Odysea
Penelopa, manželka hrdinu Odysea, je dodnes symbolom vernej ženy. Kým jej muž dobýjal Tróju a potom sa roky strastiplne vracal do rodnej Itaky, ona čakala a drobnými ľsťami odháňala nápadníkov. Keď sa napokon Odyseus vrátil z ciest, počas ktorých spustošil mestá, pozabíjal mnoho ľudí a splodil niekoľko nemanželských detí, vyvraždil všetkých nápadníkov a s Penelopou spokojne žil až do smrti.
Bol však tento koniec šťastný aj pre Penelopu?
Dávne príbehy, báje a eposy boli po stáročia rozprávané iba z pohľadu mužov a ich činy mali vždy len punc hrdinstva. Ako by príbehy zneli, ak by ich rozprávali tí, ktorí hrdinom náhodou skrížili cestu, alebo tie, ktoré ich nedobrovoľne čakali doma?
Keď najhrávanejší súčasný nemecký dramatik Roland Schimmelpfennig dostal za úlohu prerozprávať najstarší dochovaný európsky epos, rozhodol sa dať hlas práve tým druhým.
Vynikajúcu inscenáciu najmodernejšej Odysey s výborným výkonom Zuzany Fialovej prináša divadlo Ludus. Hráva sa v priestoroch Štúdia L + S.
Aj čitatelia Zamarovského musia dávať pozor
„A Penelopa sa, ako plynú roky, začína stretávať s rozličnými mužmi. Týchto mužov si vyberá podľa toho, aby jej vôbec nepripomínali jej muža Odysea, ale vôbec,“ otvára Schimmelpfennig alternatívnu verziu v príbehu, v ktorom sa Penelopa stretáva s učiteľom svojho syna.
Milujú sa na zadnom sedadle jeho malého auta v horách, kde sa vždy v noci odvezú. A potom, až do rána, jej učiteľ rozpráva príbehy, ktoré vysvetľujú, prečo sa Odyseus stále nemôže vrátiť domov.
„Väčšinou sa tieto príbehy na zadnom sedadle končia tým, že tento vymyslený druh na zúfalej ceste z vojny domov prichádza pri najrozličnejších okolnostiach o život, zatiaľ čo Odyseus väčšinou končí v posteli s bohyňami alebo polobohyňami, aj keď nie dobrovoľne,“ vraví v šialenom tempe Zuzana Fialová, ktorá v inscenácii stvárňuje postavu Penelopy a zároveň rozprávačky. Rozprávanie sa postupne prenáša z jednej účinkujúcej na druhú, dej sa valí ako voda z roztrhnutej priehrady a výhodu majú tí, čo v mladosti poctivo študovali Vojtecha Zamarovského.
Aj tí sa však musia mať na pozore. Títo hrdinovia sú rovnako zradní a zlomyseľní ako bohovia.