Rovnaké pásikavé košele, jemné úsmevy, pesničky o jednoduchých veciach a dokonalé harmónie. Aj takíto boli The Beach Boys, ktorí v šesťdesiatych rokoch spôsobili hudobnú revolúciu. Vytvorili hity ako God Only Knows, Surfin’ USA, Wouldn’t It Be Nice či Good Vibrations a uchvátili fanúšikov a umelcov po celom svete.
Kto by predsa nepoznal chalanov, ktorých imidž bol založený na kalifornskej kultúre surfovania?
Aj keď ich kariéra znie ako naplnenie amerického sna, ich životy rozhodne také neboli. Ako ukazuje nový dokumentárny film The Beach Boys, hudobníci sa stretávali so zlým manažmentom, konfliktami, konkurenciou a dokonca známosťami so zločincom.
Dá sa však zmestiť celá kariéra a životy členov kapely do dvojhodinového filmu?

Surfovanie, Kalifornia a dievčatá
The Beach Boys
- The Beach Boys je americká rocková skupina, založili ju v Hawthorne v Kalifornii v roku 1961.
- Patrí k jedným z najvplyvnejších počinov rockovej éry.
- V roku 1963 sa tešila zo svojho prvého národného hitu so skladbou Surfin’ U.S.A., čím sa začala séria desiatich najlepších singlov, ktoré odrážali kultúru mladých ľudí z južnej Kalifornie – surfovanie, autá a romantiku, nazvanú California sound.
- Boli jednou z mála amerických rockových kapiel, ktoré si udržali svoje komerčné postavenie počas britskej hudobnej invázie.
- Počnúc skladbou The Beach Boys Today! z roku 1965 opustili plážové témy pre osobnejšie texty a ambiciózne orchestrácie.
- V roku 1966 album Pet Sounds a singel Good Vibrations zvýšili prestíž skupiny ako rockových inovátorov; obe sú doteraz považované za jedno z najväčších a najvplyvnejších diel v histórii populárnej hudby.
- Dennis sa utopil v roku 1983 a Brian sa čoskoro skupine odcudzil.
- Po Carlovej smrti na rakovinu pľúc v roku 1998 udelila skupina Loveovi zákonné práva na turné pod menom kapely.
- Začiatkom roku 2010 sa pôvodní členovia nakrátko zišli na turné k 50. výročiu kapely.
- Od roku 2024 Brian a Jardine nevystupujú s Loveovým zoskupením Beach Boys, ale zostávajú oficiálnymi členmi kapely.
- Ďalšími členmi počas histórie kapely boli David Marks, Bruce Johnston, Blondie Chaplin a Ricky Fataar.
Režisér dokumentu Frank Marshall má na konte päť nominácií na Oscara ako producent pre Podivuhodný prípad Benjamina Buttona, Seabiscuit, Šiesty zmysel, The Color Purple a Dobyvatelia stratenej archy. Režíroval filmy Alive, Congo či Osem statočných.
V roku 2020 režíroval úspešný dokument o skupine Bee Gees.
Ako priznal, vyrastal na Beach Boys a bol fascinovaný textami a harmóniami, ktoré priniesli do hudobného sveta.
Jeho dokument sleduje príbeh kapely od jej skromných začiatkov v roku 1961. Pôvodnú zostavu skupiny tvorili bratia Brian, Dennis a Carl Wilson, ich bratranec Mike Love a kamarát Al Jardine.
Aj keď si skupina založila svoj imidž práve na surfovaní, v skutočnosti bol jediným, kto vedel surfovať, Dennis. Ostatní sa o snažili, no vôbec im to nešlo. Chceli skrátka tvoriť hudbu a baviť sa.
Ich životy však nesprevádzala len zábava.
Dva faktory: kapela a Brian Wilson
Dokument láka na doteraz nezverejnené zábery a nové rozhovory s Brianom Wilsonom, Mikeom Loveom, Al Jardinem, Davidom Marksom, či Bruceom Johnstonom. Vo filme zaznejú aj slová dnes už mŕtvych Carla a Dennisa Wilsonovcov.
Priniesť nové zábery a informácie o kapele, o ktorej sa zdá, že už svet všetko vie, je výzvou. Marshall priznáva, že zozbieranie záberov vyžadovalo veľký tím a množstvo rozhovorov.
Diváci a diváčky sa dozvedajú, že kariéru The Beach Boys tvorili predovšetkým dva faktory: kapela, ktorá bola na turné, spievala a vystupovala, a Brian Wilson, ktorý často zostával doma a písal väčšinu piesní.
Bolo by vzácne, ak by sa toto zoskupenie zaobišlo bez konfliktov, no tie sa točili práve okolo hudobného smerovania a identity kapely.
Pre režiséra Marshalla to bolo novým poznatkom. „Nepoznám skupinu, kde jeden z hlavných členov vždy zostal v štúdiu, kým zvyšok šiel na turné a keď sa vrátili, pracovali na nových nahrávkach,“ hovorí pre SME.