Článok je súčasťou SME Národné, pravidelnej prílohy denníka SME.
Umelecké kvality Jozefa Kronera (1924 – 1998) si dodnes pripomíname vďaka desiatkam filmov a televíznych a rozhlasových inscenácií. Takmer tridsať rokov bol pevnou súčasťou činoherného ansámblu SND.
Do bratislavského angažmánu nastúpil spolu s manželkou, herečkou Teréziou Kronerovou Hurbanovou v roku 1956. Prišli z martinského divadla, kde obaja zastávali pozíciu hereckých protagonistov stvárňujúcich najnáročnejšie úlohy repertoáru.
Kroner tu bol nielen veselým prostáčikom Kubom (1949) v rovnomennej hre, ktorého neskôr zvečnil v televíznom filme (1965), ale aj despotickým panovníkom v titulnej úlohe Verhaerenovej drámy Filip II. (1953) či intrigánom Jagom v Shakespearovej tragédii Othello (1955).
Prestup do Bratislavy preňho síce znamenal nárast ponúk z rozhlasu, televízie a (domáceho i zahraničného) filmu, ale v divadle sa počet i pestrosť úloh mierne znížili.
Bol síce hercom všetkých kľúčových režisérov vtedajšej činohry – Jozefa Budského, Tibora Rakovského, Karola L. Zachara, neskôr aj ich mladšieho kolegu Petra Mikulíka, ale postavy eminentnej podstaty sa tu pravidelne striedali s menšími partmi.
Režiséri si totiž uvedomovali, že Kroner dokáže vybudovať bohatú charakterizačnú klenbu nielen v rozsahom náročných rolách (Galén v Čapkovej Bielej nemoci, 1958; Vang v Brechtovom Dobrom človeku zo Sečuanu, 1962; Samko Uhrík v Bukovčanovom Kým kohút nezaspieva, 1969; Sganarel v Molièrovom Donovi Juanovi, 1972 a iné), ale i plasticky vykresliť drobné žánrové figúrky, ktoré v jeho podaní nadobúdali nadpriemerne presvedčivý človečenský tón.
Kronerovým odborom na javisku SND sa stali drobní hrdinovia a bežní ľudia v pokoji si nažívajúci svoj životný kolobeh. Či už to boli roly komické, dramatické alebo tragikomické, vždy išlo o precízne štúdie ľudského typu, prejavom tak blízkym divákom sediacim v hľadisku.

Majstrovstvo Jozefa Kronera si pripomenieme prostredníctvom večera venovanému tomuto výnimočnému hercovi.
Počas večera, ktorým divákov bude sprevádzať teatrológ Karol Mišovic z Ústavu divadelnej a filmovej vedy CVU SAV, budete môcť vidieť záznam komédie Johanna Nepomuka Nestroya Strach z pekla z roku 1968 v réžii Karola L. Zachara. Okrem Kronera v nej účinkujú aj ďalšie legendy slovenského herectva – Karol Machata, Štefan Kvietik, Oldo Hlaváček, Beta Poničanová, Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová a mnohí ďalší.
Od 13. 3. do konca marca bude v priestoroch SND sprístupnená aj výstava venovaná tvorbe Jozefa Kronera, ktorej redizajn pripravilo SND k 100. výročiu jeho narodenia.