BRATISLAVA. Hromadný odchod avizujú členovia a členky odborných komisií Fondu na podporu umenia (FPU) v prípade, že parlament schváli návrh zákona o FPU z dielne Romana Michelka (SNS), ktorým radikálne mení kompetencie vo fonde.
Vyše 130 odborníkov, teda takmer polovica členstva komisií, v stredu podvečer odoslala do Národnej rady svoje vyhlásenie, v ktorom vyjadrujú nesúhlas s plánovanými zmenami.
„Odmietame robiť odborné alibi rozhodnutiam Rady a akceptovať úlohu bezmocného komparzu,“ stojí vo vyhlásení.
Michelkov návrh odborníkom a odborníčkam v jednotlivých komisiách totiž odoberá rozhodovaciu kompetenciu a dáva im iba poradný hlas.
O tom, ktoré kultúrne projekty budú realizované, by po novom mala rozhodnúť trinásťčlenná Rada FPU. Až osem členov pritom bez návrhu, teda bez potreby odbornej kompetentnosti, vymenuje ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (SNS). Podľa opozície a odborníkov ide v podstate o zoštátnenie fondu.

V utorok návrh schválili poslanci na parlamentnom kultúrnom výbore, čím urobili ďalší krok k ovládnutiu FPU.
„Je to dvojsečná zbraň, ktorá sa s ďalšou vládou môže obrátiť proti žiadateľom a žiadateľkám z okruhu poslanca Michelka, pre ktorých sa podľa vlastných slov snaží nastoliť spravodlivosť,“ vravia odborníci a dodávajú, že tento návrh odmietajú aj z principiálnych dôvodov.
„Pozmeňujúci návrh poslanca Michelka je pre nás neakceptovateľný a nezlučiteľný s naším ďalším pôsobením v odborných komisiách FPU,“ píšu vo vyhlásení.
Ak návrh zákona v tomto znení prejde, odmietajú pokračovať vo vykonávaní svojich funkcií. To s najväčšou pravdepodobnosťou povedie ku kolapsu FPU, keďže odíde takmer polovica členov a členiek komisií, ktoré by mali priebežne zasadať a rozhodovať o aktuálnych žiadostiach.
Denník SME oslovil viacerých členov a viaceré členky odborných komisií, ktorí vysvetľujú, ako doteraz fungovalo odborné rozhodovanie, koľko času ním stovky ľudí trávia a či je možné, aby celú agendu po novom vykonávalo iba trinásť ľudí.