BRATISLAVA. „Keď som počul, že Ilona Németh bola predvolaná na políciu za to, že odniesla podpísané hárky s výzvou na odstúpenie ministerky Šimkovičovej, úplne ma zmrazilo, zmeravel som. Tak veľmi mi to pripomenulo komunistické časy, keď po každej podpisovke, ktorú som podpísal alebo niekde poslal, si ma predvolali na Štátnu bezpečnosť,“ hovorí poslanec za KDH a bývalý disident František Mikloško.
Na ŠtB si ho predvolali napríklad vtedy, keď sa zastal františkánov, ktorých komunistická tajná polícia prepadla a zatkla v roku 1983. Alebo keď v roku 1987 podpísal vyhlásenie, v ktorom sa hŕstka intelektuálov ospravedlnila za deportácie Židov.
„Je to používanie metód Štátnej bezpečnosti a škandál a zodpovednosť tejto vládnej koalície. Aj vtedy si ma predvolávali a tvárili sa, že to len preverujú. Bolo jasné, že chcú len zastrašovať, aby sa to neopakovalo. A prečo? Lebo niečo môže byť vo vzduchu. Je to tá istá taktika.“
Mikloško patrí medzi signatárov vyhlásenia Kolégia pamäti národa, skupiny 125 osobností kultúry, umelcov a predstaviteľov organizácií občianskej spoločnosti. Spoločne podpísali vyhlásenie, ktorým vyjadrili podporu a solidaritu s výtvarníčkou Némethovou a organizačným výborom, ktorý stál za januárovou výzvou na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS).
Výzvu na odstúpenie Šimkovičovej vtedy podpísalo vyše 188-tisíc občanov.
Ilonu Németh si v polovici júla v súvislosti s výzvou predvolala polícia, vyšetrovateľ to zdôvodnil preverovaním trestného oznámenia. Raz ho už odložil ako neopodstatnené, prokurátor mu však prikázal znova konať. Spravil tak po sťažnosti ministerstva kultúry.

Členovia Kolégia pamäti národa vo vyhlásení zdôrazňujú, že je neprijateľné, aby polícia preverovala ľudí, ktorí využívajú petičné právo a apelujú na spoločnosť, aby sa rázne postavila na obranu aktívnych občanov.
„Opätovné preverovanie iniciátorov a členov organizačného výboru považujeme za ukážkový príklad neprijateľného politického šikanovania a zastrašovania aktívnych občanov. Porušovanie petičného práva a prenasledovanie signatárov bolo charakteristické pre totalitný komunistický režim v rokoch 1948 až 1989.“
Polícia znova koná po sťažnosti ministerstva kultúry
Trestné oznámenie v súvislosti s januárovou výzvou na odstúpenie ministerky kultúry podal za ministerstvo v zastúpení generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala na Generálnu prokuratúru. Týkať sa malo podozrenia zo spáchania trestného činu neoprávneného prístupu do počítačového systému, sabotáže, neoprávneného nakladania s osobnými údajmi či poškodzovania cudzích práv.