Na Oscary sa nepozerá a zvyčajne si povie, že to dopadlo tak, ako by nepovedal.
„Už som si aj hovoril, či sa na to nevykašlem, keď vždy vyberú film, ktorý nie je mojím favoritom. Ale potom som si povedal, že to nemôžem len tak nechať a musím zahlasovať za to, čo sa mi páči. To je ako so životom za komunizmu – buď sa na to vykašľať a odísť, alebo ostať a snažiť sa to nejako zmeniť,“ hovorí český režisér JAN SVĚRÁK, ktorý je jedným z členov Americkej filmovej akadémie odkedy jeho Kolja v roku 1997 získal Oscara za najlepší cudzojazyčný film.
Tento rok nemal v hlavnej kategórii žiadneho veľkého favorita. O Oppenheimerovi hovorí ako o klasickom veľkofilme, ktorý pôsobí ako „tank“, a tak uvažuje, či sa akademici nerozhodnú skôr pre nejaký „ľahký kabriolet“.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako hodnotí zostavu snímok, ktoré sa uchádzajú o Oscara za najlepší film,
- prečo môže podľa neho vyhrať aj outsider,
- prečo sa francúzsky film Anatómia pádu prebojoval aj do hlavných oscarových kategórií,
- prečo na Oscaroch nie je vidieť aj české a slovenské filmy.
V akých kategóriách ste tento rok hlasovali?
Môžem hlasovať vo všetkých kategóriách, ak sa do nich prihlásim. Teda napríklad aj v kategórii najlepší zvuk, ale tam nevyberám nominácie. Nominácie vyberám len v kategóriách, ktoré mi prislúchajú, ako sú najlepší film, réžia aj herecké obsadenie.
A víťazov?
Tam už som hlasoval v takmer všetkých kategóriách, len v tých nie, kde som nevidel veľa filmov – ide o dokumenty a krátke filmy. Snímky sledujeme online na stránkach akadémie. A len tých hraných filmov, z ktorých sa vyberajú nominácie, je okolo stovky a niekedy môže mať človek pri hlasovaní zlý pocit, že trebárs niečo prehliadol. Je veľmi náročné napozerať si všetky tituly.
Pred ohlásením nominácií mnohí očakávali súboj medzi Oppenheimerom a Barbie, ale Barbie sa v nomináciách až tak výrazne ako Oppenheimer nepresadila... Čím to je?