Luxusné obedy, nesmierne bohatstvo, elitné večierky, alkohol, New York a prebdené noci. Vitajte v príbehu uznávaného spisovateľa Trumana Capoteho, ktorý bol kedysi najbližším spoločníkom žien newyorskej smotánky. Svoje „labute“, ako ich nazýval, však zradil, a tak spadol z výslnia, na ktoré sa mu už nikdy nepodarilo dostať naspäť.
Hollander sa stratil, prichádza Capote
Filmová séria Zlá krv: Capote vs. Labute je nakrútená podľa knižného bestselleru, ktorý napísal Laurence Leamer - Capoteho ženy: Skutočný príbeh lásky, zrady a labutej piesne pre jednu éru.
Truman Capote bol americký spisovateľ, scenárista, dramatik a herec, ktorý sa narodil v roku 1924. Jeho romány sú už dnes klasikou, ako napríklad Raňajky u Tiffanyho, ktorý je známy predovšetkým jeho filmovým prevedením s ikonickou Audrey Hepburnovou.
Zlá krv: Capote vs. Labute
- Pôvodný názov: Feud: Capote vs The Swans.
- USA, 2024.
- Réžia: Gus Van Sant, Jennifer Lynch, Max Winkler.
- Predloha: Laurence Leamer.
- Scenár: Jon Robin Baitz.
- Kamera: Jason McCormick.
- Hudba: Julia Newman, Thomas Newman.
- Hrajú: Tom Hollander, Naomi Watts, Diane Lane, Chloë Sevigny, Calista Flockhart a Demi Moore a ďalší.
- Osem hodinových častí je dostupných na Disney+.
Preslávila ho však najmä kniha Chladnokrvne, v ktorej písal o skutočnom prípade štvornásobnej vraždy. Po jej vydaní v roku 1966 sa dostal medzi americkú smotánku, kde stretol svoje priateľky, takzvané labute. Tie ho sprevádzali na večierkoch, podujatiach v New Yorku, obedoch či jeho cestách. Medzi labuťami boli Lee Radziwill, sestra Jackie Kennedyovej Onassisovej, Barbara „Babe“ Paley, Nancy „Slim“ Keith, Ann Woodward či C.Z. Guest.
Capote bol charakteristický svojím vystupovaním, nekonvenčným štýlom, záľubou v pití, drogách a kontaktmi, ktoré tvorili osobnosti zo spisovateľského, magnátskeho či celebritného sveta. Bol malicherný, no zároveň charizmatický, plný dôvtipu, no aj manipulatívny.
V seriáli ho hrá Tom Hollander, a podarilo sa mu stvárniť aj spisovateľov typický vysoko-ladený hlas či gestikuláciu. Práve Hollanderovi možno vďačiť za úroveň seriálu. Herca však na obrazovke nehľadajte: na scéne je len Capote.
Výkonný producent Ryan Murphy sa aj pri labutiach postaral o silnú zostavu hereckých hviezd. Demi Moore, Naomi Watts, Diane Lane, Calista Flockhart a Chloë Sevigny bravúrne stelesňujú newyorskú smotánku, ženy, ktoré majú v sebe pôvab, lesk vtedajšej vyššej vrstvy, zmysel pre štýl a noblesu, chladnokrvnosť, no aj empatiu.

Vypočuté modlitby
Zo svojho spoločenského života zbieral Capote postrehy pre knihu Vypočuté modlitby, magazín Esquire v rokoch 1975 a 1976 publikoval štyri kapitoly tohto nedokončeného románu.
Prvá s názvom Mojave bola publikovaná ako poviedka a spoločnosť ju prijala priaznivo, no druhý príspevok La Côte Basque 1965 je považovaný za začiatok Capoteho spoločenskej samovraždy.
Práve ňou sa Capote odcudzil od svojich labutí, priateliek. Zradil ich dôveru, pretože ich intímne spovede zneužil pre svoj literárny text. Roztrhol ich vrece s tajomstvami a so špinavou bielizňou: od mimomanželských pomerov cez klebety o kráľovskej rodine či konštatovanie, že Jackie Kennedy Onassis je „prehnaná a nerafinovaná“. A obvinil jednu zo svojich priateliek Ann Woodwardovú, že zabila svojho manžela.
Chyrovalo sa, že Capote predčasne varoval Woodwardovú pred vydaním a v dôsledku toho sa zabila kyanidom. Viaceré ženy s ním odmietali hovoriť, on medzi tým čoraz viac prepadal alkoholu a drogám. Vraj nepredpokladal, že by mohla prísť až takáto silná spätná väzba. Podľa neho boli totiž mnohé knihy postavené na klebetách, a tak v tom nevidel veľký problém.

Iný príbeh, akoby človek čakal
„V Côte Basque som ich šetril. Vraj som sa ich dotkol. Naozaj? Teraz je to omnoho horšie. Bol som láskavý. No vážne. Keď pomyslím, čím som si musel prejsť, keď ma ignorovali, akoby som bol nejaký psík, ktorý má poslúchať,“ hovorí v seriáli Capote.
Ak diváci očakávajú zvraty, bolestivé zrady, neodpustiteľné činy a pomstu či záchvevy newyorskej spoločnosti, príliš sa ich nedočkajú. Príbeh je chladný, moralistický a zdvíha varovný prst nad životmi protagonistov, hlavne nad Capotem.
Ide o komplikovaný a komplexný príbeh, kde už vopred treba vedieť aspoň niečo o pozadí newyorskej elity, no lepšie by v seriáli fungovalo jednoduché, plynulé rozprávanie bez časových skokov. Životy samotných žien by stáli za jednotlivé, samostatné dokumenty, no ich príbehy nikdy nie sú úplne rozvinuté.
Za to sledujeme Capoteho boj so závislosťami, jeho balansovanie medzi životom a smrťou, medzi vzťahmi a tým, čo je fantázia a čo realita.
V jeho predstavách vidíme aj Capoteho matku v predvedení Jessicy Langovej (ktorá je Murphyho obľúbenkyňa už od čias American Horror Story). Veľký priestor z labutí dostáva Babe, ktorú hrala Naomi Watts. Tá mala s Capotom najbližší vzťah, a preto ju zrada veľmi bolí, no je mu ochotná odpustiť. Za to Slim v podaní Diane Lanovej chce pomstu a vyhnať Capoteho na okraj spoločnosti.

Prečo im tak hovoríš?
Sérii však chýba napätie a viac ako konflikt medzi Capotem a jeho labuťami, predstavuje predovšetkým spisovateľa. Zaujímavé sú časti, v ktorých píše a otvára sa tak veľká otázka, ktorá divákov zaujíma: Čo sa stalo s rukopisom Vypočutých modlitieb? Nikdy sa nenašiel, no dopísal ho?
To sa nedozvieme. Zároveň sa naskytujú ďalšie otázky. Využíval Capote svoje priateľky len ako zdroj informácií a inšpirácií pre svoje písanie? Má divák s Capotem súcitiť? A súcití on sám so svojimi labuťami alebo nimi len pohŕda?
„Prečo im (labutiam) tak hovoríš?“ pýta sa Capoteho jeho milenec John O’Shea.„Pretože to sú labute. Nad vodou sú krásne a elegantné. Sú úchvatné a výnimočné, a ladne plávajú jazerami vyššej triedy. Ale Boh im nadelil až mnoho strastí. Pod priezračnou vodnou hladinou musia nožičkami kopať dvakrát rýchlejšie a usilovnejšie než obyčajné kačky, aby zostali nad vodou. Toto veľké bremeno nezvládnu všetky,“ vysvetlí mu Capote predtým, než im O’Shea predstaví.
Labute a príbeh plávajú však opatrne, s niekoľkými dobrými dialógmi. Nedozvieme sa, či sa škandál newyorskej smotánky dostal za priestory reštaurácií, kde sa stretávali labute, a či mal ozajstný spoločenský dosah.
Treba sa pripraviť, že osemhodinový seriál je predovšetkým životopisnou snímkou, ktorá sa sústreďuje hlavne na Capoteho v určitých častiach jeho života a jeho labutí.
Azda by príbeh viac fungoval ako celovečerný film, pretože v seriálovom podaní je rozťahaný a pre diváka je ťažké naladiť sa tak aj na vlnu konania postáv.