Nestihneme sa ospravedlniť, nestihneme odpustiť, povedať ďakujem ani vysloviť ľúbim ťa.
To je údel tých, ktorým zomrie blízky človek nečakane, napríklad pri automobilovej nehode. Čo všetko by vtedy dali za to, keby mohli získať ešte aspoň jeden spoločný deň, urobiť to, čo dlho odkladali, napravili to, čo kedysi pokazili - a rozlúčili sa.
Možno by sa ľahšie vyrovnali s tým, s čím sa v podstate vyrovnať nedá.
Čoskoro to bude možné, vedci už na tom nejaký čas pracujú. Extra čas sa bude dať získať vďaka novej technológii, ktorá zabezpečí uchovanie vedomia človeka aj po smrti a jeho transport do iného (živého, prirodzene) tela.

Potrební budú už len dobrovoľníci, ktorí budú ochotní podstúpiť taký experiment a dočasne sa stanú hosťujúcim organizmom pre toho, kto už nežije.
Samozrejme, sme v rovine science-fiction. Tejto teórii sa venuje film Another End (Iný koniec), kde majú hlavné úlohy Gael García Bernal a Renate Reinsve.
Riešenie pre trúchliaceho človeka
Predstaviť by sa to dalo približne tak, ako to bolo vo filme Duch, kde Whoopi Goldberg hrala médium a pomohla Demi Moorovej, aby sa ešte porozprávala a objala s Patrickom Swayzem, keď sa stal obeťou pouličného prepadnutia.
S tým rozdielom, že teraz nejde o duchárstvo, ale o vedecký prístup.
Hypotéza filmárov tentoraz vychádza z predpokladu, že raz bude možné zdigitalizovať všetko. Našu myseľ, naše spomienky, myšlienky, postoje, reakcie, city.
A teda aj našu lásku.
Film Another End je v programe festivalu Art Film v Košiciach. Svetovú premiéru mal pred pár mesiacmi na Berlinale, kde zaujal mäkkým vizuálom, sugestívnosťou, intenzitou emócií - a tiež tým, ako nezvyčajne (v podstate až drzo) sa v ňom pracuje s pravidlami žánru.
V prvom rade rezignuje na high-tech kulisy. Na byte, v ktorom býva hlavný hrdina, čerstvý vdovec Sal, je podstatné najmä to, že je prázdny. Sal v ňom nie je schopný nič robiť, len hltať utlmujúce lieky a piť pivo.
Na dvere mu pravidelne klope sestra a ponúka riešenie: kontaktovať kliniku a pozvať k sebe hostiteľa s vedomím jeho mŕtvej ženy. Vyskúšaj to, povzbudzuje ho. Máme s tým dobré skúsenosti.
Plurálovú formu my používa preto, lebo tam sama pracuje.

City, ktoré treba v hlave usporiadať
Sal súhlasí, experiment sa môže začať.
Pozoruhodnou anomáliou pritom je aj to, že toto sci-fi sa vôbec nezaoberá vysvetľovaním, ako by to všetko mohlo fungovať. Režisér Piero Messina neukáže ani raz, akým zariadením sa ľudská myseľ nahráva, na akom nosiči sa ukladá, akým procesom sa prenos začína a akým sa ukončuje.
Another End - Iný koniec
- Taliansko, 2024, 119 min.
- Réžia: Piero Messina.
- Scenár: Piero Messina, Giacomo Bendotti, Valentina Gaddi, Sebastiano Melloni.
- Kamera: Fabrizio La Palombara.
- Hudba: Bruno Falanga
- Hrajú: Gael García Bernal (Amores perros), Renate Reinsve (Najhorší človek na svete), Bérénice Bejo, Philip Rosch,Tim Daish, Michael Maggi, Amina Ben-Smail, Olivia Williams.
- Film je v programe MFF Art Film (21. - 28. júna).
O čo viac je technologický aspekt v úzadí, o to viac je v popredí aspekt intelektuálny.
Ani Sala nezaujímajú technické detaily vedeckého zázraku. Je skeptický, ale nie preto, že by procesu neveril. Je skeptický k tomu, či medzi ním a cudzou osobou dokáže nadviazať spojenie.
Pohádaj sa s ňou, rýchlejšie sa tak na seba napojíte - radí mu sestra. A tak hostiteľku nenápadne podráždi a čaká, čo sa stane. Až je prekvapený, ako to funguje, žena reaguje presne tak, ako mala vo zvyku jeho mŕtva manželka.
No a po prvotnom spojení na úrovni dialógu nastáva aj pomalé zblíženie na úrovni citovej a fyzickej.
Film Iný koniec je veľmi vkusnou kombináciou temnej atmosféry so štýlovým dizajnom, skúseného mexického herca s mladou nórskou herečkou, drámy o trúchlení s ľúbostnou romancou.
Dejová linka je v ňom síce strhujúca sama osebe, nejde však ani tak o to, k akému rozuzleniu (či skôr prekvapeniu) dospeje, ako o to, čo všetko si musí pritom Sal v hlave usporiadať.

Iný koniec, iné pointy
Spolu s ním možno uvažovať nad tým, čo vlastne podmieňuje príťažlivosť blízkej osoby. Je to niečo telesné? Sú to myšlienky? Spôsob bytia? Čo z toho živí lásku, ktorú k druhému človeku cítime aj po smrti? A v akej forme sa stratená láska môže zachovať?
Piero Messina sa so svojimi hercami dotýka aj etickej úrovne futuristických projektov. Otvára tému, aké nebezpečné môže pre človeka byť, keď v jeho mozgu získava cudzie vedomie priestor na úkor vlastného, najmä keď pri chybách v procese dôjde k ich vzájomnej interferencii.
Podstata problému však zostáva čisto na intímnej, osobnej úrovni, pretože každý si ju interpretuje inak, na základe svojich skúseností, spomienok a pocitov.
Another End je prosto film, ktorý sa pre každého končí inak. S inou relevanciou a inou nádejou.
Art Film v Košiciach, kde sa premieta v hlavnej súťaži, potrvá do 28. júna.