BRATISLAVA. Ekológia, osobnostný rast, postavenie žien v spoločnosti, vyrovnávanie sa s telesnosťou, materstvo či mentálne zdravie a dospievanie.
Aj tento rok prináša finále súťaže Maľba 2024 silné témy, ktoré dominujú spoločnosti a reagujú na každodennú realitu. Súťaž zverejnila zoznam aktuálnych finalistov a finalistiek.
Tvorba je angažovaná, reaguje na realitu
Finalisti súťaže Maľba 2024
- Viktória Baffy Zatrochová
- Daša Ďurišová
- Eva Fajčíková
- Lilla Gomboš
- Paulína Halasová
- Monika Hurajová
- David Javorský
- Samuel Kollárik
- Richard Marco
- Ľubomír Mati
- Aleš Porubský
- Miroslav Sandanus
- Denisa Slavkovská
- Kamil Šlapák
- Nikola Šušovicová
- Šimon Tóth
- Kristína Vacek
- Eva Vaňová
- Tatiana Weissová
- Sára Zahorjanová
"Je dôležité, že maľby pomenúvajú problémy, s ktorými sa mladá generácia stretáva a vyrovnáva. Je dôležité, že tvorba je angažovaná, reaguje na každodennú realitu, aktuálnu situáciu či históriu dejín umenia - vizualizuje stavy, pocity a vnemy," hovorí odborná poradkyňa súťaže Nina Gažovičová.
Spomedzi vyše 90 prihlásených mladých maliarov a maliarok sa v 19. ročníku súťaže objavilo až 66 nových mien. Zatiaľ čo sedem súťažiacich sa dostalo do finálového výberu medzinárodnej poroty už aj počas minulých ročníkov Maľby, až 13 autoriek a autorov je v ňom nováčikov.
Tohtoročný výber podľa Gažovičovej opakovane potvrdzuje, že maľba je nástrojom komunikácie dôležitých a v spoločnosti neraz prehliadaných tém. "Mladí ľudia sú vnímaví a s odvahou tematizujú vlastné i všeobecnejšie problémy nášho prostredia, planéty," konštatuje.
V súťaži vidí zastúpené rôzne polohy a témy: rozmanité štýly, techniky či špecifickú prácu s materiálom. "Teší ma opakovane zastúpenie finalistov z rôznych, aj zahraničných škôl. Je povzbudzujúce vidieť životopisy plné relevantných projektov, výstav, študijných a štipendijných pobytov, ocenení," dodáva Gažovičová.

Víťazstvo jej dodalo väčšie sebavedomie
Prihlásení a finalisti
- Celkovo sa do Maľby 2024 prihlásilo viac ako 90 maliarov a maliarok, z toho sa v súťaži objavilo 66 nových mien.
- Do finálovej dvadsiatky sa prebojovalo po prvýkrát až 13 nových umelcov a umelkýň.
- Z finalistov a finalistiek je 12 žien a osem mužov.
- Druhé kolo hodnotenia sa uskutoční začiatkom októbra.
- Experti a expertky určia troch víťazov či víťazky.
- Nadácia VÚB sa postará o ich podporu celkovou sumou 30-tisíc eur.
- Zároveň sprístupní 20 najlepších obrazov formou bezplatnej výstavy.
- Za doterajšiu históriu súťaže ocenili už 49 mladých tvorcov.
Minuloročnej víťazke súťaže Dominike Kováčikovej dodalo víťazstvo väčšie sebavedomie a chuť ďalej tvoriť. "S ocenením bola spojená aj finančná odmena, ktorá mi ako mladej výtvarníčke tiež veľmi pomohla," hovorí.
V súťaži vyhrala s dielom Inštinkt prežitia, ktoré poukazuje na násilie páchané na ženách, zneužívanie a obťažovanie, ale aj nespokojnosť so vzhľadom, ktorá je často príčinou sebapoškodzovania.
„Kováčikovej ‚hrdinky‘ sú zdanlivo pripravené na ‚pomstu‘, v ruke držia nôž - motýlik; navonok ukazujú silu a odhodlanie prekonať traumu a získať späť dôstojnosť. No zobrazené detaily – stuhy vo vlasoch, dievčenské vrkoče, krížik na krku či infantilná spodná bielizeň - skôr evokujú pocit nevinnosti a čistoty. Práve táto nejednoznačnosť je popri silnom naratíve zásadnou kvalitou prítomnej maľby,“ povedala minulý rok o víťazke Gažovičová.
"Samozrejme som sa s pomocou tohto ocenenia dostala do povedomia a som za to vďačná. Otvorili sa mi mnohé možnosti či už na slovenskej, alebo zahraničnej umeleckej scéne," pokračuje Kováčiková.
Súťaž je podľa nej výzva a myslí si, že aj jedna z najväčších príležitostí presadiť sa ako umelec či umelkyňa na Slovensku. "Takúto príležitosť treba využiť," dodáva.

Finančná odmena a verejná výstava
Diela všetkých prihlásených uchádzačov a uchádzačiek tohto ročníka prešli hodnotením štyroch expertiek a experta, ktorí tvoria odbornú porotu.
Aktuálnu dvadsiatku, ako aj samotných víťazov tento rok vyberajú nemecká historička umenia a kurátorka Katharina Schilling, historička umenia, kurátorka a kritička pôsobiaca v Rakúsku a Maďarsku Rita Kálmán a Jan Kudrna, historik umenia a kurátor z Českej republiky. Za Slovensko uzatvára tím porotcov a porotkýň historik a kritik umenia Peter Megyeši.
Druhé kolo hodnotenia sa uskutoční začiatkom októbra, keď experti určia troch víťazov. Aj tento rok bude možné dvadsiatku najlepších diel súťaže vidieť na výstave v Galérii Nedbalka.