Písal sa rok 1984 a západný svet žil popkultúrou. Bláznivo farebná móda a výstredné účesy signalizovali chuť voľne sa zabávať. Nefičalo sa na mobiloch a internete, ale na mladej hudobnej stanici MTV. A na sklonku toho roku sa začalo uvažovať o niečom, čo mala byť „najúžasnejšia noc popu“. Tentoraz však výsledkom nemala byť iba zábava.
Medzi muzikantmi boli totiž aj takí, ktorí upozorňovali na pálčivé problémy sveta. Jedným z nich bol Bob Geldof.
Na základe jeho iniciatívy vznikla v roku 1984 pesnička Do They Know It's Christmas?, z ktorej výťažok mal putovať ľuďom trpiacim hladomorom v Etiópii. Na nahrávke vystupuje vtedajší výkvet britskej hudobnej scény, od Bona cez Phila Collinsa, Georgea Michaela, Stinga až po členov kapely Duran Duran. O rok neskôr vyvrcholila táto iniciatíva mamutím benefičným koncertom Live Aid v Londýne.
V Amerike si povedali, že by mali urobiť niečo podobné. S myšlienkou prišiel spevák a aktivista Harry Belafonte. Stlačil gombík, ktorý spustil zložitý mechanizmus na vytvorenie „jednoduchej“ pesničky We Are the World.
Tento proces mapuje dokumentárny film The Greatest Night in Pop. Robí to najmä na základe archívnych materiálov, ale tie dopĺňajú aktuálne vyjadrenia pamätníkov, ktorí boli pri tom.