BRATISLAVA. Festival Pohoda už vo štvrtok otvorí svoje brány na trenčianskom letisku. Láka na zvučné mená, ako aj na interpretov, ktorí sa na festival opäť vracajú, alebo už na festivale mali v minulosti vystúpiť, no nepodarilo sa im to.
Pohoda sa koná v čase, keď viaceré festivaly v Európe zasiahli finančné problémy. Niektoré si dali pauzu, iné končia. Napríklad vo Veľkej Británii oznámilo 50 festivalov odloženie alebo zrušenie.

Najväčší slovenský letný festival zaznamenal za minulý rok miliónovú stratu, no nedáva si prestávku, ani nekončí.
Tento rok sa snaží priniesť program, ktorý má lákať všetky vekové kategórie. Dokonca po prvýkrát prišiel s večným lístkom, ktorý okrem doživotného vstupu ponúka viacero výhod.
Pohoda zároveň opäť potvrdila svoje miesto medzi najlepšími festivalmi v Európe. Premenila totiž na víťazstvo svoju nomináciu na European Festival Awards 2023 v kategórii Najlepší stredne veľký festival.
Počas troch dní od 11. do 13. júla prinesie viac ako 130 koncertov na takmer dvadsiatke pódií. Prečítajte si tipy redakcie denníka SME na Pohodu 2024.

Para
Štvrtok o 18.30, Urpiner stage
Skupina Para už štvrťstoročie potvrdzuje svoje miesto medzi najobľúbenejšími festivalovým kapelami. Je držiteľom Radio_Head Awards za album a aj singel roka. Od roku 1995 nahrali šesť štúdiových albumov, aktuálnou novinkou je album Pre všetko okolo nás, vrátane rádiového hitu To okolo nás.

Koncert pre Stanku: Zlokot + Got Blue Balls
Štvrtok o 20.15, Aréna Slovenskej sporiteľne
Kapely Zlokot a Got Blue Balls, ktoré spájala Stanka Apfelová, sa stretnú na jednom pódiu. Rozlúčia sa so Stankou tak, ako by si to priala: hudbou. Obľúbená basgitaristka pôsobila v skupinách Zlokot, Toddler Punk či v minulosti v Got Blue Balls. V máji podľahla rakovine vo veku 35 rokov.
Jej hra bola nesmierne univerzálna a ako hudobníčka bola schopná preniknúť do rôznych hudobných štýlov. Do rapových skladieb skupiny Zlokot prinášala jemný psychedelický rozmer, v projekte Toddler Punk, ktorý sa zameriava na hudbu pre deti, zas otvorenosť a hravosť.
Apfelová bola veľmi obľúbená aj v iných kapelách a v kruhoch hudobníkov.

Skepta
Štvrtok o 21.30, Urpiner stage
Skepta patrí k veteránom grime scény a k medzinárodne uznávaným umelcom britského hip-hopu. Zlom v jeho kariére nastal, keď v roku 2016 vydal svoj štvrtý album Konnichiwa.
Album zabodoval nielen u poslucháčov a poslucháčok, ale aj u kritikov. Skepta zaň získal prestížnu cenu Mercury Prize a album sa umiestnil na druhom mieste v britskej albumovej hitparáde. Hosťovali na ňom napríklad Pharrell Williams, Wiley, Chip alebo Young Lord.
Obdobný úspech Skepta zaznamenal aj so svojím piatym albumom Ignorance Is Bliss, ktorý vydal v roku 2019 a ktorý sa taktiež umiestnil na druhom mieste britskej albumovej hitparády. Na albume sa objavili hviezdni hostia ako J Hus, Wizkid, Cheb Rabi alebo Lancey Foux.

James Blake
Štvrtok o 22.45, Orange stage
Na Pohodu sa vracia James Blake, ktorý patrí k najžiadanejším spevákom, producentom a skladateľom súčasnej svetovej hudobnej scény. Na konte má množstvo nominácií na ceny, vrátane Grammy, Brit Awards alebo Mercury Prize, pričom Grammy a Mercury Prize aj získal.
Spolupracoval s hudobníkmi a hudobníčkami ako Beyoncé, Kendrick Lamar, Jay-Z, Travis Scott, Rosalía, RZA, Brian Eno, Bon Iver, Miley Cyrus alebo Frank Ocean a Vince Staples.
Blake každým albumom posúva hranice svojej tvorby viac a viac do budúcnosti, pričom mieša soul, dubstep, R&B, elektroniku, hip-hop a experimental, ktoré dopĺňa jeho nezameniteľný vokál.
Peggy Gou
Štvrtok o 00.00, Urpiner stage
Peggy Gou patrí k najvýraznejším a najtalentovanejším dídžejkám a producentkám súčasnosti. Aktuálne sa umiestnila na treťom mieste v BBC Sound of 2024 a získala aj nomináciu na Brit Awards 2024 v kategórii International Song of the Year s jej hitom (It Goes Like) Nanana.

Peggy sa stala populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby. Vystupovala na festivaloch ako Glastonbury, Coachella, Primavera Sound alebo Sónar. V rebríčku top 100 dídžejov roka 2023 magazínu DJ Mag sa umiestnila na deviatom mieste.

Gleb
Štvrtok o 02.30, Aréna Slovenskej sporiteľne
Raper Gleb má na Spotify viac ako 370-tisíc mesačných poslucháčov a poslucháčok. Rapuje zároveň do rôznych štýlov a žánrov ako glitch hop, grime, trap a D&B. Po viacerých mixtapeoch a EP vydal v roku 2017 debutový album Lavička Pimpin. S druhým albumom Gauč Storytelling ovládol Radio_head Awards 2019, keď si odniesol cenu za album roka a nahrávku roka v kategórii hip hop/rap/r'n'b.
Po albume Big Boy FM z roku 2022 vydal v máji jeho nasledovníka Dlhá cesta domov.


Kiki House of Velvet
Piatok o 10.15, Tepláreň
Kiki House of Velvet je prvý česko-slovenský kiki house, ktorý funguje od roku 2016.
Ide o udalosť, ktorá sa koná po celom svete a má mnoho súťažných kategórií. Zároveň je miestom, ktoré je chránené od väčšinovej spoločnosti. „Je preto úplne v poriadku, ak o tom všetci nevedia, pretože ide o udalosť pre menšiny: pre tých, ktorí sú utláčaní vo väčšinovej, heteronormatívnej spoločnosti,“ hovorí Monika Prikkelová, ktorá podujatie priniesla na Slovensko.
V Bratislave je už osemročná história bálov, o ktorú sa stará spolu Romanom Samotným. Najznámejší nesie meno Ball of Shame.


Tamara Kramar
Piatok o 12.45, Orange stage
Tamara Kramar je hudobníčka, skladateľka a producentka z Bratislavy, ktorá aktuálne žije v anglickom Brightone. Do povedomia sa dostala svojím prvým singlom So Sweet, ktorý viedol k oceneniu Radio_Head Awards v kategórii Objav roka 2021.
Jej druhý singel Hey Pretty Girl odpremiérovalo anglické rádio BBC Introducing a debutové EP Bachelor of Science ju dostalo rovno na bilbord na Times Square v New Yorku v rámci Spotify kampane EQUAL a aj do prestížneho rebríčka 30 pod 30 od Forbes Slovensko.


Go_A
Piatok o 16.30, Urpiner stage
Elektro-folkový fenomén a jedna z najvychytenejších ukrajinských kapiel Go_A spája autentické ukrajinské vokály, moderné elektronické tanečné beaty, africké perkusie a gitarový drive.
So svojím vystúpením už na Pohode zožali úspech v roku 2022.
„Boli sme na turné a po Kanade či Glastonbury sme mali pocit, že nás už nič nemôže prekvapiť. Potom sme však vystupovali na Pohode a boli sme prekvapení: publikum bolo veľmi emotívne, ľudia s nami boli úplne prepojení. Bolo to jedno z tých vystúpení, po ktorom si poviete: „Wau, čo sa to stalo?“ Cítili sme skvelú energiu, totálne nás to nabilo,“ povedala pre SME speváčka skupiny Kateryna Pavlenko.
V roku 2015 získali cenu pre najlepšiu ukrajinskú skladbu roka za pieseň Vesnianka. S piesňou Shum reprezentovali Ukrajinu na Eurovízii, pričom skončili na celkovom piatom mieste a v hlasovaní divákov získali druhé miesto. Vôbec prvýkrát v histórii Eurovízie išlo o skladbu čisto v ukrajinčine. Pieseň sa dostala aj na čelo rebríčka Spotify Viral Worldwide, a ako prvá ukrajinská pieseň bodovala aj v rebríčku Billboard TOP 200.


Donny Benét
Piatok o 17.45, Orange stage
Austrálsky šoumen, muzikant a nonšalantný elegán Donny Benét sa tiež vracia na trenčianske letisko. So svojou charizmatickou post-disco šou sa stal miláčikom návštevníkov a návštevníčok.
Benét je majstrom v miešaní disca, funku a soulu. Tento rok vydal nový album s názvom Infinite Desires, takže okrem obľúbených hitov sa môžu diváci a diváčky tešiť aj na nové pesničky.

Morcheeba
Piatok o 22.45, Orange stage
Kultová britská skupina Morcheeba formovala zvuk nielen ostrovnej trip-hopovej a downtempo hudobnej scény. Ich album Big Calm z roku 1998 sa radí medzi legendárne nahrávky. Aj v dnešnej dobe znejú futuristicky.

Ich najväčšie hity Rome Wasn't Built in a Day, The Sea, Part of the Process, Trigger Hippie, ale aj veľa ďalších sú už overenou klasikou po celom svete.

Lash&Grey
Sobota 12.00, Bezdymová zóna 18+
Lash&Grey sa za svoje krátke pôsobenie na scéne už stihli predstaviť na svetoznámych pódiách ako Carnegie Hall v New Yorku, Empoli Jazz Festival v Taliansku, vo viedenskom Porgy&Bess, francúzskej ARTE TV, na festivaloch v Mexico City, Guadalajare a džezových pódiách vo väčšine európskych krajín.
V minulom roku dvojica odohrala koncerty v 11 krajinách a má na svojom konte tiež viaceré domáce ocenenia ako Cenu Anděl za najlepší slovenský album, Radio_Head Awards za najlepší debutový album či skladbu roka.

Tolstoys
Sobota o 14.00, Kofola stage
Tolstoys sú prvou slovenskou kapelou, ktorá sa dostala na svetoznámy festival Glastonbury. V apríli vydali nový album No Limit To Love. Spájajú na ňom mystickú tapisériu utkanú z éterických vlákien čarovného slovanského trip-hopu a prastarých harmónií hippie psychedélie.
Ich živé vystúpenia sú úprimné a zároveň tajomné, divoké, ale zraniteľné, plné ľudského tepla, sexi rytmov, starých kúziel a novej radosti.


Black Pumas
Sobota o 19.00, Urpiner stage
Americké duo Eric Burton a Adrian Quesada založili Black Pumas v roku 2017, na konte majú sedem nominácií na ceny Grammy. Ich debutový album Black Pumas ich vystrelil na hudobné výslnie v roku 2019 a stal sa najospevovanejším debutom za ostatné roky.
Ich hudba je mix psychedelického soulu, R&B, jazz-funku a symfonického popu. Na Pohode mali vystúpiť už pred dvomi rokmi, napokon sa im to podarí až teraz.

Queens of the Stone Age: zrušené
Rocková skupina Queens of the Stone Age mala vstúpiť prvýkrát na Slovensku práve na Pohode v sobotu o 21.15. Pár dní pred začiatkom festivalu však organizátori informovali, že na festivale nevystúpi zo zdravotných dôvodov. Kapela tak ruší vrátane Pohody aj nadchádzajúce koncerty aj na iných európskych festivaloch.
"Veríme, že všetci z kapely budú čoskoro v poriadku a na Pohodu sa vrátia v najbližšom možnom termíne, snažíme sa o kapelu roky a neprestaneme, kým ich v Trenčíne na letisku neuvidíme. Je nám ľúto, že sa to napokon nepodarí tento rok. O zmenách v programe vás budeme informovať v najkratšom možnom čase," uviedli na sociálnej sieti organizátori Pohody.
Kapela má na konte deväť nominácií na ceny Grammy, pričom dve z nich v kategórii Najlepší rockový album a Najlepšia rocková pesnička získala len nedávno za ich album In Times New Roman.

Alyona alyona
Sobota o 21.30, Kofola stage
Alyona alyona je raperka, ktorá spája moderné hiphopové beaty s tradičnými ukrajinskými ľudovými prvkami. Tento rok reprezentovala Ukrajinu na Eurovízii s pesničkou Teresa & Maria.
Jej vystúpenia sú plné emócií a v textoch sa nebojí rúcať stereotypy a venovať sa v nich témam ako body positivity, šikanovanie a dáva hlas dnešnej mladej ukrajinskej generácii v čase vojny.
Ospevujú ju novinári z The Independent, Vogue, The New York Times či Forbes, ktorí ju v roku 2020 zaradili do prestížneho zoznamu 30 najvplyvnejších európskych umelcov pod 30 rokov.
B-complex
Sobota o 00.15, Urpiner stage
Kráľovná slovenského dnb B-complex sa chystá na najväčšiu šou, akú dosiaľ pripravila. O vizuálny zážitok sa postarajú talentované showgirls, hudobne nadviaže na spolupráce, remixy a vlastné klasiky.
Juraj Benetin naživo odspieva B-complexkinu verziu skladby Za Sklom, a pri Werichovych lekciách pre budúcnosť Matia nadviaže na spoluprácu s Parou.
