BRATISLAVA. Hudobný festival, ktorý nemá headlinera. Aj taký je Sharpe, ktorý ponúka scénu novým talentom a objavom, aby odprezentovali svoju tvorbu. Na tri dni sa tak z bratislavskej Novej Cvernovky stáva miesto, kde sa okrem fanúšikov novej hudby stretávajú aj vydavatelia, producenti, promotéri či organizátori festivalov. Nielen zo Slovenska.
Od 25. do 27. apríla zaznie na Sharpe všetko od art popu cez indie, shoegaze, disco, folk, blues, hip-hop, prog rock, nu-jazz, R&B, post-punk, klasickú hudbu, black metal až po tribalistický industrial techno či gabber.

Za obzory toho, čo v hudbe poznáme
Festival Sharpe
- Sharpe vznikol v roku 2018 a je hudobný showcase festival a medzinárodná konferencia, koná sa v bratislavskej Novej Cvernovke.
- Šiesty ročník festivalu predstaví viacero mien zo zahraničnej scény: napríklad britského umelca SWARMM, energické, škótske zoskupenie DOSS, či španielske duo Los Sara Fontan.
- V rámci slovenskej scény sa predstaví napríklad R&B a popová speváčka Erika Rein, hudobníčka Kriss Krimm či zoskupenie alternatívnych raperov, ktorí spoločne vystúpia pod menom Kill Your Rap Idols.
- Na konferencii otvoria témy ako generačná diverzifikácia publika či rola umelcov a kultúrnych pracovníkov v súčasnom socio-politickom dianí na Slovensku a vo svete.
- Sharpe privíta viac ako sto umelcov a rečníkov z 24 krajín v trojdňovom programe.
- Festival bol minulý rok zaradený do užšieho výberu na ocenenie European Festival Awards 2023 v kategórii Najlepší malý festival.
- Sharpe sa koná od 25. do 27. apríla.
Oproti prvému ročníku v roku 2018, keď bol Sharpe dvojdňový, s dvadsiatimi štyrmi účastníkmi a účastníčkami, je dnes festival väčší, má šesťdesiattri interpretov a interpretiek. „Zvýšila sa aj naša relevancia v Európe. Tento rok sa nám prihlásilo 1300 umelcov, čo je rekord,“ hovorí organizátor festivalu Michal Berezňák.
„Začali sa ozývať umelci z Ameriky, z Austrálie. Presah festivalu nabral úplne inú úroveň, prekročili sme kontinent. Keď som bol minulý rok v decembri v Mexiku, stretol som človeka, ktorý o nás vedel.“
Do Bratislavy chodí na festival sto až stopäťdesiat zahraničných profesionálov. Kapely tak neprídu len odohrať koncert a užiť si ho s publikom, majú najmä šancu nadviazať kontakty a posunúť sa v kariére.
Festival je však otvorený aj verejnosti. Toho sa organizátori najskôr báli, keďže nelákali na známe mená.
Berezňák ale hovorí, že ich návštevníci oceňujú práve to, že idú za obzory toho, čo v hudbe dovtedy poznali.
„Darí sa nám vyskladať program tak, že si to svoje nájdu fanúšikovia každého žánru. Pohybujeme sa na spektre od tej najtvrdšej hudby cez tú najviac melancholickú až po experimentálne veci, indie, techno, gitarovky. Ponúka to potom človeku komplexný zážitok,“ konštatuje Berezňák.
Prijatie slovenskou scénou
Sharpe sa objavil minulý rok v úzkom zozname cien European Festival Awards v kategórii Najlepší malý festival. V rovnakom roku bol na cenu nominovaný aj festival Pohoda, ktorý zvíťazil v kategórii Najlepší stredne veľký festival.
"Viackrát sme v tíme rozoberali, čím to môže byť. Určite to je aj unikátnym priestorom Novej Cvernovky, v rámci ktorého dokážeme postaviť sedem pódií, ktoré sa zvukovo nebijú,“ myslí si Berezňák.
On sám však považuje za najväčší úspech prijatie slovenskou scénou. Vidí, že na festival prichádzajú ľudia z hudobnej brandže, ktorí na festivale nevystupujú, no aj tak ho navštívia.

Rôznorodosť a pestrosť
V skladbe programu sa organizátori snažia, aby bola polovica prezentovaných zo Slovenska. Od začiatku totiž chceli, aby festival slúžil ako platforma na prezentáciu domácej hudby. Ďalších päťdesiat percent tvoria hostia a hostky zo zahraničia.
Berezňák rieši dramaturgiu spolu s Tatianou Lehockou. Tá získala tento rok špeciálnu cenu za prínos do hudby Radio Head Awards.
Spoločne navštevujú zahraničné podujatia, sledujú kapely naživo a diskutujú, čo sa im páčilo. Snažia sa ísť aj po žánroch, ktoré sú od ich osobného vkusu najďalej. Chcú totiž, aby bol festival vyvážený. A tak, hoci Berezňák nie je fanúšikom tvrdej hudby, chce, aby bola v programe zastúpená. Festival by mal byť totiž rôznorodý, pestrý, hravý.

Spojenie slovenských alternatívnych raperov
Berezňák sa teší napríklad na zoskupenie DOSS. "Ide o autorský projekt jedného Škóta, z ktorého sa stalo duo, a teraz sú traja. Je to taký postpunk spojený so živými bicími. Ide o surovú energiu priamo z pódia,“ opisuje.
V prvý deň festivalu vystúpi aj netradičné spojenie slovenských alternatívnych raperov, ktorí sa nazvali Kill Your Rap Idols. „Všetci sa predstavia na jednom pódiu, čo je jedinečný zážitok, keďže je to vytvorené práve pre Sharpe. Premiéru na festivale má aj Kriss Krimm, čo je projekt speváčky a klaviristky Kristíny Smetanovej."
Šiesty ročník Sharpu privíta aj šéfdramaturga rádia KEXP zo Seattlu Kevina Cola, ktorý príde na Slovensko prvýkrát. Rádio je známe svojou sériou Live on KEXP, kde vystúpili rôzne áčkové kapely. Cole ich uvádza a je zároveň moderátorom rádia.
Ďalším silným menom je Michail Stangl, ktorý uvádza projekt Boiler Room. Je aj aktuálnym kurátorom CTM festivalu, ktorý združuje klubovú experimentálnu hudbu. Obaja vystúpia na konferencii Sharpu.

Kultúra vie byť silná
Diskutovať sa na festivalovej pôde bude aj o tom, akým spôsobom môže politická garnitúra ovplyvňovať dianie v kultúre. Zúčastnia sa na nej poľský promotér Michal Hajduk, gruzínska aktivistka a DJ-ka Ana Marjanidze z klubu Bassiani a šéf festivalu Pohoda Michal Kaščák.
Politická situácia, predovšetkým zmeny v kultúrnych inštitúciách, sa dotýkajú aj festivalu Sharpe. Ich financovanie totiž sčasti závisí od Fondu na podporu umenia, o ktorého budúcnosti rozhodne schválenie či neschválenie novely zákona z dielne Romana Michelka z SNS.
„Neviem aktuálne povedať, akým spôsobom sa bude vyvíjať téma FPU. Ak prejde zákon v parlamente, nikto z kultúrnej obce si nemôže byť ničím istý," myslí si Berezňák.
Verí však tomu, že kultúra vie byť silná aj počas kritických časov. „Dúfam, že nás to nejakým spôsobom scelí. Vidím to aj u nás v tíme, uvedomujeme si aktuálnu situáciu, o to viac to u nás podčiarkuje zmysel festivalu, keď sa snažíme prevalcovať ten marazmus okolo,“ konštatuje.