SME

Dejiny ako hlavná postava. Peter Pavlac píše o hre Akcia B v Činohre SND

Nie je história bez človeka a žiaden človek nie je mimo dejín.

Martin Huba (Jozef L., Albert L.), Michaela Trokanová (Ester), Daniel Žulčák (Samo) v inscenácii hry P. Pavlaca Akcia B - rozprávanie o mlčaníMartin Huba (Jozef L., Albert L.), Michaela Trokanová (Ester), Daniel Žulčák (Samo) v inscenácii hry P. Pavlaca Akcia B - rozprávanie o mlčaní (Zdroj: Robert Tappert)

Autor je dramatik a dramaturg.

Článok je súčasťou SME Národné, pravidelnej prílohy denníka SME.

Na prvej čítanej skúške hry Akcia B – rozprávanie o mlčaní, vychádzajúcej zo skvelej historickej práce Marianny Oravcovej Akcia B, v Modrom salóne SND som si pri drobnej autorskej spovedi neodpustil poznámku, že som chvíľu nad ponukou spracovať túto komplikovanú historickú „udalosť“ váhal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie však z dôvodu nedostatku drzosti trúfnuť si aj na čosi také, skôr s otázkou pre seba samého: Ide len o moje vlastné vyčerpanie z minimálneho vplyvu umenia na spoločnosť po rokoch spracúvania historických tém alebo skôr o vyhorenie z permanentného tlaku vzopretia sa tejto krajiny otvorenej historickej sebareflexii?

SkryťVypnúť reklamu

Nielen na úrovni doku-materiálu, ale najmä potreby akejsi vzájomnej katarzie, zdieľanej očisty zoči-voči nie práve príjemným pravdám o historických zlyhaniach veľkej časti obyvateľstva tejto krajiny, cyklicky sa opakujúcich v zásadných spoločensko-politických otrasoch. Hanba, ktorá unaví.

Načítavam video...

Keď som sa však na spomínanú skúšku pripravoval, uvedomil som si, že až hĺbkové rešeršovanie a príprava na všetky divadelné hry či dramatizácie dotýkajúce sa historických tém mi umožnili ponoriť sa do jednotlivých období naozaj zodpovedne a až ich rozloženie v čase na čo najmenšie možné jednotky mi pomohlo definitívne porozumieť jednotlivým obdobiam. Mechanizmom, javom, konaniu ich predstaviteľov a možno dokonca občas s istotou nazrieť aj do skutočných motivácií ľudí, ktorí zlyhávali, kolaborovali, šírili zlo a nenávisť.

SkryťVypnúť reklamu

Mal som dokonca to šťastie, že jednotlivé zadania som dostával skoro chronologicky, no v chronológii opačnej. Tak som začal v rokoch deväťdesiatych príbehom Brežnevovej dcéry v rozpadajúcom sa sovietskom impériu (Červená princezná v Divadle Astorka).

Súvisiaci článok V divadle sa vravieva, že mamička a režisér majú vždy pravdu, píše Ján Štrasser Čítajte 

Neskôr prišlo Slovo Válkovo (SND) a ponor do konca osemdesiatych rokov cez postavu geniálneho básnika a zároveň komunistického ministra kultúry, potom skok o dekádu nižšie v adaptácii skvelej knihy Jána Roznera Sedem dní do pohrebu (SKD Martin), následne znovu o čosi hlbšie do minulosti, päťdesiate roky a dramatizácia hlboko osobnej biografie Žo Langerovej Vtedy v Bratislave (Slovenský rozhlas a SKD Martin) a ďalší skok hlbšie – Já, Baťa (MD Zlín) a roky tridsiate, a potom Masaryk/Štefánik (MD Zlín a Divadlo Aréna) a kdesi najhlbšie príbeh o prvej žene Alberta Einsteina (Einsteinova žena – Divadlo Astorka), ktorý sa začínal kdesi na prelome 19. a 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Každá ďalšia odpoveď objavená v minulosti pre prítomnosť otvorila novú otázku pre ďalšie pátranie v ďalšej minulosti.

A tak som podrobne preskúmal 100 rokov dejín cez nevyhnutne hlboké nazretia do histórie očami tých, ktorí v tých obdobiach žili, zaoberajúc sa ich životmi a svedectvami. Ak mi však s každou ďalšou prácou na každom ďalšom texte niečo dochádzalo čoraz viac a viac či skôr sa utvrdzovalo ako pasca na seba samého, bol to fakt, že každá ďalšia odpoveď objavená v minulosti pre prítomnosť otvorila novú otázku pre ďalšie pátranie v ďalšej minulosti.

Už vtedy som zreteľne cítil, že ak neobjavím nejakú novú kvalitu a ďalší zmysel, ktorý dejiny presiahne a vymaní ma z kolotoča klišé typu „jedine v minulosti môžem objaviť odpovede pre všetky prejavy prítomnosti, a teda odkrývať precedensy a chyby, aby sme ich mohli prestať opakovať“ (čo sa ukázalo ako príliš idealistická predstava zmyslu tejto umeleckej disciplíny), teda ak sa neoslobodím z ilúzie presvedčenia, že týmito urputnými ponormi do dejín som aspoň čiastočne prispel ku kultivovaniu našej spoločnosti, potom nastal čas s tým konečne prestať.

SkryťVypnúť reklamu

A prišiel rok 2009, môj desiaty rok v pozícii dramaturga Činohry SND, a presvedčenie, že tou ďalšou kvalitou môže (a musí) byť snaha porozumieť istému zvláštnemu mlčaniu v súvislosti s mnohými otázkami dotýkajúcimi sa udalostí v divadle u vtedy už de facto najstaršej hereckej generácie (D. Jamrich, J. Slezáček, L. Haverl, E. Krížiková, E. Vášáryová, V. Topinková, M. Huba, M. Labuda…).

Príbehy zranení, zlyhaní, osudov bez odpustení, ticha za zradami, smútok, všetko to nevyslovené, zamlčané, ale nepremlčané, „prázdny stred štruktúry“, ako by povedal profesor Marcelli, a hoci je „prázdny“, výrazne determinuje organizáciu pohybu okolo seba, život v mikrosvete divadla dokonale odrážajúci makrosvet našej spoločnosti mimo divadla.

Súvisiaci článok Lukáš Brutovský v Činohre SND pripravuje autorskú hru Odliv: Pri písaní textu nemyslím na réžiu Čítajte 

Vymyslel som teda projekt vychádzajúci z osobných spovedí hercov, viedol som s nimi rozhovory, nahrával ich a veril, hlboko a naivne, že sa mi podarí čosi zásadné, čosi, čo malo presiahnuť istú všeobecnosť historického faktu a dotknúť sa konkrétnosti ľudského prežitku.

SkryťVypnúť reklamu

Mieru mojej naivity však otestoval zlom, keď zásahom nového vedenia SND boli zrušené všetky dramaturgie (nielen v činohre, ale aj v balete i v opere) a ja som zrazu stál pred divadlom ako pred nejakou čudnou mýtickou bytosťou, ktorá sa takejto (ne)historicky ľudskej osobnej katarzii vzoprela, vyškierala sa nám do tvárí a priniesla rozhodnutie nejsť ďalej, nepokračovať a vzdať sa tejto neskromnej ambície.

Neprešli však ani dva roky a vďaka nádhernej práci na knihe Žo Langerovej Vtedy v Bratislave (rozhlasová verzia a neskôr inscenácia v SKD Martin) mi došlo niečo celkom iné, že tá kvalita spočíva v čomsi oveľa menej nápadnom, oveľa menej trúfalom a oveľa menej „erbovom“… Pri práci na dramatizácii som totiž osobne spoznal dve „postavy“ z tejto knihy, Žofiine dcéry (Táňu Langerovú a Zuzku Lonskú), a nasledovala najosobnejšia možná spoločná katarzia cez slzy, ktoré boli i výčitkou, i vďakou zároveň.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by som parafrázoval Tánine slová, rozprávala o zbúraní múrov zabudnutia, ktoré si ako obranu pred bolesťou postavili okolo hrozných zážitkov z päťdesiatych rokov… Videli samy seba na javisku, a hoci všetka tá bolesť nezmizla, zrazu mohla ostať tam. Na javisku. Aspoň kým sa dívali.

Priateľstvo, ktoré mi táto „práca“ priniesla, je z tých najvzácnejších a trvá dodnes. A potom prišiel Já, Baťa v Zlíne a priamy kontakt s potomkami Jana Antonína Baťu, rovnako silný a oslobodzujúci, a potom Slovo Válkovo v SND a rozhovory s Mirkou Vallovou, Válkovou dcérou, a potom ďalšie a ďalšie, intímne, osobné, hlboké…

Nie, nie je história bez človeka a zároveň žiaden človek nie je mimo dejín. Tie nikdy nie sú pozadím, sú do nás vrastené. A tak sa pokus o rozprávanie príbehu tisícov ľudí vyskladaný do jedného jediného (Akcia B – rozprávanie o mlčaní), pokus o prerušenie mlčania, vytvorenie mosta naprieč generáciami môže stať rovnako novým zmyslom a novou kvalitou. Chcem tomu veriť. Fakt je, že bytostná únava je na konci ešte väčšia. A zmysel? Odpoveď je už dávno mimo mňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 277
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 958
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 228
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 556
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 517
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 126
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 720
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 478
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 242
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 111
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 390
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 255
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 419
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 976
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 790
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu