Autorka je PR manažérka Slovenského národného divadla.
Článok je súčasťou SME Národné, pravidelnej prílohy denníka SME.
Slovenské národné divadlo je najkrajšie, keď je plné divákov. No keď je plné detí, je ešte o čosi výnimočnejšie. Vtedy sa totiž mení na naše Slovenské nádherné divadlo a ožíva úplne inak. Zrazu sa rozozvučí detskou vravou, smiechom a dupotom malých nôh. Táto atmosféra je neprenosná, no ľahko sa do nej zamilujete.
Súčasné vedenie SND si ako jeden zo svojich dlhodobých cieľov stanovilo pravidelnú a systematickú prácu s detským divákom. Uvedomujeme si totiž dôležitú úlohu divadla pri rozvoji a výchove detí.
Bez divadla deti prichádzajú nielen o úžasný umelecký zážitok, ale aj o šancu na vzdelávanie. Divadlo rozvíja kreativitu, kultúru, komunikáciu, trpezlivosť, morálku i predstavivosť.
No a v neposlednom rade vieme, že ak u detí vytvoríme pozitívny návyk k prostrediu a umeniu divadla, vyrastú z nich poučení a nároční diváci, ktorí do divadla v budúcnosti privedú aj svoje vlastné deti. A to je niečo, na čom nám mimoriadne záleží.
Vieme, že na to nestačí iba mať v repertoári tituly pre deti, ale že deťom treba divadlo vrátane jeho zákulisia nechať zakúsiť na vlastnej koži.
Mali sme šťastie, že osobu, ktorá si agendu detských programov ochotne a s radosťou vzala pod seba, sme našli medzi zamestnancami SND. Zoznámte sa s Natáliou Dadíkovou, projektovou manažérkou pre detské sprievodné programy, ktorá v SND organizuje obľúbené Soboty v divadle.
Je tu príležitosť, tak sa jej chop
Na úseku komunikácie a obchodu Natália Dadíková pôvodne začínala ako manažérka online marketingu. Jej pracovnou náplňou bola správa všetkých profilov SND na sociálnych sieťach či youtubovom kanáli, ale napríklad aj nahrávanie podcastov.
K práci s deťmi mala vždy blízko a tiež stála pri zrode a organizácii prvých pravidelných akcií pre detského diváka v SND ako napríklad Divadlo pre všetky deti či Veľká divadelná prespávačka.
„Sama som matka a pamätám sa na obdobie, keď mi veľmi záležalo na tom, aby moje dieťa malo pravidelný kontakt s kultúrou a umením, a sami sme kultúru aj veľa konzumovali. Takže dôverne poznám situáciu rodičov, ktorí chcú, aby ich deti chodili za kultúrou a mali s ňou živý kontakt. A možno nie iba pasívny ako prijímatelia v hľadisku, ale aj aktívny kontakt v zmysle do niečoho sa aj zapojiť. A nie vždy bolo kam ísť, keď sme čosi zmysluplné hľadali,“ hovorí Natália.
„Zároveň som študovala, ako sa budujú úspešné kultúrne inštitúcie. V každej jednej príručke je prízvukované, že správna moderná kultúrna inštitúcia musí mať kvalitný a silný vzdelávací program a program pre deti. Jednoducho nemôžeme opomínať, že deti treba vychovávať aj vo vzťahu ku kultúre a k umeniu a podchytiť ich od malička,“ dodáva, čo ju k práci s deťmi v divadle motivovalo.

Po odvolaní Mateja Drličku z pozície generálneho riaditeľa SND bola v tíme, ktorý z divadla odišiel spolu s ním. Po opätovnom návrate do divadla sa naskytla príležitosť, aby zmenila svoju pracovnú náplň a naplno sa venovala detským sprievodným programom.
„Keď sme sa s Matejom Drličkom rozprávali o tom, čo by bolo esenciálne pre divadlo, práve ja som často bola hlasom, ktorý prízvukoval, aby sme robili pravidelné programy pre deti. Sama som bola autorkou jednej kapitoly v knihe Klub nerozbitných detí, ktorá bola v slovenských kníhkupectvách dva roky bestsellerom. Venovala som sa v nej téme, prečo je dôležité deti viesť k hudbe, umeniu, prečo je to pre ich vývoj dôležité. Tak som sa aj trochu nechtiac stala pre svoje okolie aj akousi autoritou a často som dostávala rôzne otázky typu, kam mám dať dieťa do umeleckej školy, ako vybrať dieťaťu hudobný nástroj, kam ho dať na tanec a podobne. Som rada, že Matej mi na moje nápady povedal: Nech sa páči, choď do toho, je tu príležitosť, tak sa jej chop, ja to podporím. Teraz ma, samozrejme, teší, keď na workshopy zavítajú aj jeho synovia so spolužiakmi,“ približuje Natália.


Dôležitá je systematická práca
Na prvom mieste pri kreovaní idey sprievodných programov pre deti bola najmä pravidelnosť a kvalita. Aj bývalé vedenia sa snažili pritiahnuť do SND detského diváka a nejakým spôsobom s ním pracovať, no boli to skôr príležitostné a ojedinelé akcie. Práve systematickosť je v tomto behu na dlhú trať pri výchove malých divákov mimoriadne dôležitá.
„Dnes vidíme, že mnoho mladých ľudí nemá afinitu k divadlu. Keď s tým nezačneme aktívne pracovať, samo sa to neudeje. My musíme byť tí, ktorí stimulujú detské záujmy, aby do toho divadla prišli, aby si k nemu našli vzťah, kamarátov, poznali tváre divadla aj prostredie, rôzne umelecké odvetvia. Aby vedeli, čo je to balet, činohra, čo je opera, čo je výroba kostýmov, kulís a podobne,“ hovorí Natália.
A tak od začiatku 104. sezóny, ktorá sa práve chýli ku koncu, vznikli pravidelné programy pre deti – Soboty v divadle.
„Pôvodná idea bola, aby sa každú sobotu v divadle dialo niečo pre deti. Pokiaľ je v sobotu dopoludňajšie predstavenie, rodič má možnosť ísť s dieťaťom na predstavenie. Ale v momente, keď tam nie je detské predstavenie, tak sme sa na sobotu snažili dať buď detský workshop, prespávačku, alebo prehliadku divadla a podobne. Snažili sme sa tak vytvoriť návyk pre rodičov, aby si zvykli, že keď prídu v sobotu do Slovenského národného divadla, tak sa tam deje niečo pre deti,“ dodáva.

Záujem je najmä o programy pre malé deti
Soboty v divadle sama plánuje, dramaturguje aj organizuje. Oslovuje lektorov, ktorí workshopy v SND vedú, a tiež vybavuje administratívu okolo toho. A v neposlednom rade to tiež znamená, že mnoho sobôt v roku strávi v práci.
„Snažíme sa program striedať, takže chvíľu sa hráme na orchester, potom sa hráme na zbor, potom máme herecký workshop s režisérom a podobne. Zároveň sa usilujeme obslúžiť aj rôzne vekové skupiny – máme aktivity pre menšie deti a potom aj pre tínedžerov. Tí nám napríklad pekne reagujú na trendy veci, ako je K-pop či džezový tanec.

Dodáva, že pri výbere programu a vhodného lektora pre Soboty v divadle tiež mimoriadne dbá na to, aby aj sprievodný program niesol pečať kvality Slovenského národného divadla. Inšpiráciou sú aj rozhovory s kolegami z iných európskych divadiel združených v Opera Europa, ale aj v platforme priamo určenej na rozvoj detských a edukačných programov – RESEO.
„Určite sa snažíme deťom dopriať lektora najvyššej možnej kvality. To znamená, že ak sme robili pantomímu, tak tu bol človek, ktorý ako jediný Slovák účinkoval v Cirque de Soleil, ak sme chceli deťom ukázať džez, tak prišli piati renomovaní súčasní skvelí džezmeni, ak sme chceli urobiť workshop pre deti, ktoré tancujú v baletných štúdiách, tak ho robila priamo riaditeľka baletu Nina Poláková. A aj to je pre deti neuveriteľne motivujúce – zažiť workshop s primabalerínou Viedenského štátneho baletu priamo u nás v baletnej sále,“ dopĺňa Natália.
Soboty v divadle sa v relatívne krátkom čase stali medzi rodičmi veľmi obľúbenými. Ku koncu ich prvej sezóny môžeme s uspokojením zhodnotiť, že projekt si získal svojich divákov a mal stopercentnú návštevnosť.
„Ukázal nám to enormný záujem rodičov, hlavne pri workshopoch pre malé deti. Vidíme, že keď dáme do predaja program pre malé deti, tak to ide ako teplé rožky, okamžite je to vypredané. Veľmi nás teší, že cítime záujem rodičov dopriať dieťaťu zmysluplnú umeleckú aktivitu. Keď vidíme veľký dopyt, snažíme sa ľudí nesklamať a po dohode s lektorom často pridáme v ten deň ešte jeden termín,“ uzatvára Natália.
Soboty v divadle budú pokračovať aj v novej sezóne. Na všetky deti sa v SND tešíme už v septembri!