Oslavuje 65. narodeniny a jej príbeh má šancu získať osem Oscarov. Ak by členovia americkej filmovej akadémie ocenili Barbie soškou za najlepší film roka, bol by to aj vysnívaný úspech pre jedného z tvorcov - firmu Mattel.
Či pozlátenú trofej získa alebo nie, spoločnosť na výrobu hračiek už teraz hovorí o veľkolepých plánoch - vo filmovom priemysle.
Celovečerný film Barbie nepriniesol Mattelu len závratné tržby z návštevnosti kín, ale oživil aj predaj jej ikonickej bábiky.
Málokedy sa stane, že film strhne pozornosť divákov, ocenia ho filmoví kritici a ešte aj zvýši zisky firmy za predaj produktov. Len málo filmov počíta aj s takýmto efektom.
Ale Barbie od Mattela je iná.

Prvá bábika Barbie, ktorá sa v roku 1969 objavila na trhu, mala pruhované plavky, vlasy v cope a na červeno namaľované ústa. Zďaleka nevyzerala ako malé holohlavé deti. Naopak, bola to modelka.
Časom vystriedala viac ako stovky povolaní: Barbie pilotka, manažérka, kaderníčka, lekárka. Ale aj Barbie módna, spevácka či herecká ikona. Vždy dokonalá a sexi.
Ale svet sa mení a ženy chcú žiť v spoločnosti, kde majú rovnaké platy ako muži, kde sa cení ich prirodzená krása, nie tá umelá. V tomto akosi posledné roky Barbie zaostávala.
Kritizovali ju za to, že jej telo sa nepodobá reálnemu a že je príliš stereotypná.
Darmo vznikali nové kolekcie, ktoré sa snažili čo najviac priblížiť skutočnému životu - mali napríklad rôzne farby pleti a národnosti. Mattel dokonca uviedol na trh bábiku na invalidnom vozíku. Tržby z predaja však nenapĺňali očakávania vedenia firmy.
Barbie na okraji záujmu
To všetko vnímal aj Mattel, ktorému predaje za jeho zlatý poklad v uplynulých rokoch klesali. Len za prvý polrok v roku 2023 padli o dvanásť percent, písal Business Insider ešte pred premiérou filmu.
Spoločnosť musela vymyslieť, ako vrátiť bábiku do detských izieb a peniaze do pokladní obchodov.

Spolu s Warner Bros teda vytvorili celovečerný film. V ňom žije Barbie vo vymyslenom bezstarostnom svete, v ktorom vládnu ženy - Barbie. „Barbie sú všetky tieto ženy. A všetky tieto ženy sú Barbie," dozvedáme sa z filmu.
Barbie je dokonalý svet. To sa zmení, keď sa kultová bábika vyberie do toho skutočného, kde je konfrontovaná s realitou. Tam už neplatia Barbie pravidlá, reálny svet ovládajú muži, ktorí nežijú iba na pláži ako Ken, ale rozhodujú. Napríklad aj o samotnej Barbie.
Marketingový počin roka
Film prekvapivo nepoučuje, nehovorí o tom, že mužský svet je ten zlý, a naopak, ženský je lepší. Film ukazuje, že Barbie je stvorená pre moderný svet. Pretože je vtipná, inteligentná, svojská a stále rovnako (stereotypne) krásna.
Barbie je celovečerný film, ktorý trvá takmer dve hodiny. Dve hodiny sa pozeráte na šikovne vymyslenú reklamu.
Myslí si to aj jeden z najuznávanejších marketingových expertov vo svete Mark Ritson, ktorý označil film Barbie za najväčšie marketingové počiny roka.
Ďalší experti chvália tvorcov, za to ako príkladne zvládli propagáciu - v štýle ak nejdete na film, nech sa s Barbie stretnete aspoň na ulici.
Dávno pred uvedením filmu do kín podpísal Mattel licenčné zmluvy s viac ako 100 ďalšími značkami. Ich úlohou bolo, aby ste si v čase uvedenia filmu mohli obliecť Barbie šaty značky GAP, Primark alebo Forever 21. Obuť si Barbie topánky od Alda alebo namaľovať sa kozmetikou NYX Cosmetics. A najlepšie, v ružovej prísť do kina, pretože ktorá iná farby by mohla byť viac trendy.
Barbie sa totiž podarila ešte jedna, z marketingového pohľadu, dôležitá vec. Privlastniť si farbu. Ružová, to je Barbie. Len vďaka tomuto fenoménu vznikli bilbordy, ktoré boli celé magentové s jediným odkazom v rohu - s dátumom premiéry.
Dokonca ste mohli aj bývať ako Barbie. Stačilo si jej DreamHouse prenajať cez Airbnb.
Reklama fungovala aj na sociálnych sieťach. Chcete vedieť, ako by ste vyzerali ako Barbie? Stiahnite si aplikáciu.
Takto sa z Barbie stal fenomén. A tiež ekonomicky najúspešnejším filmom minulého roka. Tržby sa k januáru tohto roka vyšplhali na 1,45 miliardy dolárov. Amerických.
Za minulý rok stúpla hodnota bábiky na 700 miliónov dolárov, čo je takmer dvojnásobok hodnoty, ktorú mala pred dvoma rokmi.
Pre spoločnosť Mattel to bol nový míľnik, Barbie jej otvorila dvere do Hollywoodu.
Značka na výrobu hračiek sa mení na spoločnosť, ktorá vidí nové zdroje príjmov vo filmoch, televíznych programoch, digitálnych hrách a dokonca aj v zábavnom parku Mattel.
Generálny riaditeľ spoločnosti Mattel Ynon Kreiz dokonca naznačil, že spoločnosť si už predstavuje deň, v ktorom by mohla zarobiť viac peňazí z filmov ako z hračiek.
S jednou, či viacerými soškami Oscara by sa začínalo jednoduchšie. Slávnostný ceremoniál sa uskutoční v nedeľu 10. marca v Hollywoode.