BRATISLAVA. Myslela si, že podobné praktiky sa skončili Nežnou revolúciou. Umelkyňu Ilonu Németh si koncom júla predvolala polícia, pretože bola jednou z iniciátoriek výzvy na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorú začiatkom tohto roka podpísalo 188-tisíc ľudí.
Polícia výzvu opätovne prešetruje.
Ilona Németh v tom vidí paralelu so socializmom, keď po angažovaných umelcoch a umelkyniach šla štátna moc. Umelkyňa bola aktívnou účastníčkou Novembra ´89, mala vtedy dvadsaťšesť rokov. Predvolanie na políciu však zažila prvýkrát teraz.

„V tom období sme organizovali študentské festivaly v Nových Zámkoch. V roku 1988 ich zakázali a môjho kolegu si predvolali na výsluch. Po Nežnej revolúcii som bola presvedčená, že podobné situácie už máme za sebou,“ hovorí pre SME Németh.
Umeniu sa venuje viac ako štyridsať rokov, pracuje na akademickej pôde, vystavuje a organizuje kultúrne akcie.
„Ešte stále to však nie je dostačujúce, aby som mala toľko kreditu na to, aby som nebola vystavená takým veciam ako predvolanie na políciu. To naozaj odmietam,“ hovorí.
Predvolanie na podnet ministerky
Ilone Németh odovzdala list z ministerstva vnútra poštárka, keď sa vrátila z festivalu Pohoda. Bol pondelok 15. júla a v liste stálo, že ju predvolávajú na 10. júla. V tom čase bola na festivale, kde je kurátorkou vizuálneho umenia.
Predvolanie ju podľa vlastných slov šokovalo.
„Už vec predvolania bola zvláštna. Písalo sa tam totiž, že si ma predvolávajú v súvislosti s petíciou na odvolávanie ministerky kultúry, no šlo o výzvu na odstúpenie,“ opisuje Németh. Predvolanie sa ďalej týkalo toho, ako výzva prebiehala.
Po týždni dostala nový termín 25. júl. Na vypočúvanie prišla aj s advokátom.