov a umelkýň čiernej pleti.

Novinky Beyoncé Texas Hold 'Em a 16 Carriages zároveň pripomenuli speváčke rok 2016, keď vydala svoju country prvotinu Daddy Lessons.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo nosí kovbojské klobúky?

Fanúšikovia a kritici ju vtedy chválili, no ceny Country Music Association Awards a výbor pre country hudbu cien Grammy nenominovali pieseň na žiadnu cenu.

Pritom Beyoncé je spätá s kultúrou kovbojov už od malička, keďže vyrástla v Texase a ako sa vyjadrila jej mama Tina Knowles, túto kultúru vždy oslavovali.

„V Texase je obrovská kultúra čiernych kovbojov. Prečo si myslíte, že to moje deti to od začiatku integrovali do svojej módy a umenia? Keď sa ľudia pýtajú, prečo Beyoncé nosí kovbojské klobúky, veľmi sa na tom smejem, pretože sme v tom žili odmalička. Každý rok sme chodili na ródeá a celá moja rodina mala westernové oblečenie. Určite to bola súčasť našej kultúry, keď sme rástli,“ reagovala na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Beyoncé dokonca v roku 2021 vytvorila módnu kolekciu Ivy Park Rodeo a ako povedala pre časopis Harper's Bazaar, inšpirovala sa práve dospievaním v Texase a americkou históriou.

Spomínala, ako každý rok chodili s rodinou na rodeo v Houstone. "Bol to úžasný, rozmanitý a multikultúrny zážitok, kde bolo pre každého člena rodiny niečo vrátane skvelých vystúpení," hovorila. "Jedna z mojich inšpirácií pochádza z ignorovanej histórie amerických, čiernych kovbojov. Mnohí z nich sa pôvodne nazývali cowhands, zažívali veľkú diskrimináciu a často boli nútení pracovať s tými najtemperamentnejšími koňmi. Svojím talentom vytvorili Soul Circuit (rodeo, ktoré vzniklo v štyridsiatych rokoch minulého storočia, podporovalo čiernych jazdcov, pozn. r.). Postupom času tieto čierne rodeá predviedli neuveriteľných umelcov a pomohli nám získať späť naše miesto v západnej histórii a kultúre," povedala Beyoncé.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je dosť country, neverí v Ameriku

Keď spievala Daddy Lessons s country skupinou Dixie Chicks na odovzdávaní cien CMA v novembri 2016, niektorí fanúšikovia country toto vystúpenie ostro kritizovali. Tvrdili, že Beyoncé nie je dostatočne country, podporuje liberálne orientovanú politiku, no zazneli aj rasistické poznámky.

Beyoncé sa totiž v tom čase aktivizovala ohľadom hnutia Black Lives Matter. „Prečo ukazujete Beyoncé & Dixie Chicks? Jedna neverí v Ameriku a naše policajné sily, zatiaľ čo druhé nepodporovali nášho prezidenta a veteránov počas vojny,“ napísal jeden z komentujúcich na facebooku.

Ďalší poznamenal: „Ani jedna nie je country a Beyoncé sa neobťažovala obliecť si vhodný kostým.“ Denník The New York Times uviedol aj ďalší názor diváka, že Beyoncé „nie je tým, čo country predstavuje“.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Americký country spevák Alan Jackson vraj dokonca vstal zo svojho sedadla v prvom rade a odišiel uprostred vystúpenia. Bol nespokojný s tým, že "popová umelkyňa vystupovala počas najväčšej noci country".

A podobne, ako v roku 2016 zaplavili orlandskú country rozhlasovú stanicu K92.3 negatívne reakcie poslucháčov, po tom, čo vo vysielaní zahrali Daddy Lessons, opakuje sa to teraz pri stanici KYKC. Jej manažér Roger Harris pre Good Morning America povedal, že prichádzali sťažnosti na najnovšiu skladbu od Beyoncé Texas Hold 'Em a to od „tradičných“ poslucháčov.

Súvisiaci článok Kramar: Je veľa ľudí, ktorí majú prienik medzi umením a neurovedou, som rada za tento balans Čítajte 

Bez spolupráce by neexistoval rock and roll

Muzikologička Yvetta Kajanová z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave vysvetľuje, že hudobný žáner country vytvorili európski prisťahovalci, ktorí prišli do Spojených štátov amerických. Najčastejšie šlo o ľudí z Anglicka, Škótska či Írska, ktorí so sebou prinášali svoje hudobné zdroje. Až do 20. rokov 20. storočia žili izolovane na juhu USA.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum hudby sa však začal rozvíjať až neskôr. „Hoci Americká folklórna spoločnosť existovala už od roku 1888, nemáme celkom presné informácie o charaktere country z konca 19. storočia. Napokon, hudbu ani nebolo možné zachytiť na zvukový záznam tak, ako dnes,“ vysvetľuje Kajanová s tým, že prvá nahrávka vznikla až v roku 1917 a vytvorili ju Original Dixieland Jass Band.

Prvé záznamy o country vznikali ako zápisy v notových zbierkach s textom. Rodiaci sa žáner prijal, podobne ako džez, hudobný nástroj bendžo.

Zároveň sa čierni a bieli hudobníci začali spájať a vytvorili žáner rock’n’roll. A interpreti ako Bill Haley či Elvis Presley upravili upravili rock’n’roll ako skúsení country hudobníci do jeho známej podoby.

„Podiel na vzniku rockovej hudby mali rovnako country bieli hudobníci, ale aj afroamerickí hudobníci. Rock by dnes neexistoval, nebyť tejto hlbokej syntézy, ktorá prebiehala desaťročia, podľa môjho názoru už od konca 90. rokov 19. storočia,“ myslí si Kajanová.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy sa vzájomné vplyvy afroamerickej ľudovej hudby a country ako vidieckej americkej hudby bieleho obyvateľstva navzájom stretávali.

Aj v minulosti tu však boli čierni country umelci. Napríklad DeFord Bailey, ktorý bol americkou hviezdou country a blues od 20. rokov minulého storočia do roku 1941. Známy bol pre hru na ústnej harmonike a bol jedným z prvých interpretov, ktorých predstavila nashvillská rozhlasová stanica Grand Ole Opry. Jeho štýl hry výrazne ovplyvnil country hudobníkov. Dostal sa aj do Siene slávy country hudby, rovnako ako aj Charley Pride či Ray Charles.

Pride, ktorý sa stal superstarom country, v 60. rokoch prelomil rasové a kultúrne bariéry. Aj jeho vplyv je stále citeľný. V roku 2020 získal cenu Willieho Nelsona za celoživotné dielo od Country Music Association.

SkryťVypnúť reklamu

Charles má tiež silné miesto v histórii country, najmä pre album Modern Sounds in Country and Western Music z roku 1962. Jeho oduševnené prevedenia skladieb I Can’t Stop Loving You, You Don’t Know Me a Born to Lose spravili z týchto skladieb klasiku country.

Nie je to "biela hudba pre bielych"

Afroameričanov je síce v country menej, no aj oni hrajú na bendžo či tvoria balady. Osvojili si typické pesničkárstvo a zároveň rozšírili obzory country žánru. V súčasnosti sú to napríklad Kane Brown, Jimmie Allen, Allison Russell, Amythyst Kiah alebo Mickey Guyton.

Stereotyp, že country je "biela hudba pre biely ľudí", je mylný.

„Tento názor súvisí s rozdelením hudobného trhu v USA, keď sa vytvárali tzv. race records pre afroamerické publikum so zameraním len na ‚čierne‘ obyvateľstvo, prakticky od 20. rokov 20. storočia,“ poznamenala Kajanová. Nahrávky kopírovali vtedajší trend segregácie obyvateľstva. Kajanová konštatuje, že race records boli brzdou hudobného vývoja už v 50. rokoch, keď vznikol spomínaný rock and roll. Hudobné štýly totiž často potrebujú pre svoj vývoj nové podnety.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Akoby nikdy neprestala koncertovať. Beyoncé predviedla vo Varšave nezabudnuteľnú šou Čítajte 

Spolupráca s country umelkyňou

Kajanová si vypočula obe nové skladby od Beyoncé. Pri Texas Hold 'Em znie bendžo, bluegrassové vybrnkávanie, ktoré jej sprostredkovala country umelkyňa Rhiannon Giddens, ktorá hrá súčasne aj na viole časť pre sláčiky, kde typicky pre country sóluje.

„To, čo hrá v prospech procesu, ktorý som nazvala syntéza, je v skladbe dvojdobové cítenie prelínajúce sa cez štvordobové, čo môže byť výrazná inovácia v pop music. Na jednej strane je bluegrassová čiastočná štylizácia, na druhej strane vokál afroamerickej speváčky s tmavou farbou hlasu,“ reaguje Kajanová.

Načítavam video...

Druhá skladba, 16 Carriages, prináša podľa Kajanovej zaujímavú rytmiku hneď v úvode, kde sú niektoré beaty oneskorené. „Zvuk hammond organu prináša typický afroamerický organový sprievod na spôsob, ako to robil Ray Charles, ktorý tiež nahral country album v roku 1962,“ konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu

Môžete byť viacerými vecami naraz

"Ľudia sú pokryteckí, ak tvrdia, že sa tešia na novú country hudbu od Post Malone-a, ale Beyoncé sa im nepáči,“ hovoril nedávno americký rozhlasový moderátor Bobby Bones vo svojom podcaste The Bobby Bones Show.

Zdôraznil, že ani spevák Morgan Wallen, ktorého preslávil country, nebol country umelcom, keď začínal. V súťaži The Voice najskôr vystupoval ako soulový, popový spevák. „No môžete byť aj viacerými vecami naraz,“ konštatoval Bones.

Podobne to funguje aj naopak. Speváčka Taylor Swift, ktorá začínala ako country speváčka, po čase presedlala na pop či folk. Pri nej sa vyzdvihuje práve univerzálnosť v hudbe.

Muzikologička Kajanová sa domnieva, že pri Swift sa prechádzanie z jedného žánru do druhého chápalo ako rozmar popovej hviezdy, ktorá hľadá nové inšpirácie.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

„Beyoncé, ako ‚Afroameričanka‘ v pop music, naopak, zarába veľké peniaze a jej prechod do country sa chápe ako sentiment za liberálnou politikou prezidenta Baracka Obamu, keď si uvedomíme, že prvú takúto pieseň, syntézu country, brass bandov, zvukov džungle à la Ellington v kombinácii s bluegrasovým ‚vybrnkávaním‘ na bendžo nahrala Beyoncé v roku 2016,“ hovorí Kajanová v súvislosti so skladbou Daddy Lessons.

„Naučila som sa, že musím ďalej snívať. Dodržiavala som každé pravidlo po celé desaťročia, takže teraz môžem porušiť tie, ktoré treba porušiť. Mojím prianím do budúcna je pokračovať vo všetkom, čo si každý myslí, že nedokážem,“ povedala Beyoncé v rozhovore pre Harper's Bazaar v roku 2021, rok predtým, ako vydala album Renaissance. Pokračuje teda v tom, čo si zaumienila a ruší bariéry medzi tým, kto akú hudbu môže, či nemôže robiť.

Kultúra

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 622
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 916
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 405
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 673
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 334
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 730
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 433
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 193
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 25 853
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 749
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 067
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 750
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 849
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 268
  7. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 008
  8. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 372
  1. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  2. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  3. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  4. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  5. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  7. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
SkryťZatvoriť reklamu