BRATISLAVA. V Los Angeles sa v noci z nedele na pondelok udeľovali Oscary.
Keby nebolo Ryana Goslinga, ktorý sa nakrátko prezliekol do krikľavo ružového obleku a spieval pieseň z filmu Barbie, bol by to v podstate mdlý večer bez pamätnej chvíle.
Goslingovi stačilo, aby sa na pódiu a medzi hosťami v publiku ležérne a s frajerským úsmevom prechádzal ako Ken, a zrazu všetci stáli, tlieskali, smiali sa a mali chuť tancovať.
Barbie bola pritom veľkým porazeným tohtoročných Oscarov.
Nielenže sa nominácia neušla jej režisérke Grete Gerwigovej ani Margot Robbie v hlavnej úlohe, z jej očakávaného súboja s Oppenheimerom zostal len jeden jediný triumf, a to v kategórii najlepšia pesnička.
Zvíťazil s prehľadom
Na začiatku ceremónie sa zdalo, že v tejto hre ju nahradí Chudiatko. Po niekoľkých, skôr remeselných kategóriách, sa však jeho meno prestalo ozývať a bolo čoraz viac jasné, že členov americkej filmovej akadémie najviac očaril príbeh o otcovi atómovej bomby a historických i morálnych dôsledkoch, ktoré sa s ňou spájajú.
Oppenheimer zvíťazil v hlavnej kategórii s prehľadom, dokopy má sedem Oscarov. Jeden patrí režisérovi Christophovi Nolanovi, jeden Cillianovi Murphymu v hlavnej úlohe, jeden Robertovi Downeymu Jr. vo vedľajšej. Uspel aj pri kamere, hudbe a strihu.

Podľa toho, ako boli rozvrhnuté nominácie, sa zdalo, že americká filmová akadémia, ktorá je posledné roky odhodlaná venovať viac pozornosti menšinám, tento rok ocení umelcov pochádzajúcich z kultúry pôvodných obyvateľov Ameriky. Nestalo sa tak, bez Oscara zostal aj autor piesne k filmu Vrahovia mesiaca kvetov Scott George, aj Lily Gladstone, ktorá v ňom hrá hlavnú úlohu.
Izrael aj Ukrajina
Oscary neboli tento rok ani veľmi politické. Hoci film Oppenheimer hovorí v podstate o všetkom, čo tvorí veľké hrozby aj v dnešnom svete, angažovaných prejavov bolo málo.
Sklamanie z vývoja v Izraeli prejavil pri preberaní si ceny Jonathan Glazer, režisér filmu o holokauste Zóna záujmu (najlepší zvuk, najlepší cudzojazyčný film) a režisér dokumentu 20 dní v Mariupoli Mstyslav Chernov zas povedal, že viac ako historicky prvého Oscara pre Ukrajinu by si želal, keby takýto film nikdy nemusel nakrútiť.

Na záver potom ešte moderátor večera Jimmy Kimmel čítal recenziu, ktorú o ňom na sociálnych sieťach napísal Donald Trump. Vraj horšieho moderátora Oscarov jakživ nevidel.
"Som rád, že nás pozeráte, pán prezident, ale nemali by ste byť teraz skôr vo väzení?" spýtal sa Kimmel a spokojne sa vrátil k hlavnej téme, ktorou bola oslava filmového roku 2023.
Loading
...
Oscary 2024: víťazi
- Najlepší film: Oppenheimer
- Réžia: Christopher Nolan, Oppenheimer
- Herec v hlavnej úlohe: Cillian Murphy, Oppenheimer
- Herečka v hlavnej úlohe: Emma Stone, Chudiatko
- Herec vo vedľajšej úlohe: Robert Downey Jr., Oppenheimer
- Herečka vo vedľajšej úlohe: Da’Vine Joy Randolph, Zimné prázdniny
- Pôvodný scenár: Justine Triet a Arthur Harari, Anatómia pádu
- Adaptovaný scenár: Cord Jefferson, American Fiction
- Kamera: Hoyte Van Hoytema, Oppenheimer
- Hudba: Ludwig Göransson, Oppenheimer
- Pôvodná pieseň: Billie Eilish a Finneas O´Connell, Barbie
- Strih: Jennifer Lame, Oppenheimer
- Zvuk: Tarn Willers a Johnnie Burn, Zóna záujmu
- Masky a účesy: Nadia Stacey, Mark Coulier a Josh Weston, Chudiatko
- Výprava: James Price, Shona Heath, Zsuzsa Mihalek, Chudiatko
- Kostýmy: Holly Waddington, Chudiatko
- Vizuálne efekty: Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi, Tatsuji Nojima, Godzila Minus One
- Krátky animovaný film: Je po vojne, réžia Dave Mullins
- Celovečerný animovaný film: Chlapec a volavka, réžia Hayao Miyazaki
- Krátky dokument: The Last Repair Shop, réžia Kris Bowers a Ben Proudfoot
- Celovečerný dokument: 20 dní v Mariupole, réžia Mstyslav Chernov
- Krátky hraný film: The Wonderful Story of Henry Sugar, réžia Wes Anderson
- Cudzojazyčný film: Zóna záujmu, réžia Jonathan Glazer
Oscara sme sledovali minútu po minúte:
Prevziať si cenu v hlavnej kategórii z rúk Ala Pacina, táto pocta sa ušla tvorcom filmu Oppenheimer.
Najlepším režisérom je režisér filmu Oppenheimer Christopher Nolan.
Neprístupný a nepreniknuteľný génius, otec atómovej bomby do konca života zmietaný výčitkami svedomia. Film Opennheimer, postavený na náročných intelektuálnych konverzáciách a znalosti historického kontextu, by zrejme nebol taký prístupný, keby v ňom túto veľkú postavu nehral Cillian Murphy. Má Oscara v hlavnej mužskej hereckej kategórii.
Pri kategórii herečiek v hlavnej úlohe patrila veľká chvíľa Emme Stone, hviezde filmu Chudiatko. Mala v ňom veľkú úlohu - zahrať dospelú ženu s mozgom malého dieťaťa, ktorá sa v rýchlosti učí, o čom je život.
Ako večer napredoval, získaval film Oppenheimer prevahu. Skladateľ Ludwig Göransson má Oscara za hudbu.
Billie Eilish s citom zaspievala pieseň z filmu Barbie What Am I Made For. Oscara si odnášal aj Finneas O´Connell, ktorý je jej spoluatorom.
Je to nevídaný príbeh o holokauste a možno práve preto má Oscara za zvuk. Johnnie Burn a Tarn Willers sa vo filme Zóna záujmu postarali o to, že všetku tragédiu a všetko zverstvo v koncentračnom tábore v Osvienčime možno precítiť aj tak, že ju len počujete.
V kategórii krátkych hraných filmov zvíťazila adaptácia Roalda Dahla s názvom The Wonderful Story of Henry Sugar. Podpísaný je pod ňou Wes Anderson.
Režisérovi Christopherovi Nolanovi ďakoval za veľkú príležitosť Hoyte Van Hoytema. Stál za kamerou pri filme Oppenheimer a má za to Oscara.
Film 20 dní v Mariupole bol favoritom v kategórii celovečerných dokumentov a priniesol prvého historického Oscara Ukrajine. Režisér Mstyslav Chernov by si však prial, keby radšej tento film nemusel nikdy nakrútiť.
The Last Repair Shop je najlepší krátky dokument. Niekedy treba životy opraviť tak, ako treba opraviť rozladené hudobné nástroje, zaznamenali v ňom režiséri Kris Bowers a Ben Proudfoot.
Arnold Schwarzenegger a Danny DeVito vyhlásili víťaza vizuálnych efektov. V tejto kategórii uspeli Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi a Tatsuji Nojima s filmom Godzila Minus One.
Za najlepšiu strihačku americká akadémia vyhlásila Jennifer Lame, ktorá pracovala na filme Oppenheimer.
Robert Downey Jr. má Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme Oppenheimer.
Najlepším cudzojazyčným filmom je Zóna záujmu. Holokaust je v ňom vyrozprávaný najmä zvukom. Všetko sa deje za plotom rodiny vysokopostaveného nacistu, ktorá si utrpenie v Osvienčime vôbec nevšíma. Zaujímavé je, že hlavnú rolu vynikajúco stvárnila Sandra Hü ller, ktorá síce získala hereckú nomináciu, ale za film Anatómia pádu.
Vďaka práci na filme Chudiatko uspela v kategórii masiek a účesov trojica Nadia Stacey, Mark Coulier a Josh Weston. Okrem iného v ňom z herca Willema Dafoea vytvorili postavu veľmi nápadnú Frankensteinovi.
Ďalšia trojica v zložení James Price, Shona Heath a Zsuzsa Mihalek si filmom Chudiatko vyslúžili Oscara za najlepšiu výpravu.
A Chudiatko prinieslo šťastie aj Holly Waddingtonovej v kategórii kostýmov.
Partneri v práci aj v osobnom živote Justine Triet a Arthur Harari si prevzali Oscara za pôvodný scenár. Napísali ho k francúzskej vzťahovej dráme Anatómia pádu. Film vlani zvíťazil v Cannes.
Najlepší adaptovaný scenár podľa členov americkej akadémie napísal Cord Jefferson, zároveň aj režisér filmu American Fiction. V jadre jeho príbehu je práve svet spisovateľa. Jefferson je debutant a ďakoval nielen za to, že sa o cenu uchádzal spolu s takými legendami ako Christopher Nolan, ale že vôbec dostal príležitosť tento film nakrútiť.
Oscara v kategórii krátky animovaný film získala snímka Je po vojne. Dvaja vojaci v ňom hrajú šach a netušia pri tom, že stoja na opačných stranách frontu.
Najlepším celovečerným animovaným filmom je Chlapec a volavka. Je to sugestívna verzia večného príbehu, ako ľuďom v hraničných situáciách pomáha svet snov a fantázie.
Moderátor Jimmy Kimmel hneď po úvode ohlásil kategóriu herečiek vo vedľajšej úlohe. So slzami v očiach si po cenu šla Da’Vine Joy Randolph. Má ju za film Alexandra Payna Zimné prázdniny.