Viktorovi nazrel do izby otec. Čo to pozeráš? spýtal sa ho, keď ho uvidel sedieť pri notebooku so slúchadlami na ušiach. Film na hodinu literatúry – Úplné zatmenie.
Na túto odpoveď nijako nezareagoval, len bez slova zatvoril dvere a odišiel. No potom si neznámy názov vygooglil. A hneď na druhý deň podal na učiteľku sťažnosť, čím jej spôsobil najhoršie a najťažšie chvíle v kariére.
Udalosť sa odohrala v rumunskom mestečku s výrazným zastúpením maďarskej menšiny. Preto tak veľmi zaujal maďarskú režisérku Katalin Moldovaiovú, ktorá na základe novinového článku nakrútila celovečerný film.

V podstate je však jedno, kde presne sa to stalo. Táto kauza vystihuje realitu takmer celého stredoeurópskeho regiónu. Predovšetkým to, že aj tridsaťpäť rokov po páde železnej opony zostal nielen ekonomicky, ale aj mentálne zaostalý.
Byť sám proti všetkým
Študenti mladej učiteľky Anny mali sedemnásť rokov. Na literatúre práve preberali francúzsky symbolizmus. Aby mali väčšiu predstavu o tom, v akom kontexte vtedy básnici tvorili, odporučila im film Úplné zatmenie.
Nepoznáte ho? Hrajú tam veľké svetové hviezdy. Pozrite si ho, nech o ňom na budúcu hodinu môžeme podebatovať.
Bol to film od oscarovej režisérky Agnieszky Hollandovej. Leonardo DiCaprio a David Thewlis v ňom hrajú Arthura Rimbauda a Paula Verlaina. Srdcom jeho príbehu je bolesť, neraz neznesiteľná, ktorú mladý človek zažíva, keď chce navzdory spoločenským zásadám autenticky žiť.
No Viktorov otec tomu pozornosť nevenoval a všimol si inú linku.