Autorka je PR manažérka SND.
Článok je súčasťou SME Národné, pravidelnej prílohy denníka SME.
Ak by v jeden večer neprišli do práce, neodohralo by sa ani jedno predstavenie. Bez nich by totiž nikto nevedel, čo má kedy robiť, pričom by vôbec nezáležalo na tom, či ide o prvú alebo trojstú reprízu práve uvádzanej inscenácie.
A tak by namiesto kvalitného divadelného zážitku divákov v hľadisku čakal zážitok iný.
Jeden veľký chaos.
Aj vy rozmýšľate, kto je tá dôležitá osoba, bez ktorej by žiadne predstavenie nefungovalo?
Nech sa páči, zoznámte sa s povolaním inšpicienta, ďalším spomedzi neviditeľných hrdinov a dôležitých profesií nášho magického divadelného sveta.
Dream job
Martin Manák je jedným z inšpicientov v Činohre SND. Do sveta divadelného zákulisia sa zamiloval ešte ako malý chlapec a láska k divadlu mu vydržala až do dospelosti.
Cez produkciu v televízii a vo filme, prácu koordinátora na oddelení logistiky v nadnárodnom automobilovom koncerne a v zdravotníctve sa napokon dostal aj k svojej vysnívanej práci v divadle.
„Dá sa povedať, že je to môj dream job. Už ako dieťa som pričuchol k divadlu, pôsobil som v dramatických krúžkoch a často som chodieval do divadla, ako aj do jeho zákulisia. Pamätám si, ako som vždy stál v portáli pri inšpicientovi a pozeral sa, čo robí. Úplne ma už ako malého chlapca fascinovalo, že tento človek zabezpečuje chod celého predstavenia, že má všetko na starosti a je za všetko zodpovedný – aby chlapci z techniky boli načas na prestavby, aby herci boli tam, kde majú byť, aby bol pokoj a poriadok na javisku,“ hovorí Martin.
Inšpicient alebo stage manager zodpovedá za bezproblémový chod predstavenia. Pri svojej práci musí operatívne spolupracovať prakticky so všetkými ľuďmi, ktorí zabezpečujú priebeh predstavenia, ako sú suflérky (šepkárky), rekvizitári, javiskoví majstri, javiskoví technici, strojníci či ďalší technickí pracovníci divadla ako osvetľovači a zvukári.
Každý z nich síce veľmi dobre vie, čo má robiť, no bez pokynu inšpicienta k akcii by sa nič na javisku nedialo – celé divadelné zákulisie sa spolieha na jeho výzvu do akcie.

Inscenácia mu ostáva až do derniéry
V zákulisí predstavenia vo veľkej sále sa bežne pohybuje niekoľko desiatok ľudí, bez ktorých by sa predstavenie ani nedalo odohrať. Všetkých činnosť koordinuje a riadi práve inšpicient.
„Nie je to však len o predstavení. Inšpicient sprevádza každú inscenáciu od samého počiatku, teda jej vzniku – plánuje s asistentom réžie, prípadne režisérom jednotlivé skúšky, robí si do scenára počas skúšobného procesu poznámky a nákresy k jednotlivým obrazom, zabezpečuje náznaky v skúšobnom procese, značí si, kto, čo, kedy má urobiť a je tiež akási styčná osoba medzi umeleckým súborom a celou technickou prevádzkou divadla,“ objasňuje Martin.
„Inšpicient je vlastne pravá ruka – pomocník režiséra. Režisér inscenáciu naskúša a na poslednej generálnej skúške, ktorá sa nazýva aj odovzdávačka, ju odovzdáva práve inšpicientovi, ktorý ju vedie počas repríz a zodpovedá za chod predstavenia tak, ako bolo narežírované, až do jeho derniéry,“ dodáva.
Počas bežného dňa či večera, keď sa v činohre skúša alebo hrá predstavenie, sa práca inšpicienta začína ešte pred ich začiatkom.
„Hodinu pred začiatkom predstavenia musím skontrolovať prezenčku a zistím, či už sú všetci účinkujúci herci či komparz v divadle. Najneskôr hodinu pred predstavením musia byť účinkujúci už v divadle a musia byť podpísaní na prezenčke na vrátnici divadla. Pokiaľ nie sú, musím promptne zisťovať, či sa niečo nestalo a kedy prídu, lebo na začiatok predstavenia musia byť pripravení v dostatočnom časovom predstihu. Takisto si skontrolujem stavbu dekorácií a kulís na javisku, či je všetok mobiliár a rekvizity pripravené na svojom mieste,“ približuje Martin.
Ak je všetko v poriadku a pripravené, prvú informatívnu hlášku spravidla 15 minút pred začiatkom od inšpicienta dostanú uvádzačky, že môžu otvoriť vstupy pre divákov do divadelnej sály.
Cez volavku do celého zákulisia a do všetkých spoločných priestorov vrátane chodieb, šatní, výťahov a toaliet následne informuje účinkujúcich a ostatných pracovníkov umeleckej a technickej prevádzky o počte repríz a o koľko minút sa začína predstavenie. To sa opakuje 15, 10, 5 a 3 minúty pred začiatkom.

Môže sa stať úplne všetko
Inšpicientský pult, od ktorého inšpicient hlási všetky pokyny a výzvy do akcie, je na javisku, skrytý pred očami divákov v portáli.
Inšpicient sleduje priebeh predstavenia podľa scenára a dianie na javisku a v hľadisku kontroluje aj na dvoch monitoroch. Po pokyne od inšpektora hľadiska tiež spúšťa predstavenie.
„Inšpektor hľadiska mi dá informáciu, že diváci sú usadení, a ja následne spúšťam celé predstavenie ohláškou do zákulisia a foyeru divadla. Dávam pokyn zvukárom, ktorí do sály divákom púšťajú hlášku, aby si vypli mobilné telefóny, následne osvetľovačom, aby zhasli v hľadisku, a začína sa predstavenie. Zároveň dávam pokyn strojníkovi cez signálku na oponu, rozsvietim transparenty, že beží predstavenie, aby aj v zákulisí, kde nemajú volavky a odposluchy z javiska, vedeli, že sme začali a nemožno nás rušiť,“ približuje Martin Manák.
A čo je najväčší strašiak každého predstavenia?
„Keď niečo prestane fungovať alebo keď sa prípadne účinkujúci alebo javiskový technik oneskorí na požadovaný výstup. Alebo keď herec nepovie požadovaný ,šlágvort’ a javiskový technik ani na môj pokyn nevykoná akciu.
Aj také veci sa občas stávajú, človek musí byť pripravený naozaj na všetko,“ hovorí inšpicient Martin.
Dodáva, že divadelný svet je plný rôznych prekvapení a inšpicienti musia byť pripravení riešiť s rozvahou a pokiaľ možno pokojom všetko, čo sa deje v zákulisí a na javisku, či už počas skúšok, alebo predstavení.
„Práca inšpicienta je rôznorodá a veľmi rozmanitá. Vyžaduje stopercentnú koncentráciu, občas je aj veľmi stresujúca, lebo práve inšpicient je človek, ktorý – v prípade, že sa niečo neočakávané udeje počas skúšky alebo predstavenia, stane sa úraz alebo sa pokazí technika – musí upokojiť situáciu, vymyslieť riešenie a zorganizovať pomoc. Zároveň by mal vedieť ovládať svoje emócie pred účinkujúcimi a nezaťažovať ich tým, čo sa ich netýka. Stalo sa nám už, že som počas prestávky v predstavení musel preorganizovať a prerežírovať zvyšok predstavenia tak, aby sme ho pred divákmi vôbec dohrali do konca, pretože sa nám pokazili ťahy – museli sme zmeniť akcie a vykonať prestavby bez ťahov, na ktorých sú zavesené kulisy a dekorácie. Ale predstavenie sme napokon predsa len úspešne dohrali do konca. Aj o tom je naša práca,“ približuje inšpicient Martin.