SME

Útek pred totalitou a cesta za slobodou sa môže končiť aj ako slepá ulica alebo bojová zóna

Art Film v Košiciach uviedol aj film slovenského režiséra Zenit.

Záber zo slovensko-maďarsko-českého filmu Zenit.Záber zo slovensko-maďarsko-českého filmu Zenit. (Zdroj: Filmtopia)

KOŠICE. Zámer je to vznešený – nájsť cestu z totality k slobode. Lenže snímky Art Filmu v Košiciach ponúkli aj zopár príkladov takejto cesty, ktorá sa však zvrhla do niečoho nevznešeného.

Kamera pomaly klesá kamsi do hlbín zeme a denné svetlo sa stráca, mení sa len na malý fľak kdesi nedosiahnuteľne vysoko. Svetlo na konci tunela.

Lákavé, no ako sa napokon ukáže, aj zradné. Veľa sľubuje, ale možno je to len ilúzia lepšej reality.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svetlo na konci tunela?

Zostupom pod zem sa začína nový slovensko-maďarsko-český film Zenit. Nakrútil ho režisér György Kristóf ako svoj druhý celovečerný projekt.

SkryťVypnúť reklamu

Už jeho debut Out (2017) naznačil jeho ambíciu vykročiť z hlavného prúdu diváckych filmov a hľadať nekonvenčnejšie cesty. Out napokon uviedli aj na festivale v Cannes v rámci kategórii Un certain regard.

Zenit tú Kristófovu snahu o inakosť ešte prehlbuje. Ide totiž o dystopický tanečný film bez dialógov. Sám režisér však pred projekciou uviedol, že je to napriek všetkému príbehová snímka. A poďakoval sa divákom za odvahu pozrieť si ju.

V podzemnom svete, ktorý vytvoril, žijú ľudia v kontrolovanom systéme so znakmi príkrej drezúry. Nevedno, v akej situácii sú, z akého dôvodu sa do nej dostali, ani to, ako presne ten systém funguje.

Tvorcovia tento kontext nevysvetľujú, ponúkajú len indície, ktoré majú opodstatniť túžbu ľudí utiecť z tohto sterilného dohľadového mikrosveta.

SkryťVypnúť reklamu

Neveľkej skupine sa to aj podarí. Utečenci síce netvoria dav, ale je ich dostatočne veľa na to, aby sa medzi nimi mohli vytvoriť napätia a mocenská hierarchia.

Spočiatku sa zdá, že sú všetci na jednej lodi so spoločnou snahou o dosiahnutie cieľa – svetla. No po tom, ako sa medzi nimi vyprofiluje ich vodca, sa situácia mení.

Vodca totiž pocíti chuť moci a nechce sa jej vzdať. Začína skupinu autokraticky manipulovať a hierarchizovať na základe lojality k nemu. Tí verní sú odmeňovaní dávkami jedla, tí ostatní trestaní a vytláčaní na okraj. Na úteku pred jedným útlakovým systémom sa tak vytvára nový.

Snímka sa odohráva v malom počte prostredí a namiesto slov rozpráva pohybom, mimikou a hudbou. No hoci sa deje vo vymyslenom svete, reaguje na nastavenie toho skutočného a ako podobenstvo o zneužívaní moci je aktuálna.

SkryťVypnúť reklamu

Zenit sa dostane aj do slovenskej kinodistribúcie, kde bude mať premiéru 5. septembra. Na Art Filme figuruje v Medzinárodnej súťaži hraných filmov.

Súvisiaci článok Odštartoval Art Film Košice. Ocenený režisér Luther začínal pred rokmi šotom o VSŽ Čítajte 

Chaos a násilie revolúcie

Celkom iný pohľad na tému slobody ponúka rumunský režisér Tudor Giurgiu v snímke Sloboda. Napríklad už tým, že divák presne vie, kde a za akých okolností sa príbeh jeho filmu odohráva. Giurgiu sa totiž snaží rekonštruovať udalosti spojené s revolúciou v Rumunsku v roku 1989.

Príbeh situoval do mesta Sibiu. Okolo tamojšej policajnej stanice sa zhromaždil skandujúci dav a vnútri panuje neistota. Nikto nevie, čo má robiť, nadriadení mlčia, komunikácia s davom zlyháva.

Situácia sa vyostruje po tom, čo sa ľudia z ulice dostanú do skladu zbraní. Nastáva streľba, dochádza k prvým obetiam, osadenstvo stanice sa panicky pokúša utiecť. Armáda ich vo veľkom odchytáva, označuje za teroristov, hoci väčšina z nich nemala so zabíjaním nič spoločné, a tvrdo s nimi zaobchádza.

SkryťVypnúť reklamu

Civilisti opití vidinou slobody napádajú každého, kto v časoch Ceaușescuovho režimu pôsobil v silových zložkách, ventilujú si svoj hnev a frustráciu z toho, že oni dreli a živorili, kým potentáti mali všetko a ich dozorcovia mali tiež veľa.

V chaose revolúcie však nikto neskúma individuálnu mieru viny. Skôr sa vyrábajú obetní baránkovia, ktorých treba prinútiť k priznaniam hoci aj násilím, ako za totality. A mnohí usilovne prevracajú kabáty, aby sa náhodou medzi tých baránkov nedostali.

Každý mal niečo na rováši, a ten, kto nie, teraz bezhlavo kope do tých druhých a zababre sa tiež.

Giurgiu rekonštruuje tento revolučný chaos sugestívne a vytvára realistický obraz cesty za slobodou, ktorá bola vydláždená zverstvami rôzneho druhu. Nežná táto rumunská verzia revolúcie nebola.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Rock, rap, folklór či elektronika. Letné festivaly prinášajú hudbu do všetkých regiónov Slovenska Čítajte 

Džudo a boj

Sloboda je aj témou filmu Tatami, hoci sa na ňu opäť nazerá z iného pohľadu. Ide síce o gruzínsko-americkú koprodukciu, ale stoja za ňou izraelský režisér Guy Nattiv a iránska filmárka Zar Amir Ebrahimi. Už toto tvorivé spojenie je nevšedné vzhľadom na napätie medzi ich krajinami.

Príbeh snímky sa krúti okolo iránskej džudistky Leily, ktorá je vo výbornej forme a má veľké šance uspieť na majstrovstvách sveta. V priebehu turnaja však Leila a jej trénerka dostanú od iránskych potentátov príkaz, že víťazstvo je nežiaduce.

Nátlak na športovkyňu a jej trénerku je čoraz hrubší, iránsky režim sa neštíti ani tvrdých vydieračských metód, a tak obe stoja pred veľkou dilemou, ako sa zachovať.

Vzhľadom na háklivú tému snímky Tatami stojí za zmienku skutočnosť, že sa nakrúcala tajne v gruzínskom Tbilisi.

SkryťVypnúť reklamu

Po projekciách filmov Sloboda a Tatami sa z festivalového kina vychádzalo do začínajúcej búrky, ktorá postupne prepukla v plnej sile. Bola to dobrá kulisa pre doznievanie sobotňajších festivalových filmov o (ne)slobode.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 787
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 779
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 603
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 416
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 718
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu