Chýbanie
od 11. apríla v kinách
Ján Mančuška patril k popredným československým výtvarníkom, ktorý vystavoval aj v prestížnych svetových galériách typu Centre Pompidou či MoMA. Zomrel však v mladom veku, nemal ani štyridsať. Režisér Štěpán Pech sa s ním osobne poznal a dokonca mu robil niekoľko rokov asistenta. Hovorí, že v DNA jeho filmu Chýbanie je snaha vzdorovať skutočnosti, že Mančuška už nie je. Snaha znovu inscenovať, aktualizovať jeho dielo a sprítomniť ho. Napokon sa pre neho stal film cestou k prijatiu jeho smrti. A divákom na tejto ceste predstavuje osobnosť, ktorá si zaslúži pozornosť.
Týždeň slovenského filmu
do 21. apríla v Kine Lumière v Bratislave
Prehliadka slovenskej kinematografie zameraná najmä na tvorbu uplynulého roku sa začala už 15. apríla, ale potrvá až do pondelka 21. Dovtedy si diváci budú môcť pozrieť ešte veľa domácich snímok, od Jakubiskovej Perinbaby a dvoch svetov cez dobovú Slúžku až po ukrajinsky ladenú Svetloplachosť. V programe je takisto kolekcia krátkych filmov.

Ryszard Horowitz: Fotokompozície
od 17. apríla do 5. mája v Galérii Umelka v Bratislave
Ryszard Horowitz je poľský fotograf žijúci v New Yorku, ktorý pri svojej tvorbe rád využíva možnosti počítačov. Odborníci v súvislosti s jeho dielami často hovoria o surrealistických víziách, ale on neraz oponuje s tým, že len interpretuje to, čo vidí a s čím sa stretáva.

Biela pani z Abú Zabí
19. apríla v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave
Po projekte Odrežem ti hlavu! pokračuje Divadlo P. O. Hviezdoslava v sérii inscenovaných čítaní titulom Biela pani z Abú Zabí. Tentoraz sa stali témou vyhlásenia ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a jej kolegov. V postave Bielej panej sa divákom predstaví herečka Annamária Janeková. Michal Spišák stvárni ministerských pracovníkov, ktorí jej sekundujú. Réžie projektu sa ujala riaditeľka DPOH Valeria Schulczová. „DPOH sa hlási k otvorenej kultúre. K tradícii multikultúrnej Bratislavy. Len skutočné zmiešavanie je hodnotou, obohatením. Len porozumenie vedie k tolerancii. Inakosť je dar, nie prekážka. A už vôbec nemá byť trestom,“ reaguje Schulczová na vyjadrenia Šimkovičovej o slovenskosti kultúry. „Bielu paniu z Abú Zabí inscenujeme i ako prejav solidarity so všetkými inštitúciami, ktoré sú zriaďované ministerstvom kultúry. Sú pod priamym vplyvom a nie vždy majú odvahu hovoriť nahlas, ohradiť sa. Je dôležité ukázať, že nám záleží na ich osude,“ dodáva riaditeľka DPOH.

Romulus Veľký
od 19. apríla v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove
Sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo? Podobnými otázkami sa zaoberá inscenácia hry Romulus Veľký od Friedricha Dürrenmatta. S umeleckým súborom DAD ju režijne pripravil hosťujúci Jakub Nvota. V hereckom obsadení figurujú napríklad Jevgenij Libezňuk, Zuzana Kovalčíková, Jozef Tkáč, Vladimír Roháč, Ľubomír Mindoš či Jozef Pantlikáš. Scéna a kostýmy sú dielom Toma Cillera.

Výstava Mucha – Drnek – Epopej / Originál z originálu
od 19. apríla do 19. mája vo Východoslovenskej galérii v Košiciach
Dvadsať veľkoformátových plátien tvorí dielo Alfonsa Muchu Slovanská epopeja. Na výstave sa predstavia jednotlivé detaily cyklu prostredníctvom fotografií Jana Williama Drneka, ktorý spolu s tímom spolupracovníkov stál za digitalizáciou Muchovho diela a vytvoril o ňom knihu.
