BRATISLAVA. Osobnostiam zo zábavných formátov televízie Markíza nie je jedno, ako sa vyvíja situácia v spravodajstve. "Stojíme za našimi kolegami - zamestnancami, spolupracovníkmi a redakciou spravodajstva televízie Markíza," uviedli v stredu herci, herečky a ďalšie tváre relácií televízie v spoločnom stanovisku, ktoré zverejnili na svojich sociálnych sieťach.
Urobili tak len niekoľko hodín po tom, ako vedenie televízie oznámilo ukončenie rokovania so štrajkovým výborom. Televízia avizovala, že je pripravená okamžite prijať žiadosti o skončenie pracovného pomeru od zamestnancov a zamestnankýň.
Objektívnosť sa odvíja od faktov a argumentov
"Ctíme si slobodnú žurnalistiku, ktorá je kľúčovým demokratickým pilierom v celom civilizovanom svete," píše sa v stanovisku, pod ktoré sa podpísalo dvadsaťtri hercov a herečiek, medzi nimi napríklad Kristína Svarinská, Emil Horváth, Jakub Jablonský, Jana Kovalčíková, Petra Polnišová či Tomáš Maštalír zo seriálu Dunaj, k vašim službám, Gabriela Marcinková zo seriálu Pán profesor, Tatiana Pauhofová z Výnimočnej Nikol, Marek Majeský z Hornej Dolnej, Maroš Kramár zo seriálu Mama na prenájom, Zuzana Kubovčíková-Šebová zo seriálu Zrada či moderátorka a porotkyňa tanečnej šou Let´s dance Adela Vinczeová.
Objektívnosť podľa nich neznamená nekritickosť voči tým, ktorí majú štát v rukách, ani voči oponentom, či informovanie v rovnakej miere o každej strane. "Objektívnosť sa odvíja od faktov a argumentov a tie nefigurujú v každom čase na všetkých stranách v rovnakej miere. Markíza stála pri všetkých dôležitých okamihoch vývoja našej spoločnosti a vedela tieto fakty vecne pomenovať. Obávame sa preto, že by jeden z kľúčových nástrojov našej demokracie mohol byť vážne ohrozený," pokračujú v stanovisku.
Spor o spravodajstvo v Markíze trvá už niekoľko mesiacov. Začal sa po parlamentných voľbách, no vyvrcholil v nedeľu 26. mája, keď moderátor Michal Kovačič v závere relácie Na telo prehovoril o tlakoch od vlastného vedenia, nielen naňho, ale aj na spravodajstvo ako také, a zároveň vedenie kritizoval.
"Pokusy o cenzúru v diskusiách sa začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko na to čelili aj Televízne noviny," poznamenal vtedy Kovačič, ktorý je predsedom odborov.
Zamestnanci televízie vstúpili minulý týždeň do štrajkovej pohotovosti. Vedenie totiž odmietlo ultimátum zamestnancov súkromnej televízie, ktorí ho v liste vyzvali, aby sa písomne zaviazalo, že po letnej prestávke sa relácia Na telo vráti v pôvodnej podobe aj s Kovačičom.
Televízia v reakcii pozastavila vysielanie Na telo a Kovačiča odstavila z vysielania.

Markíza bola symbolom slobody. Je to boj
Kto sa zastal redaktorov
Petra Dubayová, Emil Horváth, Jakub Jablonský, Anna Jakab Rakovská, Kristína Kanátová, Juraj Kemka, Jana Kovalčíková, Maroš Kramár, Evelyn Kramerová, Zuzana Kubovčíková Šebová, Michaela Majerníková, Jana Majeská, Marek Majeský, Gabriela Marcinková, Zuzana Marianková, Štefan Martinovič, Tomáš Maštalír, Kamil Mikulčík, Tatiana Pauhofová, Petra Polnišová, Marek Rozkoš, Kristína Svarinská a Adela Vinczeová.
"Markíza bola symbolom slobody televíznych novín. Všetci sme pozerali Markízu lebo bola slobodnou televíziou. Či zostane slobodná, to ukáže čas. Záleží aj na ľuďoch, ktorí ju sledujú. Keď bude neslobodná a ľudia ju nebudú pozerať, aj majitelia sa zbadajú," uviedol pre SME herec Ady Hajdu, ktorý účinkuje v úspešnom markizáckom seriáli Dunaj, k vašim službám.
Ako sám hovorí, aktuálne medzi ním a súčasnou situáciou vidí silnú symboliku. "Tento seriál je protifašistický a ukazuje náš štát: ako sme sa správali, ako sa správame, ako vieme potopiť vlastných ľudí."
Horváth, ktorý je podpísaný aj pod stanoviskom, pre SME poznamenal, že otázka slobody a nezávislosti nie je len otázkou Markízy. "Máme právo na názor. Novinár má povinnosť a musí byť investigatívny. Chráni nás a peniaze daňových poplatníkov a politici, nami zvolení, majú povinnosť odpovedať na otázky," myslí si.
Diskreditovať či diktovať otázky, ktoré sa majú novinári a novinárky pýtať, nie je podľa neho len problémom Markízky, ale celej spoločnosti. "Niektoré otázky, ktoré sú kladené politikom, sú nepríjemné, a preto sa u nás vytvára situácia, že ide o niečo nevhodné. No je to úplne normálne," zdôrazňuje.

Dúfajú, že si televízia bude plniť svoju spoločenskú úlohu
Relácia Na telo počas šiestich rokov svojej existencie stala najcitovatenejšou a najsledovanejšou diskusnou reláciou na Slovensku. Dominovala sledovanosti aj po bojkote koaličných politikov a političiek, ktorí odmietli účasť v relácii. Kovačič si zároveň za reláciu prebral tento rok aj novinársku cenu. Bolo to len tri dni predtým, než televízia oznámila, že reláciu po eurovoľbách predčasne sťahuje z vysielania.
"Slovensko práve prežíva boj o orbanizáciu našich televízií, na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa v skutočnosti odohráva všade. Deje sa však potichu a plazivo. Keď to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu," vyhlásil Kovačič počas svojho posledného vysielania, keď vedenie Markízy zvažovalo, že najsledovanejšiu politickú diskusnú reláciu zruší.

Kovačič v rozhovore pre český Deník N opísal, ako neprimerané zásahy do ich práce v prospech vlády vyzerali. Spomínal pokus vedenia zabrániť rozhovoru s vtedajším špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom v čase, keď parlament rokoval o novele Trestného zákona a rušení Úradu špeciálnej prokuratúry. Okrem toho pred jednou z diskusií s prezidentskými kandidátmi si riaditeľ spravodajstva Michal Kratochvíl od Kovačiča vypýtal zoznam otázok pre hostí.
Moderátor zároveň dostal aj odporúčanie, aby sa príliš nevenoval novele Trestného zákona, pre ktorý na námestiach protestovali desiatky tisíc ľudí. Vedenie po Kovačičovom prejave v televízii hovorilo o zneužití vysielacieho času a o "najhrubšom porušení povinností". Jeho kolegovia v spravodajstve ho však podporili.
Aj osobnosti z obľúbených seriálov a relácii televízie ako Dunaj, Výnimočná Nikol, Mama na prenájom, Oteckovia, Let's Dance, či Možné je všetko! sa obávajú, že jeden z kľúčových nástrojov demokracie by mohol byť vážne ohrozený.
"Prácu v TV Makríza sme si vždy veľmi vážili a veríme, že naša televízia si bude chcieť svoju spoločenskú úlohu, v ktorej bola vždy pevná, plniť aj naďalej," uzavreli svoje stanovisko.