Atentát na premiéra Roberta Fica bol zlomovým momentom aj pre politickú satiru. V podcaste Piatoček sa jeho autori a autorky rozhodli minulý týždeň nevydať ani vtipný, ani satirický diel. „Prišlo nám to nevhodné a necítili sme sa na to vytvoriť niečo humorné. Bolo nám totiž z tohto útoku zle a smutno,“ hovorí moderátor podcastu ADAM BLAŠKO.
Myslí si však, že nemožno prestať hľadať momenty, na ktorých sa spoločne zasmejeme. Je presvedčený, že aj komici a komičky prispievajú k zmiereniu v spoločnosti. „Tým, že vtipne poukazujú na to, čo je nesprávne, a smejú sa z toho, dávajú najavo, akú spoločnosť chceme,“ konštatuje Blaško.
Hovorí, že aj samotní politici využívajú humor, no sami nechcú byť smiešni či na posmech. Aj preto líder SNS Andrej Danko začal ťaženie proti populárnej satirickej stránke Zomri, kde sa často vyskytovali vtipy o ňom.
„Je pochopiteľné, že SNS prekáža, ako si z nich niekto robí posmechy. Nie je to nikomu príjemné, no na druhej strane, môžu skoncovať s robením hlúpych vecí a nikto sa im nebude smiať,“ hovorí Blaško s tým, že ak nechcú, aby sa o nich objavovali vtipy, nemali by byť na smiech.
V rozhovore sa dočítate:
- ako vníma snahy SNS o zrušenie satirickej stránky Zomri,
- prečo politici útočia na politickú satiru práve teraz,
- či dostáva vyhrážky od ľudí alebo politikov,
- ako sa zmenila politická satira po atentáte na premiéra a či sa zmení,
- ako po atentáte vníma svoju prácu,
- aké sú hranice politickej satiry,
- či sa vraciame v čase,
- v čom je tvorba satiry iná dnes ako v minulosti,
- čo by sa muselo stať, aby nevznikala satira.
Po atentáte na premiéra Roberta Fica začali poslanci SNS na čele s Andrejom Dankom hovoriť o ukončení fungovania stránky Zomri v jej súčasnej podobe. Rovnako sa tak vyjadrili aj Tomáš Taraba (SNS) či Ľuboš Blaha (SMER), ktorí by stránku úplne zrušili. Ako to vnímate?
Podcast Piatoček
- Satirický podcast denníka SME, ktorý sa aj na vážne informácie pozerá cez ružové okuliare a nič neberie úplne vážne.
- Nová epizóda vychádza každý piatok.
- Každý diel si vypočuje viac ako 80-tisíc poslucháčov.
- Mimo podcastu Rozprávky SME má najmladších poslucháčov spomedzi podcastov SME.
- Piatoček sa stal absolútnym víťazom cien Podcast roka 2023.
- Adam Blaško (1998) je jeden z moderátorov podcastu.
- Študoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave.
- Počas štúdia pracoval ako redaktor portálu Fičí a spolu s kolegami neskôr založil Piatoček.
- Pracuje na postprodukcii podcastov Dobré ráno.
- Podieľal sa aj na tvorbe podcastových minisérií ako My sa vám ozveme a Transfér.
Satira a humor samy osebe sú úhlavnými nepriateľmi politikov, ktorí si myslia, že majú vydláždenú cestu k autoritárstvu. Andrej Danko veľmi často hovoril o tom, že si sám seba predstavuje v budúcnosti ako Viktora Orbána. Jeho snom je, že sa jedno ráno zobudí a v zrkadle uvidí maďarského premiéra. Aj v relácii RTVS rozprával, že nech mu dajú moc, aby všetkým ukázal.
Ak chce byť niekto autoritatívny vládca, môžu sa ho ľudia báť. Ide o dobrý manéver, lebo strachom si politik upevní moc.
Pokiaľ ho ľudia len nenávidia, je to fajn, lebo dokáže s nenávisťou pracovať a využívať ju, no len čo sa mu všetci smejú, tak je len humornou postavičkou, ktorú neberie nikto vážne.
A tak je zrazu niekým, kto odíde od miesta nehody a tvrdí, že 15 hodín nemôže fúkať, či tým, kto rozhadzuje gumené medvedíky na pumpe. Je pre ľudí smiešny. Nie je tým vládcom, ktorým chce byť.
Satira ubližuje predstave Danka v tom, že tu bude neobmedzene vládnuť.
K atentátu na Fica sa však stránka nijako humorne nevyjadrovala. Prečo politici útočia na politickú satiru práve teraz?
Cítia, že je na to dobrá, živná pôda. Teraz dokážu s emóciami pracovať lepšie než predtým. Iste, už dlhodobo pracovali s hnevom a nenávisťou ako s politickými nástrojmi, no v súčasnosti sú schopnejší vyvolať v ľuďoch pocit, že sú ukrivdení a že sú obeťami.