"V súčasnosti, keď je svet rozdelený a všetci sa snažíme nájsť spoločnú reč, to môže byť opäť hudba, ktorá nás spojí," hovorí o dnešnom význame Eurovízie šéf rádia Slovensko ROMAN BOMBOŠ, ktorý súťaž komentoval.
"Slúži na zábavu, no búra aj predsudky a upozorňuje na aktuálne problémy a na to, nad čím rozmýšľa súčasná generácia. Môžeme to vidieť v posledných ročníkoch. Darilo sa Ukrajine, teraz je favoritom švajčiarsky umelec, ktorý spieva o inakosti," vysvetľuje.
Najdlhšie trvajúca medzinárodná televízna hudobná súťaž je tretím najsledovanejším televíznym podujatím na svete po olympiáde a majstrovstvách sveta vo futbale. Jej finále bude v sobotu v Malmö.
Slovensko sa naposledy zúčastnilo v roku 2012. "Je to naozaj finančne nákladná záležitosť. V RTVS sa to aj zvažovalo. Úzus bol, že sa budeme radšej dlhodobo venovať domácej tvorbe, než investovať do jednorazovej akcie," hovorí.
"Tiež sme stratili chuť a motiváciu, keď sa nám štyrikrát po sebe nepodarilo postúpiť do finále. V roku 2009 sme prišli ako nováčik a čakali sme, že zo semifinále postúpime do finále. No nestalo sa tak a došlo aj k menšej frustrácii."
"Uvidíme, čo bude s RTVS, akým spôsobom sa bude profilovať. Záleží aj na tom, či bude ochota a chuť na prezentovanie sa takýmto spôsobom. Na druhej strane, nemáme v televízii toľko veľkých projektov, kde by sme sa mohli stať globálnym hráčom. Ak chceme prostredníctvom verejnoprávneho okruhu ukázať globálne veci, Eurovízia by mohla byť pekným príkladom," myslí si.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako sa Eurovízia zmenila od svojho začiatku,
- Ako Slovensko vnímali na súťaži,
- Prečo sa nezúčastňujeme,
- Aký bol náš najväčší úspech,
- Čo stojí za neúspechom Slovenska na súťaži,
- Prečo sa Českej republike na súťaži darí,
- O čom je dnes Eurovízia,
- Či sa šou darí zjednocovať,
- Ako sa v súťaži prejavuje politika,
- Čo je cestou k úspechu v Eurovízii a čo vie zaujať,
- Prečo je súťaž populárna,
- Či aké hranice Eurovízia prekonáva.
Eurovízia vznikla v 50. rokoch minulého storočia, svet bol po druhej svetovej vojne rozdelený a táto hudobná súťaž mala oslavovať mier a spájať. Darí sa jej zjednocovať aj dnes?
V súčasnosti, keď je svet tiež rozdelený a všetci sa snažíme nájsť spoločnú reč, to môže byť opäť hudba, ktorá nás spojí. Spievať pesničky si totiž môžeme aj bez toho, aby sme rozumeli reči iného národa. Myslím si, že je krásne spoznať hoci nášho suseda cez hudbu.
Eurovíziu posledné roky poznačil najmä konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom, v januári sa začali ozývať kritické hlasy, aby tento rok Izrael radšej nevystupoval. Jeho účasť dokonca vyvolala protesty v Malmö, kde sa Eurovízia tentoraz koná. Je v poriadku, že sa Izrael predstaví?
Eurovíziu sleduje celý svet, je teda logické, že ľudia zaujmú postoj a stanovisko. Je to presne ako s bojkotom olympiády, keď športovci trénujú, pripravujú sa, no potom to vyjde navnivoč. Je to však škoda, pretože hudba by mala v prvom rade spájať, a nie rozdeľovať.

Hovorí sa, že hudba vie prekonávať rôzne bariéry. Čo sa teda podarilo Eurovízii?
Eurovízia slúži na zábavu, no búra aj predsudky a upozorňuje na aktuálne problémy a na to, nad čím rozmýšľa súčasná generácia.
Môžeme to vidieť v posledných ročníkoch. Darilo sa Ukrajine, teraz je favoritom švajčiarsky umelec, ktorý spieva o inakosti.
Často sa však zdá, akoby bola Eurovízia už len veľkou vizuálnou šou.
Je to trend na celom svete. Skôr sa vás niekto spýta na to, či ste videli videoklip, ako na to, či ste počuli novú pesničku. Vizualizácia a okorenený, extrémny prejav či text pesničky sú naozaj trošku hyperbolizované.