Spoločnosť Dannyho Casolara mal každý rád. Sršal dobrou náladou, bavil ľudí, mal v sebe šarm. Takto si ho pamätajú jeho blízki z rodinných stretnutí. Neveria, že by mohol spáchať samovraždu. No od istého času sa Danny zmenil. A pribúdalo tých, ktorým jeho spoločnosť prekážala. Lebo strkal nos tam, kam nemal.
Z novinárskeho pohľadu strkal nos práve tam, kam mal. Bol posadnutý riešením veľkého prípadu, v ktorom figurovali aj americké politické špičky a tajné služby. Písal o tom knihu. A už sa ani v spoločnosti priateľov nedokázal baviť tak bezprostredne ako predtým.
Z rodinného človeka sa stal človek v sieti medzinárodných intríg.
Záhadná smrť
Casolaro zomrel v hotelovej izbe, v meste, kde sa mal stretnúť s človekom, ktorý mu sľúbil zaujímavé informácie. Našli ho vo vani plnej krvi, s prerezanými zápästiami.

Tých rezných rán však bolo tak veľa a boli také hlboké, že už to vyvolalo podozrenia z vraždy. Jeho brat Tony je presvedčený o tom, že Casolara zabili. A zďaleka nie je sám.
V čom mal teda prsty, keď sa okolo neho rozpútal taký rozruch? Zvedavý novinár a autor kníh sa prepadol do sveta, v ktorom sa bežný človek nevyzná. Ponoril sa doň tak hlboko, až ho to pohltilo.
Ten svet tvorí rozvetvená sieť podivných figúr aj veľmi známych tvárí, skrytých záujmov a špinavých metód na ich dosiahnutie. Chobotnica, ktorá siaha dokonca k čelným predstaviteľom krajiny.
Dlho po Casolarovej záhadnej smrti v roku 1991 sa po jeho stopách vydávajú dvaja mladíci – reportér Christian Hansen a filmár Zachary Treitz. Ich pátranie zachytáva štvordielna dokumentárna miniséria Americká konšpirácia: Vražedná chobotnica, ktorá je novinkou v ponuke Netflixu.
Casolaro sa k osudovému prípadu dostal cez kauzu firmy Inslaw, ktorá sa venovala informačným technológiám. Jej zástupcovia tvrdili, že americké ministerstvo spravodlivosti využíva jej špeciálny softvér bez toho, aby zaň zaplatilo.
Reaganova éra
Bol začiatok osemdesiatych rokov, v Amerike nastúpil do prezidentského úradu Ronald Reagan. Možno dokázal voličov presvedčiť nielen obsahom svojich vyjadrení, ale aj vďaka niekdajším hereckým skúsenostiam.
Americká konšpirácia: Vražedná chobotnica
- American Conspiracy: The Octopus Murders, USA 2024
- Réžia: Zachary Treitz
- Účinkujú: Christian Hansen, Tony Casolaro, Michael Riconosciuto a iní
- sériu uvádza Netflix od 28. februára 2024
Časom sa však vynorila aj teória, z ktorej sa stala veľká kauza. Ku koncu éry prezidentovania Jimmyho Cartera zajali v Iráne na americkom veľvyslanectve desiatky Američanov a držali ich ako rukojemníkov. Ľudia okolo Reagana pritom údajne zariadili, aby ich neprepustili skôr než po voľbách. Na Cartera to malo vrhnúť zlé svetlo a oslabiť jeho pozíciu.
Voľby vyhral Reagan a krátko na to boli rukojemníci naozaj prepustení. Októbrové prekvapenie, tak sa o tom hovorilo.
Prípad Inslaw vs. ministerstvo spravodlivosti spadá do Reaganovej éry. Casolarovi nebolo jasné, prečo ministerstvo nezaplatilo spoločnosti za softvér a navyše ju tlačí k stene. Postupne sa objavovali svedectvá o tom, že USA predávali upravený softvér do zahraničia, vládnym inštitúciám či silovým zložkám. Týmto spôsobom vraj mohli získavať informácie z tamojších počítačov a využívať ich na svoje účely.
Pred Casolarom sa prípad čoraz viac zamotáva, vstupuje doň množstvo nových postáv, spomínajú sa v ňom tajné služby. A objavujú sa mŕtvoly. Jeden z „hráčov“ v tejto divokej hre Michael Riconosciuto sa dokonca radšej rozhodne vrátiť po prepustení z väzenia späť, aby nemusel žiť na slobode. To považoval za príliš nebezpečné.
Casolaro je však vyšetrovaním taký posadnutý, že neváha kontaktovať aj osoby, pred ktorými ho varujú. Ignoruje aj výhražné telefonáty. Potrebuje dôkazy, aby bola jeho kniha čo najvierohodnejšia a získala si vydavateľa.
V Casolarových topánkach
História sa tak trochu opakuje. Roky po Casolarovej smrti strká nos k jeho objavenej chobotnici Hansen (a Treitz nakrúca). Aj on sa stáva posadnutým a stráca odstup. Aj on počúva o rizikách. A aby to bolo vo filme ešte umocnenejšie, niekdajšia Casolarova priateľka hovorí o tom, že Hansen sa na Casolara aj podobá.

V poslednej, štvrtej časti minisérie sa tvorcovia venujú aj sebareflexii. Hansen hovorí o vlastnom prežívaní toho, čo mu pátranie prinášalo. Investigatívna novinárka im radí, že sa musia rozhodnúť, či sa vrátia k normálnemu životu a budú si užívať všetky tie obyčajné drobnosti, ako sú kino či záhradné party, alebo budú riešiť telefonáty z podsvetia.
Mimochodom, táto novinárka sa tiež čiastočne venovala kauzám, ktoré skúmal Danny Casolaro. A spomína aj svoju návštevu jedného z aktérov podozrivých udalostí Roberta Bootha Nicholsa. Tvorcovia tú návštevu inscenujú spôsobom, že pôsobí hrozivo, no poľahky sa dá predstaviť si, že novinárka mala rovnaké pocity.
Súčasťou tej návštevy bolo aj to, že jej Nichols ukázal video zavraždenia prezidenta Kennedyho. Bolo však iné než to, aké poznala. V tomto videu sa ku Kennedymu otočil vodič auta, v ktorom sa prezident viezol, a zastrelil ho. Nevedela, čo si má o tom myslieť, a poznamenala, že to je manipulovaný záznam. Nichols odvetí, že zmanipulované bolo video, ktoré poznala dovtedy.
Komu veriť a komu nie? Môže byť niečo pravdivé, aj keď to vyzerá šialene? A do akej miery? Tvorcovia filmu Americká konšpirácia si takýmito otázkami stále prechádzajú a ich dôvera je občas prelietavá. Hansen sa však nedokáže od prípadu po tom všetkom, čo zistil, odstrihnúť.
Vysvetľuje, že keď sa témou začal zaoberať, nezaujímal sa príliš o politiku a už vôbec nie o konšpiračné teórie. Bol veselým chalanom, ktorý sa rád bavil. Zmenil sa. Celkom ako Casolaro.
Cesta k väčšej skepse
Toto je celkom iný prípad, ako keď bežný človek uverí nejakej konšpirácii bez toho, aby si vec preskúmal. Hansen si prešiel tisíckami spísaných dokumentov, rozprával sa s množstvom ľudí, ktorí s jeho témou súviseli, pátral do hĺbky.
Sám napokon konštatuje, že ho to priviedlo k oveľa väčšiemu skepticizmu vo vzťahu k svetu a histórii. Zmenilo to jeho spôsob uvažovania a nemôže sa toho len tak zbaviť. „Je to ako netvor pod vašou posteľou, ktorý tam naozaj je. A toto vedomie mení váš spánok.“