Od čias Chaplina je Jozef Kroner najchaplinovskejším hercom. Napísala americká kritika po premietaní filmu Obchod na korze v New Yorku v roku 1966. Herec to považoval za veľkú poctu, viackrát povedal, že Chaplin je preňho najväčším hercom všetkých čias, a práve jemu sa chcel niekedy aspoň trochu podobať.
„Môj milovaný Charlie vedel spojiť tragické s komickým v takej nádhernej podobe, že sa stal neprekonateľným. Celý život som ho neprestal obdivovať, ale nikdy som ho nenapodobňoval,“ povedal v knihe rozhovorov Osud to tak chcel.
„Keď mal Obchod na korze premiéru v New Yorku, predniesol dokonca prejav v angličtine. Napísal si ho však foneticky ´Let mi introdjus majself´. Vraj bol veľmi zábavný,“ spomína v rozhovore pre SME hercova dcéra Zuzana Kronerová.

Z Ameriky sa vtedy na Slovensko vrátil len na otočku. Vzápätí sa mal pridať k šesťčlennej delegácii tvorcov na odovzdávanie Oscarov, kde bol nominovaný v kategórii cudzojazyčný film.
Komunistický režim ho naspäť do Ameriky nepustil a sošku prevzal režisér Ján Kadár. Po jeho emigrácii do Ameriky sa soška záhadne stratila.
20. marca uplynie 100 rokov od narodenia herca JOZEFA KRONERA. Hral v jedinom slovenskom filme, ktorý dostal Oscara, no okrem toho stvárnil množstvo postáv, ktoré si teraz môžeme pripomenúť v televízii, rozhlase, divadle aj na internete.
Kalendár aj minca
Sté výročie narodenia Jozefa Kronera a 30 rokov pôsobenia na prvej scéne si pripomenie SND v Modrom salóne už 14. marca o 17.30. archívnym záznamom komédie Johanna Nepomuka Nestroya Strach z pekla z roku 1968 v réžii Karola L. Zachara. Večerom bude sprevádzať teatrológ Karol Mišovic.
Slovenský filmový ústav venoval Jozefovi Kronerovi nástenný filmový kalendár na rok 2024, 18. marca sa do obehu dostane z kremnickej mincovne emisia pamätných zberateľských strieborných desaťeuroviek s Jozefom Kronerom.
Púčik, Brtko aj Pichanda
Na rozdiel od komerčných staníc sa verejnoprávny rozhlas a televízia na oslavy storočnice pripravili naozaj dôkladne. Jednotka si osobnosť Jozefa Kronera pripomenie počas dvoch nedieľ.
17. marca popoludní ponúkne divákom zlatú klasiku – satirickú komédiu Statočný zlodej podľa divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. Neskôr večer odvysiela prvé dve časti filmovej ságy Tisícročná včela. V nedeľu 24. marca ponúkne príbeh z vysokohorskej chaty Stratená dolina a večer dokončí Tisícročná včela treťou a štvrtou časťou.

Dvojka si herecké majstrovstvo Jozefa Kronera bude pripomínať po celý týždeň od pondelka 18. marca do piatka 22. marca v predpoludňajšom slote, postupne uvedie dramatizáciu poviedky Jozefa Kronera Jakubove uniformy (18.3.), televíznu inscenáciu poviedky z knihy Jozefa Kronera Neobyčajný testament s názvom Jubileum (19.3.), muzikál Martina Ťapáka Neďaleko do neba (20.3.), televízne inscenácie Omladnutie (21.3.) a Vietor v starých stromoch (22.3.).
Raritné filmy i záznamy
V stredu 20. marca, v deň výročia, magazín Regina na Dvojke prinesie popoludní mimoriadne živé vysielanie priamo z kysuckej obce Staškov – rodiska Jozefa Kronera.
Celovečerný program otvorí o 20.10 portrét zo série Radosť zo života. Nasledovať bude vzácnosť z archívu Slovenskej televízie – trikový televízny film z r. 1965 podľa poviedky Karla Čapka Muž, ktorý vedel lietať, doteraz odvysielaný iba raz, na Vianoce 1966. Večer zavŕši oscarový Obchod na korze (o 20.55) a televízny film Kým kohút nezaspieva (o 23.00).
Z množstva programov a rozhlasových hier s Jozefom Kronerom, ktoré pripravili všetky rozhlasové stanice RTVS, si nenechajte ujsť na Rádiu Devín 20. marca najstarší záznam z roku 1954 (Eugén Labiche: Pán Perrichon na cestách) a jeden z posledných z roku 1995 (Jana Bodnárová: Starec a počítačový chlapec).
Z rozprávok a rôznych programov pre deti vytvorilo Rádio Junior celý mesiac s Josefom Kronerom od 5. marca do 2. apríla.
Po celom svete
Radio Slovakia International predstaví Jozefa Kronera v publicistických programoch až v šiestich jazykoch – v anglickej, nemeckej, francúzskej, ruskej, španielskej a krajanskej redakcii (v slovenskom jazyku).
Česká televízia odvysiela 20. marca o 10.50 spomienkový program Jaromíra Hanzlíka Úsměvy Jozefa Kronera a 23. marcao 07.45 v rámci Pohádky pro pamětníky rozprávku z roku 1982 Popolvár najväčší na svete.
Ak si radšej sami vyberiete čas, ktorý strávite s majstrom Jozefom Kronerom, jeho filmy nájdete aj v ponuke streamovacích služieb.

Plafroma Voyo bude mať pri príležitosti 100. výročia vytvorenú špeciálno sekciu s filmovými titulmi, v ktorých Jozef Kroner predviedol svoje herecké majstrovstvo: Pacho, hybský zbojník, Tisícročná včela, Zemianska česť, Posledná bosorka, Šťastie príde v nedeľu, Jánošík I., II., Obchod na korze, Soľ nad zlato, Popolvár najväčší na svete a Dědictví aneb Kurvahošigutntág.
Aj plafroma dafilms.sk pripravila k storočnici špeciál. Od 18. marca ponúka na pozretie filmy Čert nespí, Obchod na korze, Pacho, hybský zbojník, Kosenie Jastrabej lúky, Popolvár najväčší na svete, Soľ nad zlato, Tisícročná včela (2-dielna filmová podoba pôvodného 4-dielneho TV seriálu). Ďalšie filmy z českého Národního filmového archivu sprístupní dafilms.sk od 1. apríla.
Jozef Kroner
(20. marec 1924 – 12. marec 1998)
Narodil sa v Staškove pri Čadci ako jedno z dvanástich detí. Absolvoval odbornú školu kreslenia, hrával v ochotníckych súboroch v Staškove či v Trenčíne spolu s bratom Ľudovítom pod vedením svojho otca, ochotníckeho režiséra, neskôr pôsobil v Divadle pracujúcich v Považskej Bystrici.
Prvú profesionálnu skúsenosť získal v martinskom divadle ako 33-ročný, v roku 1956 dostal ponuku z Činohry SND v Bratislave. Nehrával veľkých tragických hrdinov ani očarujúcich milencov, najlepšie sa cítil v komediálnych či v tragikomických postavách.
Na konte má postavy vo filmoch či v seriáloch ako Pacho, hybský zbojník, Tisícročná včela, Sváko Ragan, Drevená dedina, Pole neorané, Štvorylka, Jánošík, Muž, ktorý luže, Slovácko sa nesúdi, Rysavá jalovica, Kosenie Jastrabej lúky, Soľ nad zlato či Vášnivý bozk. Legendárnou sa stala jeho divadelná aj televízna postava Kuba z rovnomennej hry Jozefa Hollého, ku charakteru ktorej sa potom celý život hlásil.
Je autorom niekoľkých kníh, napríklad rybárskych humoresiek Herec na udici a Herec nielen na udici, pre deti napísal rozprávku O rybke Beličke.
Okrem množstva rozhlasových postáv, nahovoril večerníčkových valachov Kubka a Maťka, stvárnil aj učiteľa hudby v detskom televíznom seriáli My sme malí muzikanti.
Text písaný pre televízny magazín TV OKO/TV SVET.