Vytetoval jej číslo na ruku, ona sa mu vpísala do srdca. Tetovač z Auschwitzu ukazuje hrôzy aj príbeh lásky
"Tvoje oči. Sú modré?" pýta sa Gita Laleho, zatiaľ čo jej tetuje na ruku číslo. „Niekedy,“ odpovedá Lale. „Dnes vyzerajú ako obloha,“ usmeje sa Gita s tým, či môže byť jej číslo vytetované v ružovej farbe.
Tak vyzerá prvé stretnutie Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských Židov, ktorých príbeh lásky sa začal na mieste, kde nemala existovať nádej, len utrpenie, strach a smrť. Stretli sa totiž v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau.
Na obrazovky ho prináša šesťdielna miniséria Tetovač z Auschwitzu. Ich, takmer neuveriteľný, príbeh poznali doteraz predovšetkým čitatelia a čitateľky rovnomennej knihy.
Nechcel, aby sa na ich príbeh zabudlo
Filmový príbeh sa odohráva v minulosti a preplieta sa s prítomnosťou.
Rodáka z Krompách, Laleho (ktorý sa narodil pod menom Ludwig Eisenberg), v roku 1942 deportujú do Auschwitzu a krátko na to sa stáva tetovačom. Zisťuje, aká krutá je realita za ostnatým drôtom a učí sa, čo musí urobiť, aby prežil. Tu stretáva Gitu a je pritom pod neustálym dozorom nacistického dôstojníka Baretzkiho.

Približne o 60 rokov neskôr sa v Austrálii ovdovený Lale spozná so začínajúcou spisovateľkou Heather Morrisovou, ktorá pracuje v nemocnici, a rozpovie jej svoj a Gitin príbeh. Ich krutú minulosť si nechávali dlhé roky len pre seba, poznali ju len najbližší priatelia.
Keď však Gita zomiera, Lale nechce, aby sa na ich príbeh zabudlo. Než v roku 2006 zomrie, stihne jej vyrozprávať celý príbeh.
Bál sa, že bude považovaný za kolaboranta
Rozhodne sa tak postaviť sa zoči-voči prízrakom minulosti.