BRATISLAVA. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) si v pondelok predvolala riaditeľku Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandru Kusú, aby vysvetlila podujatie na Bienále v Benátkach.
Šimkovičová sa už pred niekoľkými dňami hanlivo vyjadrila o slovenskej expozícii Ota Hudeca. Súčasťou jej minulotýždňového otvorenia bol totiž aj protest a verejné vyhlásenie, ktoré kritizovalo postupy ministerstva kultúry.
„Robila sa tam taká-nejaká protislovenská aktivita, tak pevne verím, že pani riaditeľka nám povie viac k tomuto. Vyčlenilo sa na to 200-tisíc eur, ktoré sa majú čerpať od apríla do novembra tohto roka. Takže, ak tam bola porušená ústava, zrejme sa nedočerpajú tieto financie, aby sme predišli iným protislovenským aktivitám,“ povedala Šimkovičová v pondelok počas kontrolného dňa premiéra Roberta Fica na ministerstve kultúry.

Kusá: Náklady sú primerané
Minulý týždeň sa konala slávnostná inaugurácia na 60. benátskom Bienále v pavilóne Českej a Slovenskej republiky. Slovensko má prezentáciu na tomto prestížnom podujatí po siedmich rokoch. Projekt Ota Hudeca, ktorého hlavnou témou je záchrana stromov ohrozených odlesňovaním a klimatickými zmenami, spoluorganizovala SNG od leta minulého roku v súčinnosti s rezortom kultúry. Na podujatie vyčlenilo ministerstvo 200-tisíc eur.
Rozpočet projektu, ktorý si Šimkovičová nechala od Kusej vysvetliť, je podľa šéfky SNG primeraný. "Ak náklady porovnáme s českou stranou, tak dokonca nižší, ak s ostatnými prezentáciami tak výrazne poddimenzovaný," znie v oficiálnom stanovisku SNG.
Kusá tiež uvádza, že na pondelkovom osobnom stretnutí na ministerstve kultúry sa "podrobnejšie venovali organizácii štátnej reprezentácie v pavilóne Českej a Slovenskej republiky, a to vrátane skladby rozpočtu na vytvorenie expozície a jej prevádzku, ako aj rozdeleniu jednotlivých zodpovedností pri priebehu slávnostnej inaugurácie spoločného pavilónu." Ako uviedla, dotkli sa aj problematiky rekonštrukcie pavilónu a spôsobu prípravy budúcich projektov.

Kolektívne dielo o súdržnosti
Medzinárodne rešpektovaný umelec Oto Hudec sa predstavuje v Benátkach rozmernou nástennou maľbou a sériou performancií so silným environmentálnym posolstvom.
O projekte Ota Hudeca
Stromy namaľoval Oto Hudec priamo na fasádu pavilónu.
Nástennú maľbu sprevádza inštalácia lode s plastikou šišky borovice limbovej, na Slovensku pôvodného, avšak ohrozeného druhu.
Príbehy Plávajúceho arboréta prebásnila Juliana Sokolová.
Boli naspievané do zvukovej skladby Piesne pre planetárnu artikuláciu, ktorú skomponoval Fero Király.
Choreografiu predstavenia pripravila Petra Fornayová a kostýmy vytvorila Michaela Bednárová.
Do projektu Floating Arboretum sa môže zapojiť každý prostredníctvom stránky floatingarboretum.sng.sk, kde môže nominovať na záchranu podľa vlastného výberu akýkoľvek konkrétny strom s pohnutým osudom.
Zdroj: SNG
"Náš projekt Floating Arboretum je venovaný ľuďom, ktorí sa postavili proti moci, aby chránili stromy a lesy pred ich zničením. V čase, keď sme toto kolektívne dielo pre benátske Bienále tvorili, sme na Slovensku boli konfrontovaní s krokmi smerujúcimi k oslabeniu demokratických inštitúcií a ich nezávislosti aktuálnou politickou mocou - v dôležitej miere v oblasti kultúry a životného prostredia," píšu v spoločnom vyhlásení členovia tímu projektu.
Práve verejné vyhlásenie tvorcov, ktoré bolo spolu s protestom súčasťou vernisáže, pobúrilo ministerku Šimkovičovú. Na kartónoch mali napísané: "Ministerstvo kultúry nás nereprezentuje."
Šimkovičová sa k projektu vyjadrila už po jeho otvorení na sociálnej sieti: "Vyzývam predstaviteľov liberálno-progresívneho spektra a špeciálne moju predchodkyňu Silviu Hroncovú, aby prestali robiť hanbu slovenskej kultúre." Slovenský projekt v Benátkach nazvala "pochybnou prezentáciou umenia".
Kurátorkou výstavy je Lýdia Pribišová z niekdajšieho Kunsthalle, ktoré sa v januári ministerstvo kultúry rozhodlo presunúť pod SNG, čím sa zrušilo jeho fungovanie. Tím tvorcov projektu vo vyhlásení kritizuje aj ďalšie kroky rezortu kultúry, ako napríklad navrhované zákony o verejnoprávnej RTVS a Fonde na podporu umenia, ktoré by "fakticky zlikvidovali nestrannosť a profesionalitu vo verejnoprávnom vysielaní a rozhodovaní o financovaní kultúry". Spomínajú aj zrušenú Kunsthalle Bratislava či riaditeľov viacerých kultúrnych inštitúcií, odvolaných bez udania dôvodu. "Rovnaké stratégie sa uplatňujú aj v oblasti životného prostredia," zdôrazňujú. Súčasne vyzvali medzinárodnú kultúrnu a umeleckú verejnosť, aby sledovala aktuálnu situáciu na Slovensku.

Floating Arboretum pracuje s príbehmi, ktoré rozprávajú o spoločnom úsilí, pri ktorom zjednotená komunita aktivistov zabránila odlesňovaniu, výrubu a ničeniu stromov. Autor sám je aktivistom a aktívne sa zúčastnil na viacerých protestných akciách, uvádza SNG.
Domácu kultúrnu komunitu podľa Ota Hudeca práve teraz čakajú ťažké časy. "Ale keď vidím túto obetavosť, vytrvalosť a solidaritu medzi kultúrnymi pracovníkmi a pracovníčkami - ako som to pozoroval prostredníctvom tohto projektu a počas týchto čias -, stále mám nádej," napísal na sociálnej sieti.
Olympiáda sveta umenia
História pavilónu Česka a Slovenska v Benátkach siaha až do obdobia vzniku prvej Československej republiky. Navrhol ho architekt Otakar Novotný v roku 1926, cítiť v ňom silný vplyv kubizmu a európskeho funkcionalizmu. Bol dokončený a slávnostne otvorený pri príležitosti 15. benátskeho Bienále. Je umiestnený vo výbornej lokalite - na jednej z dvoch hlavných os parku Giardini.
Účasť na Bienále je prestížnou udalosťou označovanou ako "olympiáda sveta umenia". Keďže o pavilón sa delia Slovenská s Česká republika, funguje na princípe striedania. Každý ročník vystavuje iná krajina. Tento rok je jedinečný v tom, že vystavujú obe krajiny naraz. Naposledy za Slovensko vystavovala Jana Želibská v roku 2017 s multimediálnou inštaláciou s názvom Swan Song Now/Labutia pieseň teraz.
Pavilón Českej a Slovenskej republiky a projekt Ota Hudeca v jeho exteriéri môžu návštevníci vidieť počas trvania benátskeho bienále do 24. novembra 2024.