BRATISLAVA. Poslanci urobili ďalší krok k ovládnutiu Fondu na podporu umenia.
Parlamentný výbor pre kultúru a médiá v utorok schválil pozmeňovací návrh Romana Michelka (SNS), ktorý zásadne mení fungovanie Fondu na podporu umenia.
Návrh chce zvýšiť počet členov Rady FPU na trinásť, pričom väčšinu z nich by vymenúvalo ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej.
Členovia rady by zároveň mali väčšie právomoci ako doteraz a priamo by rozhodovali o tom, ktoré kultúrne projekty fond finančne podporí. Odborné komisie by po novom mali iba poradný hlas.
Zástupcovia fondu opätovne na kultúrnom výbore nedostali priestor na vyjadrenie. Návrhu vyčítajú, že "neprimerane koncentruje rozhodovacie právomoci do rúk jedného orgánu fondu" a tiež, že o projektoch nebudú rozhodovať odborníci, ale politickí nominanti.
Podľa opozičnej poslankyne a podpredsedníčky výboru Zory Jaurovej (PS) by prijatím návrhu došlo k politizácii, likvidácii nezávislosti a k úplnej deštrukcii pôvodného zámeru FPU.

Pozmeňujúci návrh zároveň plánuje zvýšiť rozpočet fondu o jedno percento, teda zhruba o 200-tisíc eur. „Je možné, že niektorí nebudú s týmto návrhom spokojní,“ povedal na výbore Michelko a dodal, že pozmeňovací návrh vypracoval po „hlbokej diskusii s časťou kultúrnej obce“. Vynechal však odbornú diskusiu a rokovanie s fondom.
Opozičná poslankyňa Dana Kleinert (PS) vidí v pozmeňovacom návrhu návrat do čias normalizácie a mečiarizmu a za snahou o zásadnú reorganizáciu FPU sú podľa nej najmä osobné pohnútky predsedu výboru Michelka. „Asi preto, že sa vám stala nejaká osobná skrivodlivosť, chcete demontovať celý fond,“ povedala mu na výbore.
Michelko priznal, že viaceré jeho predložené projekty FPU naozaj nepodporil a to, že podľa jeho slov išlo o jeho najlepšie diela, považuje za dôkaz o nekompetentnosti odborných komisií. Zároveň plánuje v pléne parlamentu čítať úryvky z podporených diel.
Podpredsedníčka výboru Zora Jaurová (PS) sa na zasadnutí výboru proti týmto snahám vyhranila.
„Politici nemajú riešiť umeleckú a estetickú stránku projektov. Máme riešiť systémové problémy.“ Spolu s koaličným poslancom Romanom Malatincom (Hlas) aj Jaurová volala najmä po konsenze a hlbšej diskusii o fungovaní fondu.
Malatinec vidí ako jeho najväčší problém nefungujúci odvolací mechanizmus proti rozhodnutiam odborných komisií. Jaurová priamo na zasadnutí podala návrh, aby tento problém vyriešili jednoduchou novelou.
Aktuálny Michelkov pozmeňujúci návrh pritom nerieši množstvo praktických problémov, ktoré by prijatím nastali. Platiť by pritom mal už od 1. júna.
„Plánovaná účinnosť od 1. júna 2024 nie je vykonateľná bez niekoľkomesačnej paralýzy činnosti fondu,“ uvádza fond medzi hlavnými námietkami a upozorňuje na to, že zmeny povedú k zásadnému oddialeniu poskytovania dotácií v tomto roku. Poslancov koalície vyzýva na diskusiu.
Návrh zákona aj so schváleným pozmeňujúcim návrhom bude prerokovaný na najbližšej schôdzi parlamentu.