Už viac ako stotisíc eur sa vyzbieralo na podporu festivalu Pohoda, ktorý museli v piatok po prudkej smršti predčasne prerušiť.
Zbierku organizuje široká platforma kultúrnych centier, organizátori viacerých spriatelených festivalov aj predstavitelia kultúrnej obce. Prispieť je možné prostredníctvom platformy Donio.
„Pohoda nám roky prináša nádej, lásku, spolupatričnosť, rešpekt k inakosti. Rozhodli sme sa ju po piatkovej búrkovej smršti touto formou podporiť a dať vám priestor sa k nám pridať,“ píšu organizátori pod zbierkou.
Benefičný koncert
Festival Pohoda, ktorý sa mal konať počas uplynulého víkendu, zasiahla v piatok večer prudká smršť, ktorá spustošila areál.
Iniciátori zbierky Pre Pohodu:
- Anténa – sieť pre nezávislú kultúru
- SHARPE festival
- Otvorená Kultúra!
- Asociácia hudobných klubov Slovenska
- Uprising festival
- Bratislavské jazzové dni
- Spoločnosť Mariána Vargu
- Konvergencie
- Flaam festival
- Festival 66 hodín
- Festival Atmosféra
- Rock For People (CZ)
- Lala Slovak Music Export
- Nová Cvernovka
- Pink Whale
- Cyklokuchyňa
- Kácečko
Silný vietor vyústil až do pádu najväčšieho festivalového stanu, pod ktorým sa v tom čase skrývalo niekoľko desiatok účastníkov. Smršť si vyžiadala 29 zranených, z toho iba jedno vážnejšie zranenie. Festival následne prerušili.
Súčasťou aktivít na podporu festivalu Pohoda bude aj séria hudobných podujatí v hudobných kluboch naprieč Slovenskom s názvom Koncerty pre Pohodu. Prvý sa konal už v sobotu v hudobnom klube Pink Whale. Na dobrovoľnom vstupnom vyzbierali pre Pohodu vyše 8000 eur.
„Nápad na benefičný koncert vznikol v noci, vlastne tesne po oznámení, že sa tento ročník ruší. A počas možno hodiny a pol sme mali dohodnutý základ lineupu, ktorý sa ešte cez deň dopĺňal. Ten nápad sme mali evidentne viacerí, takže z toho nakoniec vznikla celá iniciatíva Koncert pre Pohodu,“ vysvetľuje Ľubo Šoška, spolumajiteľ bratislavského klubu Pink Whale.
Hudobný klub na lodi pred niekoľkými mesiacmi podpálil neznámy páchateľ . Vďaka podpore verejnosti a ľudí z kultúrnej obce sa im podarilo udržať jeho prevádzku.
Nie iba tri dni na letisku
Pohoda sa podľa Šošku veľakrát postavila za ľudí, ktorí to potrebovali.
„Teraz im to chceme vrátiť. Tak to robíme tým, čo vieme – kultúrou, hudbou a spájaním ľudí. Takže vlastne tým, čím je aj samotná Pohoda, a nie iba tri dni na trenčianskom letisku, ale celý čas,“ dodáva.
Koncerty budú pokračovať aj nasledujúce dni. V sobotu sa opäť uskutočnia na lodi Pink Whale a v pondelok 22. júla aj v kultúrnom centre Kácečko.

„Na Pohodu sme chodili ako návštevníci aj ako partneri a chceme na ňu chodiť aj naďalej. Navyše Pohoda nie je iba trojdňový festival, ale svojimi celoročnými aktivitami podporuje množstvo spoločensky dôležitých tém, ktoré sú nám rovnako blízke a za ktoré sa neváhame postaviť aj my. Pohoda doteraz pomáhala celému Slovensku a teraz je rad na nás, aby sme pomohli my jej,“ hovorí o pripojení sa k iniciatíve majiteľ Kácečka Ivan Pätoprstý.
Iniciatíva Koncerty pre Pohodu rovnako ako podporná kampaň cez Donio potrvá do konca augusta.
