Sú žltí a majú iba štyri prsty na rukách. Kto by nepoznal podarenú rodinku Simpsonovcov z mesta Springfield. Dospelo pri nich viacero generácií, zbožňujú ich deti aj dospelí a ich hlášky zľudoveli.
Stvoriteľ Simpsonovcov, karikaturista Matt Groening oslávil v týchto dňoch sedemdesiatku. Na nápad vraj prišiel počas pár minút v čakárni u producenta.
Originálne postavičky z typickej stredostavovskej dysfunkčnej americkej rodiny majú pôvod už v Groeningovej mladosti. Horká satira na moderný životný štýl je tu už 35 rokov, čo z nej robí najdlhšie vysielaný animovaný seriál.
Život v pekle
Učiteľky neboli veľmi nadšené zo žiaka Matta Groeninga. Vytáčal ich podobne ako neskôr kreslený Bart Simpson. Groening totiž už ako dieťa kreslil do svojich zošitov kresbičky príšer, vesmírnych lodí a karikatúr učiteľov, pre čo sa pravidelne dostával do problémov.
Učiteľkou bola aj jeho mama, otec bol filmár a karikaturista. Vyrastal v Portlande v Oregone a ako tínedžera ho zaujala kontrakultúra, undergroundový komiks, nezávislé filmy, psychedélia aj moderná vážna hudba, medzitým stále kreslil.

Na sklonku 70. rokov minulého storočia sa presťahoval do Los Angeles.
Tam hľadal uplatnenie a rozhodne ho nevidel v kancelárii v korporácii. Začal prispievať do punkových fanzinov, ktoré v tom čase monitorovali nezávislú kultúru a vyhraňovali sa voči hlavnému prúdu vrátane známeho zinu Maximum Rocknroll.
„V 80. rokoch vychádzali po celom svete tisíce rôznych punkových fanzinov, ktoré spájala láska k punku aj konkrétne hodnotové postoje,“ približuje historik Miroslav Michela z Historického ústavu v Slovenskej akadémii vied, ktorý založil aj archív a knižnicu subkultúr v Československu.
„Bola to snaha robiť veci podľa seba, na kolene, na dobrovoľníckej báze a súčasne bol pri zinoch oproti oficiálnym časopisom výrazný rozdiel aj bezprostredný vzťah medzi autormi a čitateľmi, ktorý nebol formalizovaný cez oficiálne distribučné kanály. Tvorili ich nadšenci a písali o tom, o čom oficiálne médiá informovali nanajvýš s cieľom vytvoriť senzáciu. Z prostredia punkových zinov vzišlo množstvo podnetných autorov a autoriek. Na začiatku to bola ich skúsenosť autorského písania, ktorú talentom a pracovitosťou pretavili aj na úspech v inej sfére.“
Týkalo sa to aj mladého Matta Groeninga.